Shelly 1 - włącznik...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

ESP8266/ESP8285 Shelly Shelly 1 - włącznik WiFI - pierwsze wrażenia

32 Wpisów
10 Użytkownicy
9 Likes
13.1 K Wyświetleń
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Autor tematu
 
wpf-cross-image

Shelly 1 jest jednym z produktów Allterco Robotics bułgarskiego startup'u.

Urządzenie umożliwia zdalne kontrolowanie odbiornikami elektrycznymi, np. żarówką przez smartfona, komputer, czy przez system do sterowania automatyką.

Shelly 1  

Do sterowania modułem Shelly 1 wykorzystywana jest sieć WiFi 2.4Ghz 802.11 b/g/n. Modułem można sterować w ramach sieci WiFi, w której znajduje się Shelly 1 oraz z dowolnego miejsca na świecie, jeśli sieć WiFi posiada dostęp do Internetu, a urządzenie sterujące, przykładowo smartfon, jest również podłączone do Internetu.

Tryby pracy i sterowanie włącznikiem WiFi Shelly 1

Urządzenie może być sterowane:

  • samodzielnie, czyli bez wykorzystania systemu do sterowania automatyką lub chmury; wtedy urządzenie możemy kontrolować tylko w ramach lokalnej sieci WiFi
  • z wykorzystaniem chmury my.shelly.cloud; chmura umożliwia sterowanie urządzeniem z dowolengo miejsca na świecie, gdzie dostępny jest Internet; wykorzystanie chmury daje dodatkowe funkcjonalności kontrolowania modułu
  • z wykorzystaniem własnego systemu do sterowania automatyką; mamy wtedy pełną kontrolę nad urządzeniem; nie musimy korzystać z chmury producenta i możemy używać wszystkich funkcjonalności, jakie mamy dostępne w ramach systemu do sterowania automatyką, włącznie z kontrolowaniem urządzenia z dowolnego miejsca na świecie.

Shelly 1  

Włącznik WiFi Shelly 1 można konfigurować, monitorować oraz sterować nim za pomocą serwera web wbudowanego w oprogramowanie urządzenia.

Do serwera web można połączyć się w dwóch trybach WiFi

  • HotSpot (access point)
  • Tryb klienta

W trybie klienta, router WiFi musi być zlokalizowany w zasięgu Shelly 1, w trybie HotSpot do urządzenia podłączamy się bezpośrednio bez konieczności wykorzystywania routera WiFi.

Shelly 1 - Serwer web 

Modułem Shelly 1 można sterować dodatkowo za pomocą

  • dedykowanej aplikacji dla systemu iOS lub Android
  • API udostępnionego przez producenta, które daje możliwość sterowania modułem przez HTTP z lekkim REST API lub MQTT. W momencie pisania tego artykułu MQTT jest dostępny jeszcze w wersji beta.

Jak już wspomniałem, urządzeniem można sterować z dowolnego miejsca na świecie, jeśli tylko router WiFi podłączony jest do Internetu. Dla mniej zaawansowanych użytkowników do wykorzystania jest chmura producenta, która to pośredniczy między modułem Shelly 1 a urządzeniem, np. smartfonem, który kontroluje Shelly 1. Funkcję chmury aktywuje się w konfiguracji urządzenia, zarówno przez serwer web lub z aplikacji sterującej modułem Shelly 1.

Aby było możliwe korzystanie z chmury producenta konieczne jest założenie konta w chmurze. Można to zrobić za pomocą aplikacji na androida, czy iOS'a lub przez przeglądarkę internetową i stronę: my.shelly.cloud.

Poniżej załączony jest zrzut (video) z mojego smartfona z pierwszego uruchomienia. Przeglądając wideo można mniej wiecej zobaczyć, jak wygląda aplikacja i jak łatwo / trudno się z niej korzysta. Interfejs jest na razie tylko w języku angielskim lub bułgarskim. Producent trzyma spójność wyglądu i obsługi aplikacji między aplikacją na smartfona, chmurą my.shelly.cloud oraz serwerem web.

Uprzedzam, video to klikanina po aplikacji bez żadnej narracji 🙂

https://youtu.be/xuQMCnqAllo

API

Producent udostępnił API do sterowania urządzeniem.

To bardzo duży ukłon producenta w stronę tysięcy użytkowników posiadających własne systemy do sterowania automatyką, którzy nie chcą używać kolejnych aplikacji do sterowania automatyką w swoich lokalizacjach.

Co daje API? API pozwala na integrację urządzenia z wieloma systemami do sterowania automatyką: Vera, Fibaro, SmartThings, HomeSeer, Savant, HomeKit, openHab, itp.

Sterowanie głosowe

Moduł Shelly 1 może być sterowany głosem przez Amazon Echo lub Google Home. Przetestowałem sterowanie głosowe z wykorzystaniem Amazon Echo.

Aby dodać Shelly 1 do urządzeń sterowanych przez Echo, konieczne jest

  • korzystanie z chmury my.shelly.cloud
  • Shelly 1 musi być podłączone do tej chmury
  • do Amazon Echo trzeba dodać nowy "skill" o nazwie Shelly Cloud

Po wykonaniu tych operacji moduł Shelly 1 jest wyszukiwalny przez Amazon Echo i można nim sterować.

https://youtu.be/FnWprxFFBfw

Funkcjonalności włącznika WiFi Shelly 1

  • włączanie/wyłączanie podłączonego do modułu urządzenia elektrycznego (np. lampy)
  • automatyczne wyłączanie urządzenia po zadanym czasie. Ustawiane w sekundach
  • automatyczne włączanie urządzenia po zadanym czasie. Ustawiane w sekundach
  • automatyczne włączanie/wyłączanie urządzenia,
    • z ustawianiem czasu oraz dnia tygodnia. Możliwie jest ustawienie nieograniczonej ilości takich planów.
    • na podstawie pory dnia: wschód/zachód słońca z możliwością ustawienia czasu przed lub po wschodzie/zachodzie słońca
    • Uwaga: dwie powyższe opcje działają, gdy Shelly 1 jest podłączone do routera WiFi, który ma dostęp do internetu oraz Shelly 1 dodane jest do chmury
  • Możliwe jest otrzymywanie e-maili lub powiadomień na telefon, gdy wystąpią określone zdarzenia, np. urządzenie zostanie włączone (wymaga, aby router był podłaczony do internetu oraz wykorzystywana była usługa chmury my.shelly.cloud)
  • Możliwe jest łączenie urządzeń w grupy. To daje możliwość sterowania wszystkimi urządzeniami w grupie, tzn. np. włączenia wszystkich urządzeń wciskając jeden przycisk w telefonie.
  • Przekaźnik w urządzeniu, podczas przywrócenia zasilania, może zostać ustawiony na: włączony, wyłączony oraz ostatnio zapamiętana wartość
  • do Shelly 1 można podłączyć, zewnętrzny włącznik co pozwala ręcznie sterować podłączonym do modułu odbiornikiem

Trochę o sprzęcie

Moduł jest naprawdę niewielki gabarytowo. Wymiary  41x36x17mm pozwalają na bezproblemowe umieszczenie urządzenia w standardowej puszcze podtynkowej.

Rozmiar Shelly 1 Rozmiar Shelly 1  

Porównałem moduł z innymi tego typu modułami i jest to najmnieszy, jaki do tej pory miałem w ręce.

Poniżej dwa zdjęcia, pokazujące rozmiar Shelly 1 w zestawieniu z modułami dopuszkowymi innych firm działających w sieci z-wave:

Shelly 1 i przełączniki z-wave Shelly 1 i przełączniki 

Patrząc na ten model i porónując go z Sonoff'em Basic różnica w rozmiarach jest spora. Oczywiście na korzyść Shelly 1, jeśli szukamy modułu, który potrzebujemy umieścić w miejscach z niewielką ilością dostępnej  przestrzeni, np. w puszkach podtynkowych.

Shelly 1 w porównaiu z Sonoff Basic 

Moduł posiada dwa złącza:

  1. Zasilanie modułu (L,N), wejście na zewnętrzny włącznik (SW) oraz wejście i wyjście fazy (I,L) do sterowanego urządzenia
  2. Drugie złącze to złącze serwisowe do programowania urządzenia

Złącza Shelly 1 

Shelly 1 nie posiada żadnego wbudowanego przycisku oraz diody LED, która mogłaby sygnalizować stan modułu.

Shelly 1 może być zasilane z sieci energetycznej napięciem od 110v do 230v oraz napięciem stałym w zakresie 24-60v oraz 12v.

Na wyjściu urządzenia dostajemy takie samo napięcie jakim zasilamy urządzenie.

Złącza Shelly 1 

Aby korzystać z zasilania 12V w Shelly 1 trzeba przestawić zworkę. Jeśli podłączy się 230v lub napięcie stałe 24V+, gdy urządzenie jest ustawione do pracy na 12v, możemy liczyć się z tym, że Shelly 1 nam się "spali".

Złącza Shelly 1 

Złącze serwisowe posiada 5 pinów

  • 3.3v
  • GND - masa
  • RX (GPIO-3)
  • TX  (GPIO-1)
  • GPIO-0

Złącze, to można wykorzystywać do debugowania urządzenia oraz wgrywania innego firmware. Konieczne jest zastosowanie adaptera TTL, np. opartego o chip CP2102, aby debugować lub wgrywać oprogramowanie.

Złącza Shelly 1 Złącza 

W środku siedzi bardzo popularny układ ESP8266 z pamięcią o rozmiarze 2MB. Przez złącze serwisowe bardzo łatwo można wgrać inne oprogramowanie. Bezproblemowo wgrałem oprogramowanie AFE Firmware. Ta opcja daje sporo dodatkowej swobody z wykorzystaniem urządzenia we własnych systemach automatyki.

Elektronika Shelly 1 

Przekaźnik sterowany jest przez GPIO-4, a zewnętrzny włącznik steruje sygnałem na GPIO-5.

Elektroniki nie da się w łatwy sposób wyciągnąć z obudowy. Aby zrobić powyższe i poniższe zdjęcie obudowę niestety zniszczyłem 😉

Elektronika Shelly 1 

Maksymalne obciążenie przekaźnika to 16A, co daje możliwość podłączenia odbiornika pobierającego do 3.5kW.  Podłączyłem moduł pod obciążenie 1,8kW na 25 minut, po tym czasie urządzenie miało 61st.C. Osobiście nie ryzykowałbym, aż z takimi obciążeniami. Do wyższych obciążeń zastosowałbym jeszcze dodatkowy przekaźnk, np. taki, który może udźwignąć 40A i byłby sterowany 230v przez Shelly 1.

Do modułu prawdopodobnie nie będzie można podłaczyć dodatkowych czujników, jak w przypadku modułów Sonoff'a. Jak tylko upewnię się, to dam znać.

Moduł Shelly 1 spełnia wymogi bezpieczeństwa w Unii Europejskiej: jest RoHS2, EMC 2004, LVD 2014

Cena

Na dzień dzisiejszy 9,9 EUR. To więcej niż Sonoff Basic, natomiast porównując gabaryty Sonoff'a lub gdy weźmie się pod uwagę alternatywy dopuszkowe, np.

  • Row-01 od Zamel'a; na dzień pisania tego artykułu to 149zł, który działa tylko z oprogramowaniem Supla
  • moduły oparte o z-wave 140-240zł

to moduł Shelly 1 jest bez wątpienia wart swojej ceny.

Podsumowując

  • Urządzenie jest godne uwagi. Niewątpliwie niewielkie wymiary, porównując z konkurencją, robią z niego mocnego zawodnika na rynku modułów do wykorzystania w "inteligentnych" domach
  • Po wyjęciu z pudełka mamy spore możliwości konfiguracji urządzenia. Przy wykorzystaniu chmury my.shelly.cloud dostępnych jest sporo ciekawych funkcjonalności, które spełnią oczekiwania wielu osób.
  • Otwarte API HTTP i MQTT lub możliwość wgrania własnego oprogramowania, dają dużą elastyczność w wykorzystaniu modułu w dostępnych na rynku komercyjnych i open-source'owych systemach do sterowania automatyką.
  • Responsywność modułu Shelly 1 na komendy wydawane ze smartfona, zarówno z wykorzystaniem, jak i  bez korzystania z chmury my.shelly.cloud, jest dość dobre. Opóźnienia są w granicach 1 sekundy. Natomiast będzie to wymagać dłuższego testowania, szczególnie, gdy wzrośnie liczba użytkowników.
  • W aplikacji na iOS zauważyłem kilka błędów, ale zakładam, że producent je naprawi.
  • Gdyby Shelly 1 mierzył jeszcze pobór mocy, byłoby świetnie. Jego brat Shelly 2 obsługujący dwa przekaźniki i będący kilka milimetrów większy już mierzy pobór energii.
  • Osobiście chciałbym mieć możliwość wyciągania urządzenia z obudowy bez jej destrukcji.
  • Cena jest przyzwoita.

Zapraszam na Forum Smart'ny Dom, gdzie na pewno trochę więcej będziemy pisać na temat tego urządzenia.

 

Specyfikacja urządzenia

  • Zasialnie
    • 110-230v 50/60Hz (zmienne) lub
    • 24-60v stałe lub
    • 12v stałe
  • Maksymalne obciążenie przekaźnika: 16 amper
  • Certyfikaty bezpieczeństwa: są
  • Temperatura pracy: 0-40st
  • WiFi: b/g/n, 2.4-2.5Ghz, zasięg jak dla urzązeń opartych o WiFi do 30m w pomieszczeniach i 50m na zewnątrz
  • Rozmiary: 41x36x17mm
  • Pobór mocy: mniej niż 1W
 
Dodane : 06/10/2018 12:11 pm
kadasz, Gerwazy and isom reacted
(@tribon)
Wpisów: 222
Weteran Donator 2K17
 

Dzięki za bardzo rozbudowany opis. Właśnie szukam coś do puszki aby użyć z obecnym włącznikiem lub cały smart włącznik (celem jest aby współpracował z AFE i dobrze wyglądał). Możesz podać skąd go kupowałeś? Na oficjalnej stronie nie nalicza mi kosztu wysyłki w koszyku. Nie jestem pewien czy tak ma być i faktycznie cena ostateczna to 9,90€.

Edit. Ten temat jest też na forum i obok jest opis z testów. Widzę, że źródło to samo - prosto od producenta.

 
Dodane : 10/10/2018 1:54 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Autor tematu
 

Kupiłem na oficjalnej stronie 4szt i z przesyłką wyszło 10,68 EUR za sztukę, Cena to 9,9 + wysyłka - może dodam do opisu.
Smart switch przetestowany przeze mnie to Sonoff Touch T1 T2 lub T3 - znajdzies w googlu
Jesli rozwazasz np, tego Sonoffa to sprawdz czy w puszcze gdzie masz aktualny włacznik masz 3 kable: Faza + Nautralny + powrotny - to raczej nie jest standard instalacji elektrycznej w PL. Jesli rozwazasz Shelly i chcesz go zamontować za aktualnym włacznikiem to musisz mieć również 3 kable jak do sonoff touch. Idealnym miejscem na montaż Shelly jest puszka krosująca kable w ścianie. Czyli miejsce gdzie zbiegają się kable od zasialnia, włacznika i lampy

 
Dodane : 10/10/2018 8:27 pm
(@tribon)
Wpisów: 222
Weteran Donator 2K17
 

Cześć,

Mam instalację położoną z L,N,PE dochodzącymi do puszki podtynkowej z włącznikiem. Sam tak robiłem 15 lat temu i wszystko działa.

W zeszłym roku chciałem zmienić na Sonoff Touch ale niezbyt podoba mi się wykonanie tej płytki od sonoffa, niebieskie kolory, czarna ramka przy ścianie. No i wolę mechaniczne klawisze niż dotykowe.

Wykonanie podoba mi się ale kwadratowa puszka i tu nie wgram AFE:

Może trzeba jeszcze poczekać na jakąś alternatywę albo próbować wciskać shelly. Niestety wszędzie dałem płytkie puszki i z obecną ilością kabli i ich sztywnością jest ciężko coś dodać.

 
Dodane : 11/10/2018 7:33 am
adrian reacted
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Autor tematu
 

rozumiem, mi sie tez touch'e nie podobają

 
Dodane : 11/10/2018 9:07 am
Gerwazy
(@gerwazy)
Wpisów: 13
Praktykant
 

W oczekiwaniu na dostawę czytam ich grupę na FB.

Jest ostrzeżenie, że wersję V2 należy podłączać zgodnie z poniższym schematem, a nie jak w załączonej instrukcji.

Równie niepokojące są inne wpisy nowych nabywców, którzy pytają się co dostali, ponieważ moduły są nieoznakowane...

Oby to były przejściowe problemy...

[EDIT]

chodzi o moduły wysłane między 21-30 września. 

 

V2
 
Dodane : 17/10/2018 9:13 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Autor tematu
 

ja dostałem wersję 1, w instrukcji było to drugie podłączenie - to z tym yes.

obudowa ma tylko naklejkę

działa - jeszcze 😉

 
Dodane : 17/10/2018 9:46 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Ja zamawiałem już dwa razy i obie partie przyszły w wersji 1 , trzy szt już działają produkcyjnie zamknięte w puszkach pod włącznikami, jeden moduł obsługuje dwa schodowe i dwa zwykłe włączniki , ustawiając czułość przycisku na 80 ms , praktycznie nie ma opóźnień . Ja jestem zadowolony. Jeden włącznik zdemontowałem po 4 godzinach pracy, żeby sprawdzić temp samego modułu i był ledwo ciepły , więc spoko.

 

 
Dodane : 18/10/2018 8:49 pm
adrian reacted
(@yavorr)
Wpisów: 8
Bywalec
 

Hej!

 

Mam 6 włączników w rzędzie, w tym podwojne. Ale do żadnego elektryk nie doprowadził mi N. N są już tylko przy zarowkach.

Czy uruchomi się to bez tego? Czy tak jak w sonoff touch musi być? Nie mam nawet gniazdka obok żeby podciągnac :-\

Dzięki za odpowiedź.

 
Dodane : 12/11/2018 9:19 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Autor tematu
 

no niestety musisz dopowadzić N - moze masz gdzieś w ścianie puszkę gdzie krosują się kable?

 
Dodane : 12/11/2018 9:40 pm
lukas121
(@lukas121)
Wpisów: 544
Ekspert Zasłużony dla Forum Donator 2K19
 

Jeśli nie wykorzystujesz wszystkich przewodów to możesz wrócić N z lampy.

 
Dodane : 12/11/2018 10:35 pm
adrian reacted
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Dokładnie tak jak napisał @lukas121, mając 6 lamp , któraś nie ma metalowej konstrukcji i można wykorzystać trzecią żyłę żółtozieloną żeby nią wrócić od lampy z N do tych puszek . Warunek to trzy żyłowa instalacja.

 
Dodane : 12/11/2018 11:38 pm
adrian reacted
(@yavorr)
Wpisów: 8
Bywalec
 

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.
Instalację mam w sumie dobrze zrobioną - za wyjątkiem właśnie tego miejsca. Same przełączniki, kombinowane łączenia, nie ma nawet zielono-żółtego przewodu, więc nie mam czym wrócić lampy. Dużo przycisków, każdy do czegoś innego i elektrykowi się "poleciało".
No nic, będę musiał grzebać za jakimiś puszkami (szkoda, że są pod tynkiem:):).

 
Dodane : 13/11/2018 9:47 am
lukas121
(@lukas121)
Wpisów: 544
Ekspert Zasłużony dla Forum Donator 2K19
 

Do lampy mogą iść dwa przewody (obwody ) przez podwójny przełącznik, jak nie potrzebujesz lampy z dwoma obwodami to możesz wrócić jednym przewodem.

 
Dodane : 13/11/2018 2:27 pm
(@yavorr)
Wpisów: 8
Bywalec
 

Też o tym myślałem, jednak w mojej sytuacji chodzi o wyłączniki do elewacji, wiatrołapu i lampy przed wejściem i nad garażem, więc jest to rozdzielone na przyciski w podwójnych przełącznikach - czyli wszystko wykorzystane. 
Muszę do tego ustawić jakieś sceny, bo za dużo klikania. Bez doprowadzenia się raczej nie obejdzie, bo N mam przy żarówkach, no ale one idą tylko do puszki/ albo już szafy rozdzielczej, bo to niedaleko 🙂 Mam peszle, więc może coś uda się przepchnąć.

Szkoda, że yeelight nie robią w wersji na GU10 🙂

 
Dodane : 13/11/2018 2:37 pm
(@yavorr)
Wpisów: 8
Bywalec
 

Jeszcze jedno pytanko - na oficjalnym sofcie nie ma szans na wysyłanie stanu do domoticza? Bo to tylko w sumie curl..

Czy po wgraniu AFE - mam aktualny stan w domoticz? 🙂

 
Dodane : 16/11/2018 9:05 am
(@yavorr)
Wpisów: 8
Bywalec
 

Ok, nieaktualne, już doczytałem.

 
Dodane : 16/11/2018 10:06 am
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Autor tematu
 

ok, potwierdzając - tak będzie wysyłać

 
Dodane : 16/11/2018 11:15 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Jeżeli ktoś chce sobie zamówić Shelly 1 , to radzę  trochę poczekać !

Pojawiła się nowsza wersja tego modułu, ale chyba jeszcze jej nie ma w sprzedaży 

Ta wersja to V3 i sporo różni się od V1 -2

Po pierwsze ma dużo lepiej odseparowany obwód wysokiego napięcia od obwodów niskonapięciowych  tu foty obu płytek

shelly1v3 platinen
Kolejną ważną i cenną dla nas rzeczą jest fakt , że zrobili wreszcie wersję, w której nie trzeba sztywno trzymać się podłączeń Li N
Można dowolnie podpinać fazę i neutralny ( zero) co daje szansę na możliwość podłączenia dodatkowych czujników na pinach 🙂
47095645 10217086053926042 1544786164550991872 o
Ostatnia z ważnych zmian to grubość ścieżek obciążenia ( przekaźnika ) są 6x grubsze i były testowane przy pełnym 16A obciążeniu . Tak wygląda porównanie obu płytek z elementami
47296363 10217086290851965 5275397833053175808 n
Ta po prawej to V3
 
Dodane : 29/11/2018 11:08 pm
adrian reacted
lukas121
(@lukas121)
Wpisów: 544
Ekspert Zasłużony dla Forum Donator 2K19
 

Ścieżki przy przekaźniku na plus. Trochę pozmieniali, ale nadal nie ma galwanicznej separacji od sieci.

 
Dodane : 30/11/2018 9:24 am
Strona 1 / 2
Udostępnij: