Sterownik Bramy v.2
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Sterownik Bramy v.2

40 Wpisów
18 Użytkownicy
1 Likes
7,766 Wyświetleń
lukas121
(@lukas121)
Wpisów: 544
Ekspert Zasłużony dla Forum Donator 2K19
Autor tematu
 
wpf-cross-image

Przedstawiam Sterownik Bramy v.2

Sterownik z zainstalowanym oprogramowaniem AFE wersja T5 jest przeznaczony do sterowania bramą poprzez system automatyki domowej np Home Assistant, openHAB, domoticz. Opis wersji T5, zapraszam do zapoznania się z tym artykułem: https://www.smartnydom.pl/sterowanie-brama-smartfonem-z-afe-esp-domoticz-i-openhab/

Moduł może być wyposażony w dwa rodzaje układu: ESP-07S lub ESP-12F. Przy wyborze wersji należy wziąć pod uwagę gdzie ma on być zainstalowany. Przy bramach garażowych w domu można zastosować wersję esp-12f, natomiast przy bramach wjazdowych lub garażowych oddalonych od routera polecam wersję esp-07s wyposażoną w zewnętrzną antenę zapewniającą lepszy zasięg.

Mamy możliwość zastosowania dwóch rodzajów złącz ARK (moduł po lewej stronie) lub EDG (moduł po prawej stronie)

Złącza EDG powiększają układ o 10mm, którego wielkość to 49mm na 32mm.

Układ zaprojektowany do pracy z  fabrycznymi automatami bram, dlatego jego zasilanie to 12-24V DC/AC. Przetwornica z zabezpieczeniem termicznym, prądowym i przeciwzwarciowym oraz  zamontowanymi kondensatorami  polimerowymi i tantalowymi. Powinno to zagwarantować bezawaryjna pracę  😋 . Najważniejszą modyfikacją zastosowaną w tej  wersji jest zastosowanie galwanicznego (transoptor) odseparowania czujników krańcowych od układu esp. W v.2 możemy wykorzystać czujniki magnetyczne lub oryginalne wyłączniki krańcowe automatu bramowego, sterowane zarówno masą jak i  plusem. Wyboru rodzaju sterowania dokonujemy poprzez switch In Set (przełącznik ustawiony na + podajemy zasilanie 12/24V na styki S1/S2, ustawienie na - podajemy masę poprzez zwarcie S1/S2 do COM). Styk COM jest połączony z masą urządzenia. Kolejna rzeczą jest wyprowadzenie złącza I2C do podłączenia czujników (temperatury, wilgotności). Wyjście sterowania impulsem do automatu bramowego jest zrealizowane na przekaźniku o stykach 2A i wyjściach NC/NO.

Najważniejsze informacje:

- wymiary 49 x 32mm

- złącze RS do programowania

- złącze I2C ( SDA gpio4, SCL gpio5),  nie obsługiwane w obecnej wersji AFE

- przekaźnik z wyjściami NO/NC o obciążalności styków 2A (gpio 12)

- złącze sensors do czujników krańcowych (S1 gpio14, S2 gpio13)

- złącze zasilania 12/24V AC/DC

-LED systemowy (gpio2)

- przycisk Setup do programowania (gpio0)

- złącze rozszerzeń EXT

 


Jak na pewno zauważyliście w opisie Sterownika Bramy jest port EXT

Tak więc przedstawiam !!!

Moduł Furtki

Zaprojektowana do połączenia z sterownikiem bramy na tzw kanapkę.

Zastosowany przekaźnik o stykach 6A i wyjściu NO/NC. Złącze sensors (S3) służy do podłączenia czujnika NO/NC (magnetycznego, kontraktona) oraz przycisku dzwonkowego (S4). Modułem furtki możemy sterować bezpośrednio ryglem magnetycznym. Został on bowiem wyposażony w złącze conf do konfigurowania styków przekaźnika. Ustawiając zworę na styki (2,3) wyjście OUT przekaźnika działa normalnie NO/NC, natomiast ustawiając dwie zwory (1,2) i (2,3) na wyjściu OUT NO po załączeniu podawane jest zasilanie z sterownika bramy v.2 12/24V zależnie na jakim zasilaniu aktualnie pracuje. Dodatkowo moduł możemy doposażyć w przetwornicę napięcia 24 na 12V 1A :

https://www.tme.eu/pl/details/tsr1-24120/przetworniki-dcdc/traco-power/tsr-1-24120/

Jest to przydatne w sytuacji gdy moduł mamy zasilany 24V a rygiel mamy na 12V, montując tą przetwornicę możemy sterować ryglem bez konieczności stosowania dodatkowego zasilacza. Natomiast jeśli mamy rygiel na takie samo napięcie co zasilanie modułu, nie montujemy przetwornicy lecz zwieramy zworę P4 (dostajemy to samo zasilanie na wyjściu OUT co i na wejściu sterownika bramy). Przy zamontowaniu modułu furtki złącze I2C jest dostępne z poziomy sterownika furtki.

Przekaźnik 6A NO/NC (gpio15)

sensor S3 NO/NC (gpio3)

przycisk S4 (gpio1)

Moduł Furtki nie jest jeszcze obsługiwany przez AFE T5 !!!!

 


Do pełni szczęścia 🙂

 

Najnowsza wersja sterownika bramy v2

Wprowadzone drobne poprawki, zmieniony (przycisk setup, dioda led, obudowa, położenie przełącznika In set).

Sterownik w obudowie na ESP-07s z anteną. Do wyboru tylko rodzaj złącza EDG lub ARK.

 

 
Dodane : 10/02/2019 7:28 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5079
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Z tą kanapką to fajnie wymyśliłeś , Cena obejmuje wgranie softu ? 🙂 Kiedy można zamówić ?

 
Dodane : 10/02/2019 8:32 pm
lukas121
(@lukas121)
Wpisów: 544
Ekspert Zasłużony dla Forum Donator 2K19
Autor tematu
 

Soft gratis 🙂 Chciałem jak najmniejsze wymiary zachować. Końcowe testy zostały, myślę że końcem tygodnia będę wysyłać.

 
Dodane : 10/02/2019 8:44 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5079
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Dzięki za info , odezwę się na priv w piątek 

 
Dodane : 10/02/2019 8:47 pm
(@maglo18)
Wpisów: 12
Bywalec
 

Witam jako nowy użytkownik. Jak mogę zamówić taki sterownik. Nie mogę pisać jeszcze prywatnych wiadomości.

 
Dodane : 11/02/2019 1:34 pm
gregaicha
(@gregaicha)
Wpisów: 64
Kontrybutor
 

Też chciałbym zdobyć taką płytkę 🙂 Co trzeba zrobić ??

 
Dodane : 18/02/2019 8:26 am
lukas121
(@lukas121)
Wpisów: 544
Ekspert Zasłużony dla Forum Donator 2K19
Autor tematu
 

Napisać do mnie na pw  😀 

 

 
Dodane : 18/02/2019 1:16 pm
(@pazdzioch)
Wpisów: 15
Bywalec
 

A ja mam jeszcze takie pytanie odnośnie mojej drugiej bramy, tym razem garazowej , otwieranej do góry na łanuchu, jest tam mechanizm SEIP C 75 czy jest mozliwosc wpiecia twojego modułu czy raczej za stary sterownik, zdjecia z wnetrza sterownika

 

https://drive.google.com/open?id=1V-I_yIx3X0ldgYI9q3Q01mr27ypS9zE_

https://drive.google.com/open?id=1OT0s96-FfDQ-iGO8FLtEFolFb4URoy_4

Dodam ze tam gdzie są wtyczki A,B,C,D,E,F,G,H  jest teraz podpiety podczerwieni czy jak on tam który słuzy do zatrzymania bramy gdy wejdziemy w jego pole, jest on nie uzywany  i raczej nie działa, bo lezy na obudowie na 30 centymetrowym kablu, wiec mozna co zdementowac i te piny bedą wolne, tylko czy do nich mozna podpiąc ten moduł?

 
Dodane : 28/02/2019 5:04 pm
lukas121
(@lukas121)
Wpisów: 544
Ekspert Zasłużony dla Forum Donator 2K19
Autor tematu
 

Wygląda tak na złączu g,h masz zasilanie 24v które można wykorzystać do zasilenia modułu, a sterowanie masz na pinach a,b możesz sprawdzić zwierając je i zobaczysz czy się brama otwiera/zamyka.

 
Dodane : 28/02/2019 6:33 pm
(@pazdzioch)
Wpisów: 15
Bywalec
 

Czyli wypiąc te kabelki od podczerwieni x4 , i jakims krótkim kabelkiem złaczyc piny A i B ?

 
Dodane : 28/02/2019 7:27 pm
lukas121
(@lukas121)
Wpisów: 544
Ekspert Zasłużony dla Forum Donator 2K19
Autor tematu
 

Tak, sprawdź czy działa otwieranie/zamykanie.

 
Dodane : 28/02/2019 7:47 pm
(@pazdzioch)
Wpisów: 15
Bywalec
 

Sterownik dotarł, solidnie wykonany, wszystko działa jak należy , więc polecam 🙂

 
Dodane : 06/03/2019 10:48 pm
(@damians8)
Wpisów: 2
Świeżak
 

Gdzie moge zakupic ten sterownik? Nie moge wyslac wiadomosci jeszcze do Ciebie 😉

 
Dodane : 10/03/2019 9:12 pm
lukas121
(@lukas121)
Wpisów: 544
Ekspert Zasłużony dla Forum Donator 2K19
Autor tematu
 

Poszedł PW

 
Dodane : 10/03/2019 9:55 pm
 drab
(@drab)
Wpisów: 1
Świeżak
 

Czy mogę prosić o szczegóły możliwości zakupu modułu.

 
Dodane : 17/06/2019 7:34 pm
lukas121
(@lukas121)
Wpisów: 544
Ekspert Zasłużony dla Forum Donator 2K19
Autor tematu
 

PW

 
Dodane : 17/06/2019 7:53 pm
(@koralfx)
Wpisów: 1
Świeżak
 

Witam serdecznie, proszę o info w sprawie zakupu i ew. ustalenia czy urządzenie będzie działalo z sterownikiem mojego siłownika bramy (Came BX-78).

 
Dodane : 18/06/2019 4:52 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3973
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

@koralfx jak masz na sterowniku cos co jak zewrzesz to otwiera / zamyka bramę to podłączysz

 w ostateczności możesz rozpruć jednego pilota i w miejsce przycisku podpiąć układ Lukasza

 
Dodane : 18/06/2019 8:42 pm
lukas121
(@lukas121)
Wpisów: 544
Ekspert Zasłużony dla Forum Donator 2K19
Autor tematu
 

Z wstępnych ustaleń z @koralfx powinno wszystko zadziałać.

 
Dodane : 18/06/2019 8:53 pm
lukas121
(@lukas121)
Wpisów: 544
Ekspert Zasłużony dla Forum Donator 2K19
Autor tematu
 

Najnowsza wersja sterownika bramy v2

Wprowadzone drobne poprawki, zmieniony (przycisk setup, dioda led, obudowa, położenie przełącznika In set).

Sterownik w obudowie na ESP-07s z anteną. Do wyboru tylko rodzaj złącza EDG lub ARK.

 
Dodane : 20/06/2019 5:53 pm
adrian reacted
Strona 1 / 2
Udostępnij: