Openhab sterowanie ...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Openhab sterowanie roletami, swiatłem z raspberry pi 3 b+

8 Wpisów
2 Użytkownicy
0 Likes
5,006 Wyświetleń
(@laren0)
Wpisów: 54
Kontrybutor
Autor tematu
 

Witam

Mój pierwszy wpis tutaj :). Obecnie jestem na etapie budowy domu w najbloższym czasie będzie wykonywana instalacja elektryczna w budynku i chciałbym sie podzielić swoim pomysłem oraz pytaniami:

Wszystko chce wykonac z wykorzystaniem raspberry pi 3 b+ z openhabem ktory zainstalowany będzie na dysku zewnętrznym i z niego będzie startował bez wykorzystania karty, obecnie układ działa na pendravie (ale dysk już jest przygotowany). 

Oświtlenie chcę zrobić w taki sposób że sonoff z softem afe będzie znajdował sie w skrzynce i od niego będą szły przewodu do lampy w danym pokoju zaś z pokoju od włącznika (monostabilnego) poprowadzę przewód sieciowy ktory podepnę do sonofa w odpowiednie gpio. Sens tego jest taki aby w pomieszczeniach w puszkach nie było sonoffów (gabarytowo nie zmieszczą sie do puszki) oraz aby nie było słychać dźwięku przekaźnika podczas włączania i wyłączania światła. Oraz ewentualne serwisowanie sonoffów w jednej wspólnej skrzynce wydaje mi sie łatwiejsze.

Obecnie testuje taki mały układ i po podpieciu sonoffa do openhaba przez mqtt spowodowało że włącznikiem mogę sonoffem sterować tylko w momencie gdy pracuje openhab, przed tym połączeniem sonoff działał bardzo dobrze sam i chciałbym aby nadal działał gdy openhab jest wyłączony(ewentualna awaria).

Kolejne do sterowania są rolety jest ich 9 i każda chce sterować z przełączników przy oknie oraz moc sterować z openhaba ( zdalnie, aby ustawiały sie z założone pozycje zależnie od pory dnia i np temperatury), i teraz pytanie co wykorzysać do sterowania tego sonoff basic chyba sie nie nada? Zamele chyba brak softu afe aby łatwo podpiąć do openhaba - chyba że się myle.

Silniki w roletach sa mają krańcówki i z rolety do domu mam wprowadzone przewody z każdej rolety 4 przewody (chyba ze 3 już nie pamietam czy jest PE)

I ostatni problem co w openhabie przestawić aby poprawnie w basic ui wyświetlał polskie znaki, obecnie mam krzaczki przy niektórych literach.

 

Pozdrawiam

Piotr

 

 
Dodane : 22/02/2019 9:40 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5079
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Cześć  @laren0

Twój pomysł z wykonaniem instalacji pod oświetlenie moim zdaniem nie jest najszczęśliwszy .

O ile poprowadzenie przewodów z rozdzielni do punktów świetlnych jest ok , to poprowadzenie samej skrętki  od przycisków          ( włączników ) jest nie do końca przemyślane.

Pomyśl co zrobisz jeżeli ten system na sonoff-ach z długimi ciągami skrętki pomieszanej z przewodami 230V zacznie sypać zakłóceniami , to po pierwsze,  a po drugie  jeżeli  kiedyś  przyjdzie do głowy pomysł żeby sprzedać  ten dom , a kupujący nie będzie chciał automatyki  to co generalny remont ?

Lepiej położyć tradycyjne przewody od włączników do rozdzielni , dokładając dodatkowo skrętkę .

Nie odwodzę Cię od pomysłu z sonoff-ami  w rozdzielni , chociaż na tym etapie pomyślał bym o wykorzystaniu możliwości  samej maliny z modułami rozszerzeń i wykorzystać do sterownia oświetleniem  moduły z przekaźnikami  SSR. Nic nie słychać , a żywotność  3 razy większa od tradycyjnych przekaźników.

Do rolet polecam Shelly 2,5 nawet z oryginalnym softem , który z powodzeniem będzie działał z OH , a w przyszłości wgrasz sobie AFE jak powstanie soft  do obsługi rolet.

Co do tego twojego testowego układu to , albo coś się stało z samym modułem , albo coś namieszałeś w konfiguracji , normalnie nie ma znaczenia czy moduł jest połączony z serwerem czy nie , sterowanie ręczne powinno działać . Jest to tak zorganizowane , żeby na wypadek braku sieci możliwa była ręczna obsługa.

Z OH  i polskimi znakami nie pomogę bo nie korzystam z tego serwera

 
Dodane : 22/02/2019 10:43 pm
(@laren0)
Wpisów: 54
Kontrybutor
Autor tematu
 

Czyli coś musiałem faktycznie namieszać w ustawieniach sonoffa ze to mi tak działa. Dlatego myśle na sonoffach właśnie ze względu na to gdy serwer działać nie będzie to wszystko będzie działać.

Co do dodatkowych przewodów zamiast skrętki to mogę i tak zrobić.

 
Dodane : 23/02/2019 11:45 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5079
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Zobacz sobie ten temat, https://www.smartnydom.pl/forum/ogolne-tematy-dotyczace-inteligentnych-budynkow/nowa-instalacja-dla-budynku-jednorodzinnego-prosze-o-sugestie/

  jest tam pokazany przerobiony sonoff 4ch do sterowania oświetleniem 

 

 
Dodane : 23/02/2019 12:41 pm
(@laren0)
Wpisów: 54
Kontrybutor
Autor tematu
 

Ten sonoff 4ch widze ze ma montaż na szynie din czyli idealny do zamontowania 🙂 i cena porównywalna co 4 basiców tylko chyba sumarycznie ten mniej miesca zajmie. Tylko pytanie ile gpio jest w nim ponieważ myśle wlączniki podpinać na gpio a nie wlutowywać sie w przyciski. Obecnego sonoffa basic wykonałem do testów tak że po wlutowanie 4 gold pinów z gnd podpiołem dwa włączniki dzwonkowe i od kazdego drugi kabel odpowiednio w rx i tx i w sofcie afe wybrałem właczanie przekaźnika przez odpawiadajace gpio pina rx i tx, i obecny sonoff działa tak że można go wykorzystać na klatce schodowej. Gdzieś czytałem że jak włącznik podpieło by sie do przycisku sonoffa to istnieje ryzyko przez długie naciśniecie zresetowanie sonoffa z softem afe.

 
Dodane : 23/02/2019 2:04 pm
(@laren0)
Wpisów: 54
Kontrybutor
Autor tematu
 

A jaka rożnica jest miedzy 4ch a 4ch pro prócz innego sposobu podpinania przewodów. I po co w 4ch pro jest gniazdo dc 5-24V

 
Dodane : 23/02/2019 2:06 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5079
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@laren0  róznica między 4ch a 4ch pro to w tym drugim  jest obsługa RF czyli można dołożyć sobie piloty , jak już zauważyłeś przekaźniki mają  przełączane wyjścia beznapięciowe, więc mogą sterować różnymi odbiornikami np sterownik bramy , piec gazowy itp dodatkowe gniazdo 5-24V pozwala zasilić cały moduł z bezpiecznego napięcia zamiast z 230V,  przydatne jeżeli robisz sobie na takim module np system nawadniania ogrodu itp.

Ilość GPIO w obu przypadkach jest taka sama bo bazują na tym samym ESP8285 i z dodatkowych łatwo dostepnych GPIO jest RX , TX i GPIO 2 . 

 
Dodane : 23/02/2019 4:02 pm
(@laren0)
Wpisów: 54
Kontrybutor
Autor tematu
 

Trochę mnie nie było ale prace posunęły się do przodu. Oświetlenie okiełznane wyszło 20 obwodów i wykorzystałem 5 sonoffów 4ch. Sonoffy umieściłem w skrzynce i do każdego włącznika doprowadziłem przewód 2x1mm2 który trafia na listwę DIN a potem do odpowiedniego przycisku w samym sonoffie.

Problem zaczął się się z roletami ponieważ na razie kupiłem 4 szt. shelly 2.5 i próbuje je jakoś połączyć z openhabem ale gdzieś nie działa. Na forum nie ma też nic na ten temat jak to zrobić na internecie znalazłem jakąś podpowiedź ale dalej nic. Samo Shelly działa idealne z roletami tylko brak komunikacji z openhabem poniżej to co znalazłem na internecie ale po wprowadzeniu swoich danych z shelly nie działa. Wszystko chcę robić na plikach nie na "papier ui" oczywiście nawet nie zmieniałem nazw tylko podmieniłem na swoje tematy:

Plik .things 

Bridge mqtt:broker:newBroker [ host="adres ip maliny z openhabem", secure=false, username="mój login", password="moje hasło" ]
{

Thing mqtt:topic:shelly "Rolety" {
Channels:
Type rollershutter : Rolluik "Rolluik achterdeur" [ stateTopic="shellies/shellyswitch25-"numershelly"/roller/0/pos", transformationPattern="JS:ShellyRS.js"]
Type number : Rolluikpos "Positie achterdeur" [ commandTopic="shellies/shellyswitch25-"numershelly"/roller/0/command/pos"]
Type string : Rolluikcmd "Command achterdeur" [ commandTopic="shellies/shellyswitch25-"numershelly"/roller/0/command"]
}
}

Plik .items

Rollershutter Rolluik_achterdeur "Rolluik achterdeur" <blinds> { channel="mqtt:topic:Shelly25_"numershelly":Rolluik", autoupdate="false" }
Number Rolluik_achterdeurpos "Rolluik achterdeur" { channel="mqtt:topic:Shelly25_"numershelly":Rolluikpos" }
String Rolluik_achterdeurcmd "Rolluik achterdeur" { channel="mqtt:topic:Shelly25_"numershelly":Rolluikcmd" }

 

Plik .rules

rule "Shellie2.5 Achterdeur command"
when
Item Rolluik_achterdeur received command
then
switch (receivedCommand) {
case UP :
Rolluik_achterdeurcmd.sendCommand("open")
case STOP :
Rolluik_achterdeurcmd.sendCommand("stop")
case DOWN :
Rolluik_achterdeurcmd.sendCommand("close")
}
end

Kawałek pliku .sitemaps

Default item=Rolluik_achterdeur

Slider item=Rolluik_achterdeur icon="rollershutter"

 

Plik js:

(function(i) {
return (100-i);
}) (input)

informacje pozyskałem pod tym linkiem:

https://community.openhab.org/t/shelly-2-5-rollershutter-and-mqtt-binding-2-4/75560/8

W basic ui otrzymuje dwa takie przyciski (załączony plik) ale nic po za tym :/ przekaźniki nie reagują na wciskanie tych przycisków.

 

I jeszcze dodatkowe pytanie ponieważ dom jeszcze w budowie i mogę jeszcze wiele zrobić i tak sobie myślę że chciałbym jeszcze w każdym pomieszczeniu dać czujnik ruchu, czujnik temperatury, czujnik wilgotności tylko nie wiem jak to za bardzo zrobić i jakie komponenty do tego były by najlepsze i jak to pospinać. Myślałem że mogę do każdego pomieszczenia doprowadzić skrętkę nad podwieszanym sufitem czujnik ruchu umieść przez płytę gipsową ale nie wiem gdzie czujniki temperatury i wilgotności aby w miarę dobrze to pokazywało. Oraz czy podpinać skrętkę do maliny (która ma być w skrzynce multimedialnej) czy łączyć się przez jakieś ESP8266 i nie ciągnąć tylu przewodów???

 Basic ui
 
Dodane : 09/10/2019 12:02 am
Udostępnij: