Programowe uchylani...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Programowe uchylanie bramy AFE Firmware T5

2 Wpisów
2 Użytkownicy
0 Likes
1,281 Wyświetleń
(@wielkim)
Wpisów: 68
Kontrybutor Donator 2K19
Autor tematu
 

Witam ponownie, zakładam nowy temat, ponieważ sterowanie mam już dograne.

Mam potrzebę uchylania bramy na ok 1 m, nie mam przy niej działającej furtki. Posiadam podłączone 2 czujniki, otwarcia i zamknięcia bramy. W Domoticzu miałem przełączniki czujnik otwarcia bramy i czujnik zamknięcia bramy. Napisałem sobie prostą automatyzację (już zaczynam pisać nomenklaturą z HA), tfu w Domoticzu są Zdarzenia, Jeden który zawsze otwiera bramę (niezależnie od jej położenia, czy jest uchylona czy zamknięta, skrypt naciskał przycisk sterowania aż czujnik otwarcia bramy zasygnalizował otwarcie)

Jak coś takiego zrobić w HA? Zauważyłem że jeśli mam otwartą bramę i w czasie zamykania ją zatrzymam mam dalej stan otwarta. Jeśli jest zamknięta i ją zatrzymam w czasie otwierania mam dalej stan zamknięta (aż do całkowitego otwarcia).
W Domoticzu brama dla systemu była zawsze zamknięta (nawet jak była uchylona), stąd otwierając ją do końca miałem stan ustalony. Jak taki stan złapać w HA? (bez kamery ;))

W Domoticzu naciskałem otwórz bramę (skrypcik który otwierał bramę bez względu na jej położenie), a następnie ręcznie naciskałem skrypt uchyl bramę, który naciskał przycisk, czekał 6 sek. i zatrzymywał zamykanie, uzyskując uchylenie.

Rozpisałem się bardzo, mam nadzieję że odpowiedź będzie krótsza.

 
Dodane : 12/08/2019 8:34 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3981
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

Hey, nie znam HA, ale może pisząc, jak u mnie działa brama z AFE T5 - czyli jak jest skonfigurowane to może jakoś Ci pomoże.

Zrozumiałem, że masz dwa czujniki do bramy i zakładam, że uzywasz MQTT między HA a AFE - ja tak mam za wyjątkiem HA

MQTT w takiej konfiguracji może wysyłać 3 stany bramy

  • otwarta
  • zamknięta
  • częściowo otwarta

To daje mi bardziej precyzyjną wiedzę w jakim położeniu jest brama. W moim przypadku, gdy mam bramę w trybie częściowo otwarta to w 90%+ przypadkach oznacza, że właśnie się otwiera lub zamyka. Widać to na tym filmiku poniżej (włącz sobie napisy w YT to jest tam krótka narracja tego co się dzieje)

YouTube player

Nie wiem jak masz skonfigurowane w AFE stany bramy. Może wykorzystujesz tylko 2 stany dla bramy: otwarty/zamknięty?

Zobacz tutaj ekran konfiguracji stanów bramy to jest dokładnie moja konfiguracja.

 

pzdr.a.

 
Dodane : 12/08/2019 11:46 pm
Udostępnij: