Kamery pod domoticz
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Kamery pod domoticz

80 Wpisów
4 Użytkownicy
0 Likes
5,771 Wyświetleń
(@szmydu)
Wpisów: 68
Kontrybutor
Autor tematu
 

Witam, uruchomiłem już "produkcyjnie" domoticz (sterowanie roletami i oświetleniem) i przyszedł czas na kamery przewodowe ip. Jest tego sporo na ali dlatego pytanie co wybrać. Potrzebuję 3 kamery:

- do monitoringu podjazdu (jest to szeregówka więc podjazd nie jest za duży (jakieś 11m x 7m),

- do monitoringu ogródka (zasięg nagrywania wystarczy 15 m),

- kamera koło drzwi do robienia zdjęć lub nagrywania krótkich filmów osobie dzwoniącej (nagrywanie uruchamiane będzie po naciśnięciu dzwonka).

 

Tak na szybko w cenie ok 200 PLN znalazłem:

Dahua
IPC-HDW4631C-A
IPC-HDW1431T1-S4
IPC-HDW2431TM-AS

Imou (niby to też dahua)
IPC-T22A

Reolink:
RLC-520
RLC-520A

 

Interesują mnie kamery kopułowe i chcę je zamontować przy użyciu odwróconego uchwytu Dahua DH-PFA12A (kable wypuszczone są trochę za nisko więc zyskam jakieś 10 cm) 🙂  Zastanawiam się też czy możliwe jest aby te kamery były np. uśpione i wzbudzały się tylko jak wykryją ruch ? Tak samo kamera przy drzwiach, żeby nie pracowała cały czas tylko uruchamiała się np. po wykryciu ruchu a nagrywała dopiero na żądanie domoticza a dokładnie po wykonaniu skryptu.

 
Dodane : 05/03/2021 10:12 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5079
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@szmydu pytanie czy będziesz chciał to podłączyć do sensownego  rejestratora , czy tylko domoticz , jak to drugie to szkoda kasy na kamery 4 MPX o 6 MPX jak w  przypadku pierwszej już  nie wspomnę . Imou generalnie bym sobie darował , bo to okropna lipa i trudno nawet linki znaleźć , to najlepiej pracuje przez p2p  jako niania do dziecka.

W domoticz wystarczą kamery do 3 mpx i najlepiej z obsługą MJPG - nagrania a raczej tryb live , powyżej to zbytek łaski bo domoticz i tak to obetnie.

Nie rozumiem co chcesz usypiać , kamera podłączona do sieci albo przekazuje obraz albo nie , nagrania czy zrzuty to już ty sobie ustawiasz i możesz do tego użyć różnych sposobów ( czujka ruchu , detekcja w kamerze, terminarz - harmonogram nagrań ) . Jak nie chcesz rejestratora to pomyśl o jakimś serwerze np motioneyeos  https://randomnerdtutorials.com/install-motioneyeos-on-raspberry-pi-surveillance-camera-system/

Tam możesz ustawić detekcję i rejestrację każdej kamery, oraz wyciągnąć linki do domoticz.

PS dobra dahua 2mpx w domoticz daje taki obraz

1

 

 

 
Dodane : 05/03/2021 12:09 pm
(@szmydu)
Wpisów: 68
Kontrybutor
Autor tematu
 

Z tym usypianiem to mam np. taką opcję w kamerze wewnętrznej. Z kamerą można się połączyć dedykowaną apką ale nie ma obrazu bo kamera jest w trybie uśpienia. Trzeba ją wybudzić (odpowiedni przycisk w apcke) i kamera przekazuje obraz. Ma to na celu ograniczenie zużycia prądu. To rozwiązanie jest na tyle słabe że kamerę trzeba ręcznie "obudzić", natomiast gdyby to się odbywało po wykryciu ruchu to byłoby super o ile takie kamery są na rynku 🙂 Z ciekawości ile taka kamerka pobiera prądu rejestrując obraz przez dobę ? 

Co do przepłacania za rozdzielczość to trudno obecnie tego nie robić, ponieważ nie ma w sprzedaży kamer o niższej rozdzielczości. Reolink zaczyna się do 5MP.

Natomiast z Dahua na ali trafiłem na takie modele:

IPC-HDW1230T1-S4 IPC-HDW1230T1-S4- 2MP niby jest IR - 140 PLN
IPC-HDW1330T1-S4 IPC-HDW1330T1-S4- 3MP niby jest IR - 160 PLN
IPC-HDW4431C-A IR30M IPC-HDW4431C-A IR30M- 4MP z diodami IR i mikrofonem - 180 PLN

Jest jeszcze coś takiego:

IPC-HDW1330T1-S4

niby ma IR ale tych diod na zdjęciach nie widać.

Odnośnie rejestratora to raczej wystarczy mi nagrywanie po wykryciu ruchu niż  nagrywanie 24 h.

 
Dodane : 05/03/2021 2:50 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5079
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@szmydu to trochę o rejestratorze , on nie jest po to żeby nagrywał przez 24h /7 , tylko po to żeby w najlepszej możliwej jakości nagrywał materiał z wszystkich kamer w których coś się działo . Taki zapis ma oczywiście prealarm , czyli nagrywa kilkanaście sekund przed zdarzeniem i postalarm czyli nagrywa jeszcze kilkanaście sek po zdarzeniu.

Często działanie prostej detekcji nie wystarczy żeby wszystko zidentyfikować i dlatego takie rozwiązanie się przydaje jako bufor . Ja np robię tylko fotki lub kilkusekundowe poklatkowe serie i to mi wystarczy do domoticz i codziennego użytkowania, ale jak by mi śmieciarka wjechała w bramę to zgram pełne nagranie w najlepszej rozdzielczości i będe miał dowód. Inwestujesz w kamery to przemyśl to sobie . Rejestrator z dyskiem np 1TB to nie majątek. A kombinacje z maliną , która nie pozwoli na rejestrację w takiej jakości jak umożliwia kamera to taki półśrodek. 

Kamery to nie są prądożerne urządzenia jedna to tak jak średnia żarówka LED 

 
Dodane : 05/03/2021 4:15 pm
(@szmydu)
Wpisów: 68
Kontrybutor
Autor tematu
 

OK, tylko czy ten bufor pewnie wynika z tego, że kamera nagrywa cały czas na dysku, bo niby skąd ma być brane te kilkanaście sekund przed nagraniem ? Co do rejestratora to przemyślę, tylko do MotionEyeOs musiałbym kupić drugą malinę i dysk ssd. Pewnie niewiele więcej dodając można już kupić normalny rejestrator. Temat rejestratorów jest mi zupełnie obcy więc może coś polecisz pod w sumie 3 kamery ip.  Od razu pytanie czy jak kamera jest podpięta do rejestrator to w miedzy czasie domoticz nadal może pobierać z niej obraz pomimo, że trwa nagrywanie na dysk w rejestratorze ? 

 
Dodane : 05/03/2021 4:31 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5079
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@szmydu zacznę od  tego nagrywania przez rejestrator , Nie jest tak , że rejestrator nagrywa cały czas , rejestrator na podstawie detekcji obrazu z kamer analizuje te obrazy co ustawiony interwał czasu i jeżeli wykryje zmiany w analizowanym materiale to zaczyna zapis na dysku dokładając ustalone kilkanaście sekund , jeżeli nie ma zmian - brak detekcji ten cały analizowany fragment idzie do kosza . Prościej nie umiem tego wytłumaczyć.

Pewnie masz rację że myśląc o rejestracji z tych trzech kamer średnio się opłaca inwestycja w malinę + ssd , bo np czterokanałowy rejestrator  NVR2104-4KS2 będzie znacznie lepszym rozwiązaniem , gwarancją pracy ciągłej , bez zacięć i z taką rozdzielczością, że malina nie ma szans tego ogarnąć.

Dodatkowo dedykowany rejestrator lepiej współpracuje z kamerami i w niczym Cię nie ogranicza , to  że on sobie będzie zapisywał materiał na dysku nie przeszkadza w pełnym korzystaniu z tych kamer w innych serwerach jak np domoticz . Kolejny ważny aspekt to taki rejestrator wcale nie musi mieć dysku ssd , wystarczy dysk hdd do pracy ciągłej , a ceny dysków hdd przy pojemnościach nawet tylko 500 GB to  przynajmniej dwa razy taniej niż to samo w ssd .  

 
Dodane : 05/03/2021 6:34 pm
(@szmydu)
Wpisów: 68
Kontrybutor
Autor tematu
 

Zakup rejestratora to kolejna opcja do rozważenia. Co do kamer to pewnie IPC-HDW1330T1-S4 wystarczy i ze współpracą z NVR2104-4KS2 nie powinno być problemu.  Pierwotnie planowałem zakup reolink RLC-520 ale nie mam pojęcia czy one będą dobrze współpracować z rejestratorem NVR2104-4KS2, więc może lepiej nie ryzykować. 

 
Dodane : 05/03/2021 11:03 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5079
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@szmydu jak te reolinki wspierają onvif to będą współpracować z rejestratorem , jedynie problemem będzie ustawienie detekcji ruchu , czyli rejestrator nie dogada się z taką kamerą żeby nagrywać tylko z ruchu - zmian obrazu. Na Twoim miejscu trzymałbym się jednej marki.

 
Dodane : 06/03/2021 3:10 pm
(@szmydu)
Wpisów: 68
Kontrybutor
Autor tematu
 

Chyba właśnie tak zrobię, i pójdę w zestaw NVR2104-4KS2 + 3 x IPC-HDW1330T1-S4. Dzięki wielkie za informacje.

 
Dodane : 06/03/2021 9:57 pm
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1179
Guru
 

@isom rejestrator zapisuje cały czas, to czy załączy materiał do pliku to inna sprawa. jeśli miałby reagować na ruch to skąd kilka czy kilkanaście sekund przed zdarzeniem ? realizuje zapis, a do pliku wrzuca to jak mu ustalimy, czy to  ciągłe, zajrzenie czy alarm.  

 
Dodane : 08/03/2021 1:16 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5079
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@pawell32 a ile czasu by żył taki dysk twardy gdyby tak było jak piszesz ?  Od tego jest pamięć wewnętrzna żeby się zajmować takimi sekwencjami ale może ja przez 25 lat działaności w branży dowiem się czegoś nowego od Ciebie wal śmiało

 
Dodane : 08/03/2021 1:21 pm
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1179
Guru
 

@szmydu nie masz się co zastanawiać - jak chcesz mieć monitoring to nie idź w pośrednie rozwiązania. 1. tak jak kolega napisał, rejestratory są przeznaczone do pracy ciągłej wraz z dedykowanymi dyskami hdd. ssd szybko zajedziesz częstym zapisem. Poza tym dziś dobra kamera to min. 4MP i patrz tylko na dobre marki Hikvision, Dahua, Axis. Nie wiem co widzicie w ALi, ale jak kupisz w kraju to masz serwis i wsparcie. W kamerach IP niezmiernie ważne jest soft, dlatego nie polecam patrzeć w kierunku egzotycznych marek, wywaliłem cały karton takich kamer. Ja korzystam z Hika, ale takie rejestrator jeśli nie ma w bazie danej kamery dodajesz po Onvif i przy tych kamerach działa wszystko. Poza tym patrz na rejestrator z PoE. Odpada ci zasilanie kamer.

 
Dodane : 08/03/2021 1:27 pm
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1179
Guru
 

@isom nie śmiem z tym polemizować. W większości instalacji korzystam z ciągłego nagrywania i dyski wytrzymują min 3 lata. Praktykowaliśmy ze zdarzeniami wywoływanymi ruchem, ale na hali produkcyjnej nie zdało to egzaminu. Było kilka przykładów, kiedy kamera nie "wyłapała" ruchu w tedy, kiedy trzeba. To jest przykład gdzie mamy 80 kamer w  większości 4 i 8MP. Nie wiem jak wielka jest przestrzeń pamięci, ale widzę jaka jest zajętość dysku przy kam 8 MP.

 
Dodane : 08/03/2021 1:38 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5079
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@pawell32 po pierwsze to kamery dobiera się pod względem tego co maja widzieć i wcale 4 mpx nie jest uniwersalna , po drugie trzymając się jednej marki zyskujesz kompatybilność protokołu transmisji między kamerą a rejestratorem i wcale nie jest ważne że to będzie hik czy dahua . po trzecie gdyby rejstracja na dysku była  ciągła a tylko ważne fragmenty by były zostawiane to dlaczego można ustawić tylko do 30 sekund pre alarmu ? Przecież dysk 1TB pozwala na znacznie więcej . 

Kamera 2 mpx przy dobrym ustawieniu zapewni świetny monitoring pod warunkiem że nie będzie musiała czytać z 20 metrów

 
Dodane : 08/03/2021 1:46 pm
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1179
Guru
 

@isom tu się zgadzam, trochę to uprościłem. Jednak wielkość matrycy ma znaczenie nie pod kątem samej rozdzielczości, ale jakości. Kamery 2 MP jak obserwuję mają wyraźnie gorszy obraz, niezależnie od wielkości klatki. Fakt, że jeśli ktoś chce kamery do małego biura to 2MP wystarczy.

co do kompatybilności to pełna zgoda, ale są przypadki, gdzie przejmuję instalacje po kimś i są dwa rodzaje kamer. Hikvision i BCS (Dahua) daje rade z mieszanymi kamerami. 

 
Dodane : 08/03/2021 2:00 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5079
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@pawell32 może robisz to lepiej niż ja ale ja wiem jak zrobić żeby klient był zadowolony i nie często wciskam 4mpx tam gdzie nie trzeba 

 
Dodane : 08/03/2021 2:08 pm
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1179
Guru
 

@isom ja nie lubię sprzedawać przestarzałej technologii, bo to się mści. Dziś klient zadowolony, za rok, dwa ...

 
Dodane : 08/03/2021 2:23 pm
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1179
Guru
 
Dodane przez: @szmydu

 Od razu pytanie czy jak kamera jest podpięta do rejestrator to w miedzy czasie domoticz nadal może pobierać z niej obraz pomimo, że trwa nagrywanie na dysk w rejestratorze ? 

tak. kamery IP mają dwa lub trzy strumienie. Co prawda są różne, ale nie ma przeszkód by podglądać strumień główny lub pomocniczy po rtsp na innym systemie.

 

 
Dodane : 08/03/2021 2:29 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5079
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

może to co powiem zabrzmi jak stara świeczka, ale co to jest przestarzała technologia w świecie IP ? Nawet 1 mpx jest czasem dobrym rozwiązaniem jeśli chcę oglądać coś co jest metr od obiektywu ! Wybacz kolego ale jakość monitoringu postrzegamy trochę inaczej .

 

 
Dodane : 08/03/2021 2:30 pm
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1179
Guru
 

@isom zdecydowanie

 
Dodane : 08/03/2021 2:31 pm
Strona 1 / 4
Udostępnij: