Shelly 1 zamiast So...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Sonoff Shelly 1 zamiast Sonoff Basic

7 Wpisów
3 Użytkownicy
0 Likes
3,865 Wyświetleń
(@marlon)
Wpisów: 136
Pomocny
Autor tematu
 

Witajcie,

Shelly 1 ma niesamowite rozmiary w porównaniu z Sonoffami. I dodatkowo ten 16A przekaźnik - świetna sprawa. 

Poważnie zastanawiam się nad wymiana moich kilku Sonoffow w wersji Basic do sterowania oświetlenia i wykorzystanie Shelly 1. 

Jako ze minęło już ponad 6 miesięcy odkąd Shelly 1 jest na rynku chciałem zapytać o szczere komentarze na temat tego maleństwa. 

Jak wyczytałem Shelly 1 ma CE (Sonoff niby tez od 2016). 

Czy jeśli chciałbym podłączyć do Shelly 1 tylko zewnętrzny włącznik czy będzie to działało na oryginalnym oprogramowaniu bez potrzeby wgrywania nowego softu ? Sterowanie przez openHAB. 

Myśle nad zmiana ubezpieczenia domu i wszelkie takie przeróbki instalacji pewnie powinny być zgłaszane do ubezpieczalni być może w razie jakiegośkolwiek pożaru mógłby pojawić się problem z odzyskaniem odszkodowania - nie jestem w temacie ale będę się musiał zorientować lepiej. 

Dlatego może opcja z originalnym softem jeśli by działała była by pewniejsza - może się mylę. 

 

 

 
Dodane : 09/05/2019 11:14 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5079
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Ja już praktycznie wszystkie sonoff-y , które siedziały w puszkach zamieniłem na Shelly . Działają bez problemów .

A co do softu to producent udostępnia złącza do programowania i wsparcie dla HA , Domoticz ,OH więc to Ty decydujesz czy zmienisz soft na bardziej przyjazny dla Ciebie i z tego tytułu CE nie traci ważności.

 

 
Dodane : 10/05/2019 6:17 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5079
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Włączniki zewnętrzne nie potrzebują dodatkowych elementów (rezystor, itp) , czujników temperatury przy zasilaniu modułu z 230V nie wolno nawet próbować podłączać bo masa (minus) całego układu to FAZA . Moduł Shelly 1PM na oryginalnym sofcie działa u mnie dopiero około dwa tygodnie, ale nie miałem z nim przygód oprócz jednej , którą uważam za dużą zaletę. Moja ładniejsza połowa podłączyła do gniazda z Shelly przedłużacz i chciała na raz włączyć czajnik elektryczny i żelazko . Trwało to tylko chwilę i moduł odciął zasilanie tego gniazda 🙂 . Stało się tak bo ustawiłem max dopuszczalne obciążenie na 2500 W i to działa.

 
Dodane : 10/05/2019 7:35 pm
(@marlon)
Wpisów: 136
Pomocny
Autor tematu
 

Bajeczka jak nie trzeba nic dokładać do modułu. Piszesz ze używasz moduł S1 PM , czy pomiar zużycia energi jest w miarę dokładny? 

Bede musiał zainstalować kilka czujników PIR i DHT22 wokół domu bez sonoffa w takim razie Wemos D1 Mini powinien się do tego nadać dobrze chyba ze polecisz lepsza opcje. 

Nie miałem za dużo problemów z moimi Sonoffami ale widzę ze pojawia się dużo informacji o zwęglonych modułach u innych użytkowników wiec wole nie ryzykować. 

 
Dodane : 10/05/2019 8:24 pm
lukas121
(@lukas121)
Wpisów: 544
Ekspert Zasłużony dla Forum Donator 2K19
 

@marlon nie masz co się martwić o sonoffy, są całkiem dobrze zaprojektowane. Weź pod uwagę efekt skali ile sprzedanych sonoff a ile shelly i pewnie 90% uwalonych sonoff to na własne życzenie właściciela (podłączenie dużo większego obciążenia).Shelly fajna sprawa szczególnie z pomiarem i zabezpieczenie  jak pisał @isom. Ale i tu producent musiał iść na kompromisy żeby upchać wszystko w tak małej obudowie (szerokość ścieżek, odległość między elementami) wiem bo sam zaprojektowałem taki moduł.

 
Dodane : 11/05/2019 7:35 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5079
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@lukas121 ma dużo racji , ja nie zrezygnowałem z sonoff, mam je nadal podłączone np do lamp wolno-stojących.  Wymieniłem tylko te które siedziały w puszkach pod włącznikami 

 
Dodane : 12/05/2019 7:55 am
(@marlon)
Wpisów: 136
Pomocny
Autor tematu
 

Zgadzam się z faktem ze większość problemów z Sonoffami to albo błędne przeróbki albo przeciążenie. Zapewne Itead sprzedał setki tysięcy tych Sonoffow w ostatnich latach wiec kilka przypadków to nie jest taki zły wynik. 

Jestem w trakcie zmiany ubezpieczenia na dom   i jest wymóg podania różnych przeróbek , szczególnie w instalacji elektrycznej. Dlatego chciałbym wymienić moje Sonoffy które sterują oświetleniem na Shelly1.  Jeden ważny szczegół to fakt ze korzystając z Shelly nie trzeba przerabiać urządzenia żeby podłączyć włącznik zewnętrzny jak w Sonoffie bywa. Duzy plus, praktycznie działa „out of the box” oprócz pewnie softu bo bym zapewnię zmienił na AFE ale tego szczegółu nie musiałbym podawać. Nie to ze nie chce mi się przerabiać Sonoffa ale  dla ubezpieczyciela wystające przewody z obudowy Sonoffa (w razie pożaru np) mogły by być powodem do wstrzymania odszkodowania.

Czy ktoś zamawiał już nowego Sonoffa R3, ma być dostępny w połowie maja ? 

Pozdrawiam 

 

 
Dodane : 12/05/2019 9:15 am
Udostępnij: