Shelly1 brak zmiany...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

[Rozwiązany] Shelly1 brak zmiany stanu GPIO5

8 Wpisów
3 Użytkownicy
0 Likes
1,856 Wyświetleń
 eddu
(@eddu)
Wpisów: 13
Bywalec
Autor tematu
 

Witam wszystkich,
Jako, że walczę już któryś dzień wydaje mi się, że dotarłem do ściany postanowiłem poprosić o waszą radę:) 

Chciałem wykorzystać Shelly1 do sterowania bramą. Na początek próbowałem  zintegrować shelly1 z oprogramowaniem Tasmota, oraz Domoticzem i to prawię się udało ale zwierając kontaktron podłączony do SW i L  powodowało zmianę stanu przekaźnika. 

Zmieniłem zdanie wgrałem AFE 2.0 T5 wersję do bramy. Skonfigurowałem Domoticza przycisk działa poprawnie (przekaźnik załącza się na czas jaki potrzebuje), ale znowu mam problem z stanem kontaktronu. 
Jest podłączony do SW i L. W ustawieniach AFE czujnika magnetycznego ustawiłem GPIO na 5, czułość na 1000, a idx jest taki sam jak w domoticz. Po wykonaniu komendy http:// 192.168.1.2/?device=contactron&name=Kontaktor&command=get bez względu na to czy kontaktor jest zwarty czy też nie jest cały czas ten sam status {"device":"contactron","name":"Kontaktor","command":"get","value":"closed","status":"success"}. Jeżeli zrobię na krótko to sytuacja jest taka sama. Więc tutaj dochodzę do wniosku, że Shelly ma jakiś problem z zmianą stanu GPIO5. Czy macie może jeszcze jakiś pomysł co mógłbym sprawdzić? 

 
Dodane : 11/11/2019 5:13 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@eddu jeśli chodzi o AFE i Shelly to tylko obsługa zwykłego włącznika oświetlenia i jest do tego dedykowany soft , obsługa bramy z tym modułem nie zadziała , a raczej czujnik nie będzie działał. Wróć do tasmoty , albo do natywnego oprogramowania i wtedy bez problemu zrobisz to co chcesz . jak nie masz jak wrócić do oryginału to w tasmota trzeba ustawić przekaźnik 1 na GPIO 4 , przekaźnik 2 na dowolnym  GPIO np 3 i przycisk 2 na GPIO 5 , ten drugi fikcyjny przekaźnik będzie twoim czujnikiem a sterowany będzie przyciskiem 2 czyli GPIO 5.

IDX czujnika przypisujesz do drugiego przekaźnika i będzie śmigać 

 
Dodane : 12/11/2019 12:08 am
 eddu
(@eddu)
Wpisów: 13
Bywalec
Autor tematu
 

Dzięki za odpowiedź! Sprawdę i dam znać czy się udało 🙂 

UPDATE

Super! Działa tak jak napisałeś. Dziękuję. 
Jeszcze zastanawiam się czy do shelly1 można podłączyć jeszcze jeden kontraktor, tak by były dwa? 

 
Dodane : 13/11/2019 11:02 pm
(@bartolomeo)
Wpisów: 210
Pomocny Donator 2K22
 

Cześć wszystkim, widzę, że mam dokładnie ten sam przypadek. Mam shelly 1 i zwykły kontaktron Satela. Przeleżało całą zimę i chciałbym to teraz podpiąc do sterowania bramą w Domoticzu. Niestety zamówiłem ze zmianą Softu na AFE zanim przeczytałem m.in ten wątek. Spróbuję wgrać Tasmote i powalczyć z w/w. ustawieniami...

Zanim jednak zacznę mam jedno dodatkowe pytanie: mam w centrali sterującej bramą wyjścia lampy sygnalizującej otwartą bramę (obciążalność styku 24V AC/DC - jedno 3W maks, drugie 25W maks). Są programowalne m.in w ten sposób, że lampa jest zapalona gdy brama jest otwarta lub jest w ruchu. Czy mógłbym jedno z tych wyjść wykorzystać zamiast kontaktronu? Wówczas miałbym wszystko w jednej skrzynce i nie musiałbym wyciągać tego kontaktronu gdzieś na zewnątrz.. Shelly mogę zasilić 12V lub 24 V DC. Mogę coś takiego zrobić?

 

 
Dodane : 09/04/2020 3:03 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Odpowiedz na pytanie brzmi oczywiście że możesz , przy zasilaniu śhelly napieciem 12 czy 24 V DC wejście SW w schelly aktywowane jest podaniem minusa zasilania , jeżeli to wyjście na lampę podawało by masę to nic więcej nie potrzeba a jak podaje plus na lampę to trzeba dodatkowy przekaźnik z cewką 24V a styki przekaźnika potraktować tak jak kontaktron.

 
Dodane : 09/04/2020 5:30 pm
(@bartolomeo)
Wpisów: 210
Pomocny Donator 2K22
 

Hm... Nie jestem pewien co podaje to wyjście i jak to zweryfikować fizycznie, ale raczej (-)? W załączniku podsyłam wycinek ze schematu z wklejonym podłączeniem shelly. Wydaje mi się, że wystarczy podłączyć SW w Shelly z wyjściem E lub 5 w centrali? Dzięki z góry za odpowiedź.

 zl65
 
Dodane : 10/04/2020 11:42 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@bartolomeo wychodzi na to że jak podłączysz wyjście 5 do SW i aktywujesz F 10 w sterowniku bramy to nic więcej nie potrzebujesz .

 
Dodane : 10/04/2020 3:21 pm
(@bartolomeo)
Wpisów: 210
Pomocny Donator 2K22
 

Wielkie dzięki za rady! Działa.... Z lekkim opóźnieniem pojawia się prawidłowy status bramy, nie wiem czy to wina opóźnień w przekazie, odświeżaniu Domoticza czy jak, ale działa poprawnie 🙂

 
Dodane : 10/04/2020 8:32 pm
Udostępnij: