Nowy Openhabian mqt...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Nowy Openhabian mqtt 6h i nawet nie udało mi się zapalić choinki 🙁

30 Wpisów
4 Użytkownicy
1 Likes
4,254 Wyświetleń
(@sedini)
Wpisów: 51
Kontrybutor
Autor tematu
 

Witam

Dzisiaj spędziłem przy tym spokojnie ponad 6 godzin i nie udało mi się nawet włączyć choinki podpiętej pod sonoff'a.. Zazwyczaj po takim czasie łapie już podstawy.

1. Po graniu AFE do sonoffa i konfiguracji klikam zakończ konfigurację i sonoff odpala ponownie ale.. ustawień nie ma. Coś źle robię czy ustawienia są zapisane tylko po wczytaniu strony pola są puste i trzeba zaznaczać od nowa mqtt itd. ?

2. Wszystkie tutoriale strony filmy na YT itd są chyba pod stare wersje OH i MQTT

3. konfiguracja wizualna jest dość przejrzysta i wydaje mi się że to w miarę ogarniam

4. przy dodawaniu przycisków w items kopiuję kod z tutoriali i widzę że nawiasy się nie zgadzają w pliku są [] / a w tutorialach mix []{}

5. w poradniku Adriana też sporo niezgodności na screenach temat włącznik w opisie i kodzie switch (nie pamiętam dokładnie).

Czy nie ma tam poradnika który wyglądał by tak:

  1. Zainstaluj ...
  2. Otwórz stronę...
  3. w pola wpisz 1, 2, 3
  4. otworz OH kliknij addons wyszukaj bindigs edytuj wklej kod

I po tych wszystkich czynnościach klikasz przycisk w OH i włącza się ta zas... lampka... Wtedy zostaje tylko zmieniac nazwy i rozwijać system o nowe rzeczy.

To chyba 1 rzecz za jaką się zabrałem i nie udało mi się nawet uruchomić podstawowej funkcji (ręce opadają)

Albo wgram starszą wersję OH tutaj pytanie jaka wersja openhabiana i mqtt ?

Albo skorzystam z innego rozwiązania Supla? Home Assistace?

 

 
Dodane : 30/12/2018 11:05 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3973
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

Ad1 - wciskasz przycisk Zapisz na każdej stronie konfiguracji?

Ad2 - tutoriale są na razie pod najnowszą wersję OH, ale z MQTT binding 1.x, kilka dni temu wyszedł nowy MQTT Binding, który znacząco namieszał. Tutaj jest trochę o konfiguracji pod nowe MQTT Binding 2.4

Ad4 - nie wiem o jakich plikach i tutorialu mówisz

Ad5 Jak gdzieś jest niezgodnie to daj znać. Na screenach pokazuje co klikać w opisie są szczegóły. Korzystasz z tego jest krok po kroku, ale trzeba jakieś podstawy w OH mieć.

OH - jest wg mnie najtrudniejszym systemem do automatyki do konfiguracji, ale za to pewnie z największymi możliwościami. Mi osobiście zajęły miesiące, żeby go oponować kroko po kroku. Chcesz bardzo łątwo idź w suplę, chcesz więcej to wchodź w domoticz, później Home Assistant, a na koniec OH2

 
Dodane : 31/12/2018 12:18 am
(@sedini)
Wpisów: 51
Kontrybutor
Autor tematu
 

Ad. 1 tak klikam zapisz na każdej stronie

Ad. 2 można lecieć na starym mqtt czy uczyć się nowego ?

Ad. 4 z tego co przeczytałem do sitemaps dodaje przyciski które definiuje w pliku items. Wersja demo posiada sporo przycisków ale żaden nie posiada nawiasów {} a takie są w tutorialach.

Ad 5. Czytam teraz o protokole mqtt ale nie wiem czy mi to pomoże.

Instaluje bindings mqtt jest jeszcze presistance mqtt nie wiem czy potrzebne ale w 1 tutorialu było. Co dalej ? Można utworzyć bindings i tam mam 5 opcji chyba teraz nie mam jak sprawdzić. Bindings homies itd ruszać to ? Podesłał byś jakąś dobrą lekturę ?

 
Dodane : 31/12/2018 12:41 am
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3973
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

Jutro jak wstanę napisze co i jak

 
Dodane : 31/12/2018 12:46 am
(@sedini)
Wpisów: 51
Kontrybutor
Autor tematu
 

Dzięki

Sorki za brak składu piszę z telefonu. 

 
Dodane : 31/12/2018 12:48 am
(@sedini)
Wpisów: 51
Kontrybutor
Autor tematu
 

Zrobiłem mały schemat graficzny w którym przedstawiłem jak ja to widzę. Czy mógłbyś rzucić okiem i uzupełnić wyjaśnić ewentualnie skorygować ?

schemat

 
Dodane : 31/12/2018 10:05 am
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3973
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

Hey, nie wchodź w analizowanie tego teraz w taki sposób, jak masz na schemacie. W OH2 teraz jest troche namieszane. Są dwie różne koncepcje na MQTT. Na tym schemacie masz właśnie dwie różne koncepcje i zrobią Ci bardzo duży mętlik w głowie.

Daj mi czas do 13stej to skończę tutoriala pod nowa wersję MQTT w ramach OH2 i pierwszy go przetrenujesz.

W międzyczasie - masz zainstalowany MQTT Broker - Mosquitto?

 

 
Dodane : 31/12/2018 10:16 am
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3973
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 
  • Spróbuj przejść przez ten tutorial - to jest dodawanie przekaźnika - praktycznie całośc przez PaperUI - MQTT Bidning 2.4.
  • Items i Sitemap'a są konfigurowane po plikach

Daj znać gdzie się "zatniesz" 

Teraz idę na rower póki jeszcze jasno 😉

Tutorial jest w trakcie pisania wieć pewnie ma jakieś literówki i nieskładnie jest napisany 

 

 

 
Dodane : 31/12/2018 1:35 pm
(@tribon)
Wpisów: 222
Weteran Donator 2K17
 

Dzięki za opis!

Po aktualizacji z 2.3 do 2.4 trzeba wyawalić wszystkie AFE z pliku Things; uzunąc starą konfigurację MQTT z osobnego pliku; zainstalować nowy MQTT i stary MQTT usunąć?

 
Dodane : 03/01/2019 1:03 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3973
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 
  • instalujesz nowy MQTT 2.4
  • jesli chcesz zrobić ręcznie konfigurację po plikach to:
    • wprowadzasz konfiguracje MQTT Brokera do Things
    • wprowadzasz konfiguracje AFE to Things
    • modyfikujesz afe items w pliku items - czyli dodajesz channel
  • jak działa odinstalowujesz MQTT Binding 1.4

W wersji 2.3 nie konfiguruje się Things dla MQTT - wieć nie powinineneś mieć pliku Things

 

A jeśli uzywasz do konfiguracji PAper UI

  • to usuwasz plik Things - jesli go zrobiłeś ręcznie wcześniej
  • robisz konfiguracje w paper UI na podstawie Opis
  • modyfikujesz AFE Items w pliku items - czyli dodajesz channel
  • jak działa odinstalowujesz MQTT Binding 1.4
 
Dodane : 03/01/2019 11:41 pm
(@sedini)
Wpisów: 51
Kontrybutor
Autor tematu
 

Zrobiłem mqtt brokera nie wpisując hasła ani loginu i mam 

"mqtt:broker:NowyMQTT' changed from OFFLINE (COMMUNICATION_ERROR): Not authorized to connect to OFFLINE"

Wydaje mi się że wcześniej konfigurowałem już coś i chyba tam wpisałem usera i hasło (konfiguracja mosquito ?) Do którego pliku konfiguracyjnego powinienem wrócić ?

 

Skonfigurowałem od nowa dodając hasło i jest online

lecz teraz po skonfigurowaniu przycisku i wejściu w Things mam 

"Status: OFFLINE - COMMUNICATION_ERROR java.lang.Exception: No MQTT client"

w afe wpisuję login i pass taki jak ustawiłem w mosquito ?

mosquito działa sprawdziłem polecenie sudo systemctl status mosquitto

Gdzieś musiałem wpisać źle id nazwe ? co z czym jest połączone między afe a brokerem ?

 
Dodane : 10/01/2019 12:11 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3973
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 
Dodane przez: sedini

Wydaje mi się że wcześniej konfigurowałem już coś i chyba tam wpisałem usera i hasło (konfiguracja mosquito ?) Do którego pliku konfiguracyjnego powinienem wrócić ?

 

Jeśli konfigurujesz MQTT Broker w plikach to plik znajduje się w /etc/openhab2/Things - jaką mu nadałeś nazwę to już nie wiem. Przejrzyj wszystkie pliki jak nie pamietasz.

Skonfigurowałem od nowa dodając hasło i jest online

piszesz o MQTT Broker, czy już tym koncowym urządzeniu (np sonoff) trudno się domyśleć o czym napisałeś. W konfiguracji i MQTT Brokera i urządzenia można podawać hasła dlatego nie wiem. 

lecz teraz po skonfigurowaniu przycisku i wejściu w Things mam 

"Status: OFFLINE - COMMUNICATION_ERROR java.lang.Exception: No MQTT client"

w afe wpisuję login i pass taki jak ustawiłem w mosquito ?

Tak w AFE wpisujesz użytkownika i hasło do MQTT Brokera - jeśli ustawiłeś

w katalogu /var/log/mosquitto jesli plik z log'iem może zobaczyć do niego czy się urządzenie i openHAB do niego podłączył

mosquito działa sprawdziłem polecenie sudo systemctl status mosquitto

działający mosquitto nie oznaza że się do niego podłączają urządzenia.  logu (patrz wyżej) powinna być informacja,że urządzenia są podłączone

Gdzieś musiałem wpisać źle id nazwe ? co z czym jest połączone między afe a brokerem ?

do MQTT Brokera podłacza się AFE i openHAB - nie mam nic więcej przed nimi. Możesz mieć ewentualnie jakieś firewall itp które blokują jakieś porty itp - ale nie wydaje mi się, że tak masz

Potestuj moze jeszcze z linii komend

https://www.smartnydom.pl/forum/openhab/problem-z-sparowaniem-mqtt-bin-oh2-z-brokerem/#post-1653

 

 
Dodane : 10/01/2019 5:58 pm
(@sedini)
Wpisów: 51
Kontrybutor
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3973
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

ekran 2 - co to jest za user openhabian

  • do linuxa
  • czy o mosquitto

 

 

 
Dodane : 11/01/2019 12:07 am
(@sedini)
Wpisów: 51
Kontrybutor
Autor tematu
 

to jest do mosquito bez tego nie miałem statusu online.

Więc zainstalowałem przez openhabian-config mosquito ponownie i podałem hasło (openhabian to domyślny user przy instalacji) 

 
Dodane : 11/01/2019 12:09 am
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3973
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

jesli to user i hasło do mosquitto no to tez musisz wprowadzić je do AFE

 
Dodane : 11/01/2019 12:11 am
(@sedini)
Wpisów: 51
Kontrybutor
Autor tematu
 

Działa dziękuję 🙂

 
Dodane : 11/01/2019 12:14 am
adrian reacted
(@sedini)
Wpisów: 51
Kontrybutor
Autor tematu
 

Przełącznik działa ale mam w zakładce controll 2 przełączniki które przełączają się równocześnie

Przekaznik

Swiatło

2 pojawił sie chyba po zmodyfikowaniu już dodanej żarówki w items.demo

Teraz staram sie dodać odczyt z czujnika dht11 na espeasy Nodemcu v3.

Wszystko podłączone odczyt w espeasy jest ale już w OH nie wiem jak odczytać wartości zamieszczam 2 screeny z konfiguracją

https://ibb.co/GJw4CLT
https://ibb.co/KD3TQWy
https://ibb.co/Cwth4dC
https://ibb.co/v4dJ4Yb

/pokoj/temp/ miałem wpisane w espeasy w polu "Controller lwl topic:" ale tez nie wyświetlało nic w OH

Ok doszedłem że temat to nazwa urządzenia zmieniłem na esp jest tam też unit number w esp ustawiłem 1 więc temat jakiego użyłem dodając thing w oh to /esp01/temperatura/ i odpowiednio w 1 chanell Temperature lub Humidity pop czasie temperatura pojawiła się w control ale wilgotność już nie, czy błędem jest dodawanie kolejnego chanell w 1 thing ?

Drugi problem to temperatura nie odświeża się (ustawiłem 2 sekundy) dmuchając na czujnik nic się nie zmienia w oh control.

 
Dodane : 11/01/2019 11:35 am
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3973
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

ja nie znam espEasy wiec nie pomogę

 
Dodane : 11/01/2019 8:10 pm
(@sedini)
Wpisów: 51
Kontrybutor
Autor tematu
 

A co polecasz wgrać na jodemcu żeby przerobić na stację monitorujacą temperatury wilgotność itd ? Jest soft afe na jodemcu V3 ?

 
Dodane : 11/01/2019 11:36 pm
Strona 1 / 2
Udostępnij: