Powiadomienia
Wyczyść wszystko

OpenHAB 2.5

8 Wpisów
6 Użytkownicy
4 Likes
1,813 Wyświetleń
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Autor tematu
 
wpf-cross-image

Wyszła nowa wersja openHAB o numerze 2.5. Trochę opóźniona względem oryginalnych planów, ale jest. To ostatnia wersja z numerkiem 2 z przodu. Kolejna duża paczka będzie opatrzona numerem 3 i powinna między innymi dostarczyć

  • kompletnie nowy UI, który będzie zrobiony od zera.
  • nowy silnik do reguł  oparty o skrypty Phytona

No dobra to nie o wersji 3. Mamy dostępną wersję 2.5. Co nowego:

Efemerydy

to sposób na określenie

  • typu dnia lub
  • liczby dni przed lub po dniu dzisiejszym.

Za pomocą zestawu różnych funkcji, które są udostępnione system do automatyki może określić na przykład: czy dzisiaj jest weekend, święto, czyjeś urodziny, rocznica ślubu, czy data urodzin partnera/ki. Uwaga faceci: bardzo dobra funkcja 😉 itp.

Ważne daty, wydarzenia są konfigurowalne. Święta narodowe są definiowane za pomocą formatu Jollyday. Tutaj dla przykładu można zobaczyć, jak taka konfiguracja w formacie Jollyday wygląda dla Polski.

Kilka przykładów funkcji, które przychodzą z Efemerydami:

  • getBankHolidayName
  • getNextBankHoliday
  • isBankHoliday
  • isWeekend

Funkcji jest blisko 30, więc jest czym rozbudować lub uprościć aktualne reguły w systemie automatyki.

Kilka nowych binding'ów

Na przykład:

Natywna obsługa urządzeń od Shelly.

Wprawdzie była możliwość już wcześniej integrować Shelly z openHAB z wykorzystaniem MQTT to w OH2.5 nowy Shelly Binding pozwala mniej doświadczonym użytkownikom zrobić taką integrację, bez większej znajomości MQTT - przynajmniej teoretycznie.

Binding pozwala na automatyczne wykrywanie urządzeń Shelly w lokalnej sieci, a następnie w miarę proste dodanie ich do openHAB.

Binding wspiera autentykację do urządzeń i praktycznie wszystkie aktualne produkty z serii Shelly.

  • Shelly Single Relay Switch
  • Shelly Single Relay Switch with integrated Power Meter
  • Shelly EM with integrated Power Meter
  • Shelly Double Relay Switch in relay mode
  • Shelly2 in Roller Mode
  • Shelly 2.5 in Relay Switch
  • Shelly 2.5 in Roller Mode
  • Shelly 4x Relay Switch
  • Shelly Dimmer
  • Shelly Plug-S
  • Shelly Plug
  • Shelly RGB Controller
  • Shelly Bulb in Color or White Mode
  • Shelly Sensor (temp+humidity)
  • Shelly Flood Sensor
  • Shelly Smoke Sensor
  • Shelly Motion and IR Controller

A to tylko jeden z nowych bindingów, których w wesji 2.5 jest ponad 40

Obsługa Amazon Alexa w API v3

W openHAB v2.5 została zaimplementowany Amazon Smart Home Skill API v3, który zapewnia znacznie bogatszy zestaw funkcji do sterowania głosowego. Dla porównania wersja v2 pozwalała na podstawowe sterowanie oświetleniem, termostatem i zamkiem. Nowe API pozwala na prawie wszystko, z natywną obsługą urządzeń Audio-Video, systemów bezpieczeństwa, scen, a także ulepszoną obsługą termostatów, zamków i urządzeń oświetleniowych / zasilających..

Dodana jest obsługa bloków API, rozszerzając sterowanie głosowe na dowolne urządzenia, od wentylatorów po złożone urządzenia, takie jak pralki, zmywarki, rolety i drzwi, jeśli są powiązane z najnowszą funkcją rozszerzeń API v3.

Alexa Binding w nowej wersji openHAB wykorzystuje Metadane w odróżnieniu od tag'ów z poprzedniej wersji. Metadane pozwalają na dodatkową personalizację przedmiotów (things) sterowanych Alex'ą. Istniejące tagi nadal działają, więc nie ma konieczności migracji do bieżącej konfiguracji, chyba że zechce się skorzystać z ulepszonych funkcji, które zapewnia nowa wersja Alexa Binding.

Metadane ponadto usprawniają automatyczną konfigurację elementów (items), wykorzystując niektóre jego właściwości, takie jak typ, prezentacja stanu i jednostka miary, a także ustawienia regionalne serwera.

Google Home

Tutaj głównie usprawnienia. Google o wiele wcześniej w porównaniu z Amazon'em udostępniło API dla projektów openSource'owych, więc nie ta dużo nowych kawałków trzeba było dodać.

Ogólna integracja stała się znacznie bardziej niezawodna, elastyczna i rozszerzalna (to wg autorów). Kod został poprawiony, po to aby był bardziej przyszłościowy - ale to bebechy, które może nie każdego tak bardzo interesują. .

Integracja działa we wszystkich językach obsługiwanych przez Google Assistant i obsługuje najnowsze działania Google Smarthome API.

Co w aplikacjach mobilnych?

Na pierwszy rzut oka nie za dużo.

W wersji iOS/iPhone prawie nic nowego "widocznego" nie zmieniło się. Nowa wersja, dostępna jest tak naprawdę od momentu wypuszczenia iOS13. Wraz z iOS 13 wspierany jest iPhone'owy Dark Mode. Jest rozszerzona obsługa video z mjpeg, rozmiary czcionek oraz została dodana wyszukiwarka elementów.

Natomiast tak naprawdę wewnątrz aplikacji na iOS zmieniło się sporo tj. kod został przeniesiony z Objective-C na Swift'a. Ten ruch, na pewno sporo kosztował, ale przez to aplikacja jest bardziej koszerna - przyszłościowa / rozwojowa. Ale to znowu zmiany w bebechach.

OpenHAB iPhone Dark Mode

 

W Android mamy teraz możliwość dodania Widget'ow, jest wtyczka Tasker oraz tryb Dark dla Android 10.

Widget umożliwia dodanie item na Home Screen. Item można przełączać lub ustawiać go na zadaną wartość.

Dodatek Tasker umożliwia ustawianie wartości itemów na dowolną wartość używając Task'ów. Tasker wspiera wartości oraz komendy.

Nic tylko zainstalować i używać, a za chwilę przekonamy się jak ze stabilnością, szybkością, co działa lub może nie.

Pełna lista zmian openHAB 2.5 GitHub 

 
Dodane : 16/12/2019 9:23 pm
isom reacted
(@rafmysz)
Wpisów: 16
Praktykant Donator 2K19 Donator 2K18
 

Dzięki za artykuł.

 
Dodane : 17/12/2019 8:42 am
(@piotrekz)
Wpisów: 1
Świeżak
 

Dzięki @adrian

Należy uważać jeśli mamy zainstalowane addony z części "Breaking Changes that Require Manual Interaction after the Upgrade"
OpenHab wariuje i próbuje je zainstalować co minutę, CPU i RAM idą w kosmos.

 
Dodane : 17/12/2019 10:51 am
adrian reacted
(@maras)
Wpisów: 189
Weteran Donator 2K22 Donator 2K19
 

Unie wszystko spoko. Wreszcie dziala dimmer od shelly po mqtt. Dodali możliwość wysylania string'a.

Jedynie padł binding broadlinka. Na glownym forum wszyscy czekają na poprawkę.

 
Dodane : 17/12/2019 4:32 pm
adrian reacted
skura
(@skura)
Wpisów: 2
Świeżak
 

OpenHabian na RPi3- Upgrade do wersji 2.5 z openhabian-config - load idzie bardzo szybko do góry, problemem w moim przypadku jest zwave binding które w połączeniu z Aeotec Z-Stick Gen 5 daje taki efekt, Downgrade do wersji 2.4 wszystko wraca do normy. Mam nadzieję ze jakaś łatka się pojawi lub wersja 3.0 która nie będzie miała tego probelmu.

 
Dodane : 18/12/2019 12:13 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Autor tematu
 

@skura
Miałem podobnie: load na CPU 100%.
W log'ach miałem nieudane próby zainstalowania HABPanel, a za nimi crash'e z-wave.
- w addons.config usunąłem HABPanel,
- usunąłem habpanel.config,
- reboot OH2,
- zainstalowałem na próbe habpanel
Wróciło do normy i z-wave już więcej nie wywalał się (z-wave 2.5)
Użycie procka minimalne ok 2%

 
Dodane : 23/12/2019 12:45 am
skura
(@skura)
Wpisów: 2
Świeżak
 

@adrian

Popatrzyłem dokładnie w logi u mnie HABPanel nie miał wpływu, ale wykładał się na instalacji:

Failed installing ‘openhab-misc-restdocs’ - było w logach

Zainstalowałem w Paper UI - ui-restdocs - 2.5.0

Problem był nadal, poszukałem jeszcze na community openhab

dodałem do addons.config

misc = openhabcloud

Jak podpowiadali i po reboot OH wszystko wróciło do normy,
oczywiście w logach jest info ze nie może się zalogować do openhabcloud,
ale temat pomijam bo nie mam tam konta i go nie potrzebuj.

 
Dodane : 24/12/2019 12:09 pm
adrian reacted
(@7keys)
Wpisów: 49
Kontrybutor
 

U mnie po upgrade przestało prawidłowo działać ProxyPassReverse w Apache.

Aplikacja na Androida działa prawidłowo, natomiast logowanie przez www przy wpisaniu adresu przykładowo : https://xxx.pl:8088,

wrzuca mnie do "https://127.0.0.1:8099/start/index" a powinno do "https://xxx.pl::8088/start/index"

 

 
Dodane : 13/02/2020 9:30 am
Udostępnij: