Czujnik pyłków PM10...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Czujnik pyłków PM10/PM25 (DSM501A) - podłaczony do ESP8266

20 Wpisów
7 Użytkownicy
3 Likes
3,804 Wyświetleń
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Autor tematu
 

podłączyłem do ESP8266 czujnik pyłków PM10 / PM25 i o zgrozo pokazuje mi, że mam teraz w domu groźne stężenie. 

Sprawdziłem na  https://map.airly.eu/pl/ i tutaj też pokazuje, że stężenie pyłków w miejscu gdzie mieszkam jest teraz bardzo wysokie. Jakoś miałem wrażenie, że w budynkach powinno być "czysto" 

Wciąż mam nadzieję, że coś źle mierzę. Zna się ktoś z Was na tych pomiarach? Aktualnie mierzę stężenie pyłków w 1 minutowych pomiarach. Nie powinny być jakieś dłuże? 5min, godzinne? W radio czasami słyszę o dobowych stężeniach pyłków ? hmmm??

Będzie, ktoś z Was zainteresowany danymi z takiego czujnika wysyłanymi po MQTT / HTTP do np. OH2? Jak będzie więcej niż 5 osób to zrobię jakiś bardziej uniwersalny / konfigurowalny firmware. Tylko potrzebowałbym jakiegoś merytorycznego wsparcia - jak to się fachowo mierzy.

 
Dodane : 06/03/2018 10:49 pm
(@7keys)
Wpisów: 49
Kontrybutor
 

Jestem zainteresowany: ) Ale żeby mieć porównanie muszę doczekać się na przesyłkę.... Jaki konkretnie masz ten czujnik ? Co do Twoich odczytów... Jak za oknem masz co masz to raczej nie spodziewaj się że w domu będzie lepiej 🙂 .

Twój czujnik działa z tego co jest napisane:"działa w pomieszczeniu o kubaturze do 30 m3."

Ja kupiłem SDS011 z laserowym pomiarem. Jak dostarczą porównamy pomiary ...

 
Dodane : 07/03/2018 8:15 am
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
(@7keys)
Wpisów: 49
Kontrybutor
 

Tak myślałem ..Sprawdzałem też w botland co ty masz..:) Ja kupiłem tam gdzie oni, ale za 3x mniejszą cenę..

Nie wiem czy się sprawdzą ale u majfrjendów brałem 3 szt... Jeden do testów, drugi produkcyjny a trzeci jakby sie zjarał 1 lub 2 😉

Jak wspomniałem... Będę miał to dam znać, jakie wartości w domu mam ja...

 
Dodane : 07/03/2018 8:33 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Autor tematu
 

mój kupiłem za $4 w botlandzie drożyzna 😉

 
Dodane : 07/03/2018 9:16 pm
(@eathan)
Wpisów: 52
Kontrybutor Donator 2K18
 

/sub

 
Dodane : 08/03/2018 10:47 am
(@7keys)
Wpisów: 49
Kontrybutor
 

SDS011 - tydzień działania..

czujnik
 
Dodane : 28/03/2018 11:15 am
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Autor tematu
 

jak często robisz odczyty?

 
Dodane : 28/03/2018 5:43 pm
(@7keys)
Wpisów: 49
Kontrybutor
 

co 15 minut ( pierwszy odczyt po 1 minucie od momentu "wybudzenia" do stanu odczytu)

 
Dodane : 29/03/2018 7:53 am
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Autor tematu
 

A usypiasz go po odczycie - czy pierwszy odczyt po minucie a kolejne to średnia z 15m ?

 
Dodane : 29/03/2018 8:27 am
(@7keys)
Wpisów: 49
Kontrybutor
 

uruchomienie - 30s (rozgrzanie) - 1minuta odczyt -uśpienie na 15 minut - uruchomienie 30s (rozgrzanie) - 1minuta odczyt -uśpienie na 15 minut itd...

 

 
Dodane : 29/03/2018 9:26 am
(@7keys)
Wpisów: 49
Kontrybutor
 

mieliśmy małą zagadkę odnośnie prawidłowości odczytów o zadziwiającej powtarzalności 🙂

zagadkę rozwiązało spojrzenie na wykresy dobowe czujników ze strony airly - czujnik jest 1 km od naszego biura..

jest to też rozwiązaniem Twojego dylematu z pierwszego pomiaru gdzie miałeś taki sam "syf" w domu jak i na zewnątrz...

wentylacja w budynkach w większości jest w obiegu otwartym, więc siłą rzeczy zassysa wszystko z zewnątrz 🙂

w związku z tym... jak to się ma do apelu: w przypadku dużego stężenia prosimy nie wychodzić z domu !

hhehe , nijak się ma 🙂

 

wykres24h
 
Dodane : 29/03/2018 10:54 am
(@radek)
Wpisów: 92
Pomocny
 

Jest jeszcze opcja z jednym czujnikiem na zewnątrz, a jednym wewnątrz.

Co do różnicy między czystym świeżym powietrzem w okolicach Krakowa, a do tego co jest wewnątrz to jest chyba różnica. W domu teoretycznie powinno się utrzymywać średnie stężenie pyłów, a skoki wieczorem nie powinny się w domu pojawiać za duże.

Zresztą zawsze można mieć oczyszczacz powietrza w domu, lun założyć sobie na nadmuchu jakiś filtr powietrza (o ile ktoś ma wentylację mechaniczną).

Aktualnie też szukam jakiegoś czujnika na razie do środka. A że noga jeśli chodzi o pisanie własnych rzeczy jestem więc np. EasyESP posiada opcję czujników, PMSx003 oraz GP2Y10. Ten drugi raczej odpada ze względu na niską dokładność, wiec pewnie będzie któryś z PMS. O ile wiem to różnią się tylko obudowami, cena podobna 15-18$.

 
Dodane : 29/03/2018 4:46 pm
adrian reacted
(@tribon)
Wpisów: 222
Weteran Donator 2K17
 

Przyszła jesień. Na pewno temat pomiarów i czystości powietrza zacznie interesować większe grono użytkowników.
Od przeszło roku mierzę PM2.5 w domu z wentylacją grawitacyjną i zbieram dane ze stacji umiejscowionej 1,5 km od domu. Obie wartości rejestruję w OpenHAB.

Mogę się podzielić moimi obserwacjami.

Z reguły w domu stężenie jest dużo niższe od wyników z zewnątrz przy czym latem jeżeli na zewnątrz jest 30 to wewnątrz może być też 30. Zimą jeśli na zewnątrz jest 120 to wewnątrz będzie 40 ale będzie rosnąć w przeciągu kolejnych godzin do 70. Podczas doby widać zmiany wewnątrz i na zewnątrz. Widać kiedy "sąsiedzi" palą w piecach (poranki i późne wieczory). Intensywne wietrzenie w tych godzinach może bardzo szybko nastukać PM do podobnego poziomu jak jest na zewnątrz. Czyli najlepiej wietrzyć w godzinach popołudniowych kiedy jest najcieplej na zewnątrz. Kolejny etap to pomiar CO2 w pomieszczeniach w których przebywamy (18$ na Ali)...

Pomiar w domu co 10 minut powinien wystarczyć.

Nawilżacz powietrza zaburza pomiary - cząsteczki wody są interpretowane jako zanieczyszczenia. Podobnie sytuacja się ma ze smażeniem na patelni. Nawet nie zdajemy sobie sprawy czym oddychamy 🙂

Widzę i czytam, że PM10 podąża idealnie za PM2.5 Wydaje się, że monitorowanie tylko PM2.5 wystarczy.

 
Dodane : 19/10/2018 2:36 pm
adrian reacted
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Autor tematu
 

dzięki za ciekawy opis. Zachęciłeś mnie do odpalenia mojego czujnika w końcu,

 
Dodane : 19/10/2018 7:50 pm
(@tribon)
Wpisów: 222
Weteran Donator 2K17
 

To ja się dopisze do chętnych na konfigurowalny firmware.

 
Dodane : 20/10/2018 4:19 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Autor tematu
 

@tribon

podłaczyłem czujnik w domu

  • odczytuje teraz dane co 1sek, to co dostaje to PM2.5 w zakresie 13-14, PM10 - 15-17 ug/m3
  • z interneta w mojej okolicy PM2.5 30ug (119%), PM10 - 44 (88%) 

te mojej pomiary z czujnika wg Ciebie sensowne? Pytam bo robie soft i nie wiem, czy to dobry wynik może być. 

 

 
Dodane : 15/11/2018 12:30 am
Flaoo
(@flaoo)
Wpisów: 32
Praktykant
 

Ja pracuje nad czujnikiem w "wersji" zewnętrznej. Używam SDS011. Czujnik działa już kilka dni, dane odczytuję co 3min, po czym usypiam sensor w celu oszczędzania lasera. Porównując dane ze stacji oddalonej o około 400-450m, wychodzi na to, że czujnik radzi sobie bardzo ładnie. Wykresy pokrywają się pod względem wzrostu czy też zmniejszania się "smo(g)ka". Wiadomo, jak zawieje z pobliskiego komina to wykres od razu strzela w górę.

Planuję zbudować obudowę z ogrzewaną komorą, żeby wyeliminować przekłamania przy dużej mgle i wysokim poziomie wilgotności. Zobaczymy co mi z tego wyjdzie.

Tego typu czujniki pyłu mają to do siebie, że właśnie podczas mgły czy też wysokiej wilg. potrafią pokazywać "cuda", czego doświadczył @tribon przy nawilżaczu powietrza.

 
Dodane : 27/11/2018 10:08 pm
(@tribon)
Wpisów: 222
Weteran Donator 2K17
 

@adrian

Jak najbardziej sensowne wyniki.

PM2.5 na poziomi 30 to dobry wynik. W takim przypadku w środku domu powinno byc około 15. Więc się zgadza.

Podobnie z PM10.

@Flaoo

Do nawilżacza dobrze dawać wodę destylowaną lub z iltra RO. Nie zauważyłem wtedy wpływu na pomiary. Tak a propo nawilżaczy to polecam ewaporacyjne. Zupełnie inny komort użytkowania i brak "mgły".

 
Dodane : 28/11/2018 11:01 am
adrian reacted
(@michalociepa)
Wpisów: 1
Świeżak
 

Witam, odkopuję dosyć stary temat, ale może macie gdzieś w swoich projektach napisany program do podłączenia właśnie dms501a do esp8266. Wszystko spiąłem podłączyłem i teoretycznie działa. Czasami ma wahania parametrów, ale przez większość czasu jest ok. Zastanawia mnie jak wyciągnąć z tego czujnika PM10, czyli cząsteczki o tej większej strukturze niż 1PM. Będę wdzięczny za pomoc i powrót do tematu.

 
Dodane : 20/12/2021 9:00 pm
Udostępnij: