Podłączenie włączni...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Problem Podłączenie włącznik dotykowy bez N + shelly1

10 Wpisów
4 Użytkownicy
0 Likes
1,963 Wyświetleń
(@g_adrian)
Wpisów: 34
Praktykant
Autor tematu
 

Usiłuję znaleźć rozwiązanie umożliwiające podłączenie za włącznikiem dotykowym bez "N"- shelly. Mam świadomość, że takie podłączenie nie będzie poprawnie sygnalizowane podświetleniem włącznika.

Przy standardowym podłączeniu pod piny przekaźnika obwodu oświetlenia następuje separacja "N" od strony lampy co skutkuje niepełnym zasileniem włącznika dotykowego przy rozwartych stykach przekaźnika.

sch

Może jest szansa podłączenia przewodu neutralnego do tego włącznika dotykowego, co by rozwiązało problem?

Może nie ma możliwości zastosowania shelly przy wykorzystaniu tego typu włacznika?

 

 
Dodane : 12/09/2021 1:39 pm
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1179
Guru
 
Dodane przez: @g_adrian

Usiłuję znaleźć rozwiązanie umożliwiające podłączenie za włącznikiem dotykowym bez "N"- shelly. Mam świadomość, że takie podłączenie nie będzie poprawnie sygnalizowane podświetleniem włącznika.

Przy standardowym podłączeniu pod piny przekaźnika obwodu oświetlenia następuje separacja "N" od strony lampy co skutkuje niepełnym zasileniem włącznika dotykowego przy rozwartych stykach przekaźnika.

Może jest szansa podłączenia przewodu neutralnego do tego włącznika dotykowego, co by rozwiązało problem?

Może nie ma możliwości zastosowania shelly przy wykorzystaniu tego typu włacznika?

 

nie wiem czy dobrze rozumiem, chcesz by przełącznik dotykowy (nie mający podłączenia N) sterował Shelly?

Jeśli tak, to trzeba zamknąć obwód przekaźnika (I i O) rezystorem lub podobnym elementem by przełącznik dotykowy mógł działać.

 

 
Dodane : 13/09/2021 9:58 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5079
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 
Dodane przez: @pawell32

 

nie wiem czy dobrze rozumiem, chcesz by przełącznik dotykowy (nie mający podłączenia N) sterował Shelly?

Jeśli tak, to trzeba zamknąć obwód przekaźnika (I i O) rezystorem lub podobnym elementem by przełącznik dotykowy mógł działać.

 

I w zależności od mocy i wartości tego rezystora , albo żarówka będzie świeciła cały czas tylko słabiej  a jak włączysz shelly to zaświeci normalnie, albo jak rezystor będzie za słaby to go szybko trafi szlag. 

Co ma dać rezystor na stykach roboczych przekaźnika ? Przecież dalej touch nie będzie zasilony. Jeśli już to dedykowany kondensator - adapter między N w shelly a SW 

 
Dodane : 13/09/2021 10:20 am
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1179
Guru
 

@isom dawno takiego rozwiązania nie praktykowałem.

Nigdy nie stosowałem tego typu przełączników, ale jak z dawnych lat pamiętam na podobne problemy to rezystor pomagał. Nie mam zamiaru się wymądrzać czy aby na pewno w tym przypadku.

Rezystor ma być po to, by tam płynął minimalny prąd. W samym przełączniku już jeden test i prąd płynie przez żarówkę do neutralnego.

Nie wiem czy lepiej kondensator pomiędzy SW, a N, czy to pomoże.

 
Dodane : 13/09/2021 10:38 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5079
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@pawell32 z całym szacunkiem, ale żeby płynął nawet minimalny prąd potrzebny jest zamknięty obwód , we włączniku Touch bez N zamykamy go albo przez włókno tradycyjnej żarówki albo przez dedykowany adapter - kondensator , prąd płynie między L a L1 touch . Przy schemacie narysowanym przez kolegę, L1 nijak nie łączy się ze stykami roboczymi przekaźnika shelly, więc którędy ten prąd ma popłynąć ?

 

 
Dodane : 13/09/2021 11:09 am
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1179
Guru
 

@isom masz rację, przepraszam 🙂 Pomroczność jasna.

Patrzę na rysunek i myślę o czymś innym. Tak, obwód ma być zamknięty na stykach SW i N. 

Ja jednak dałbym rezystor, ale nie upieram się.

 
Dodane : 13/09/2021 11:14 am
(@g_adrian)
Wpisów: 34
Praktykant
Autor tematu
 

Myślę, że w dniu jutrzejszym czas pozwoli przetestowac propozycje, o wynikach poinformuję. Na tą chwilę dziękuję za poświęcony czas.

 
Dodane : 13/09/2021 11:43 am
(@g_adrian)
Wpisów: 34
Praktykant
Autor tematu
 

Wpięcie kondensatora 0.1uF między wyprowadzenia "SW", a "N" umożliwiło zasilenie przycisku dotykowego, lecz shelly nie rozpoznaje zmian stanu po naciśnięciu przycisku dotykowego. 

IMG 20210915 195949
IMG 20210915 200310

Aby przetestować drugi wariant wg. propozycji @pawell32, jakiej mocy rezystor powinienem zastosowac? 

 
Dodane : 16/09/2021 7:43 am
(@smigul4)
Wpisów: 1
Świeżak
 

@g_adrian 

Udało Ci się znaleść rozwiązanie ? Mam ten sam problem.

 

 
Dodane : 21/02/2022 10:07 pm
(@g_adrian)
Wpisów: 34
Praktykant
Autor tematu
 

@smigul4 Cześć, niestety jeden z włączników uwaliłem podczas prób. I temat zarzuciłem. Podejrzewam, że jeszcze wrócę do tematu. Jeżeli uda Ci się spiąć układ, nie zapomnij podzielić się rozwiązaniem. Pozdrawiam.

 
Dodane : 21/02/2022 10:17 pm
Udostępnij: