Powiadomienia
Wyczyść wszystko

AFE Firmware T6 [Rozwiązany] AFE Firmware T6 - Warunki "powietrzne"

78 Wpisów
10 Użytkownicy
23 Likes
13.9 K Wyświetleń
adrian
Wpisów: 3981
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
Autor tematu
(@adrian)
Szefu
Dołączył: 10 lat temu

Wersja AFE T6 (Stacja pogody) 0.0.1 BETA

  • na razie dodany tylko czujnik: HONEYWELL HPMA115S0
  • można definiować interwał odczytów
  • można usypiać czujnik
  • wysyła dane po MQTT, HTTP i do Domoticz
    • w Domoticz trzeba zrobić CustomSensor i jak w innych wersjach AFE należy dodać w konfiguracji IDX
  • Obsługuje 2x LED, 2xSwitch, 1xPrzelaźnik (ale nie wiem czy to zostanie w wersji finalnej)

 

  • Na TX, RX (GPIO1,3) wystawiony są komunikaty do debugowania.
  • UART do czujnika najelpiej ustawić na innych GPIO niż 1,3. Ja ma sensor podłączony do RX - GPIO 4, TX - GPIO 5

Komenda zeby pobrac odczyt przez HTTP:

Po MQTT dane są wysyłana z tym tematem

  • /mqtt-temat-z-konfiguracji/particle/PM2.5
  • /mqtt-temat-z-konfiguracji/particle/PM10

OpenHab przykład items dla tematu w konfiguracji ustawionego na t6

  • Items:
    • Number t6_PM25 "PM2.5 [%.0f uq/m3]" {mqtt="<[broker:/t6/particle/PM2.5:state:default]"}
    • Number t6_PM10 "PM10 [%.0f uq/m3]" {mqtt="<[broker:/t6/particle/PM10:state:default]"}
  • Sitemap
    • Text item=t6_PM25
    • Text item=t6_PM10

Wyjeżdzam teraz na 3 tygodnie, wieć nie będzie postępu. Gdyby ktoś z Was miał taki czujnik i ochotę potestować to zapraszam. Ja zamierzam postawić czujnik w sypialni i mierzyć jakość powietrza podczas mojej nieobecności 😉

Po powrocie dodaję czujnik BME680

To jest wersja Beta - to co będzie w wersji finalnej jeszcze nie wie 😉

Wersja 0.0.1 Beta do pobrania

2 Odpowiedzi
adrian
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
(@adrian)
Dołączył: 10 lat temu

Szefu
Wpisów: 3981

Kolejna wersja 0.0.2 BETA

Wersja AFE T6 (Stacja pogody) 

  • czujnik: HONEYWELL HPMA115S0
    • można definiować interwał odczytów
    • można usypiać czujnik
  • (nowe) cyfrowy czujnik BME680: Temperatura, Wilgotność, Ciśnienie, Czujnik Gazów
    • definiowanie interwałów odczytów
  • wysyła dane po MQTT, HTTP i do Domoticz
    • w Domoticz trzeba zrobić CustomSensor dla PM2.5, PM10 oraz czujnika Gazów i jak w innych wersjach AFE należy dodać w konfiguracji IDX
    • (nowe) w Domoticz trzeba dodać czujnik Temp+Wilg+Bar dla wartości wysyłanych z BME680. Nie jest wysyłana osobno temperatura, wilgotność, ciśnienie - wszystkie te parametery wysłane są za jednym "strzałem"
    • (nowe) w OpenHab trzeba zainstalować JSONPATH (Paper-UI -> Addons -> Transformations)
  • Obsługuje 2x LED, 2xSwitch, 1xPrzelaźnik (ale nie wiem czy to zostanie w wersji finalnej)

 

  • Na TX, RX (GPIO1,3) wystawiony są komunikaty do debugowania.
  • (zmiana) UART do czujnika hpma115s0 najlepiej ustawić na innych GPIO niż 1,3. Ja mam sensor podłączony do RX - GPIO12, TX - GPIO14. Tak jest też ustawiona wartość domyślna od wersji 0.0.2
  • (nowe) BME680 chodzi po I2C. Na większości ESP8266 I2C jest na GPIO4 (SDA), GPIO5 (SDC) - tak należy podłączyć. Jeśli Twój ESP8266 ma na innych GPIO domyślnie I2C to odpowiedno podłącz

Komendy żeby pobrać odczyt przez HTTP (zmiana) :

(zmiana)  Po MQTT dane wysyłane są na poniższych tematach wszystkie informacje przysyłane są jednym JSON'em

  • /mqtt-temat-z-konfiguracji/hpma115s0/all
  • /mqtt-temat-z-konfiguracji/bme680/all

OpenHab przykład items dla tematu w konfiguracji ustawionego na /t6/

Items:

Number t6_PM25 "PM2.5 [%.0f µg/m3]" {mqtt="<[broker:/t6/hpma115s0/all:state:JSONPATH($.PM25)]"}
Number t6_PM10 "PM10 [%.0f µg/m3]" {mqtt="<[broker:/t6/hpma115s0/all:state:JSONPATH($.PM10)]"}

Number t6_bme680_temperature "Temperature [%.2f C]" {mqtt="<[broker:/t6/bme680/all:state:JSONPATH($.temperature)]"}
Number t6_bme680_humidity "Humidity [%.2f %%]" {mqtt="<[broker:/t6/bme680/all:state:JSONPATH($.humidity)]"}
Number t6_bme680_pressure "Pressure [%.2f hPa]" {mqtt="<[broker:/t6/bme680/all:state:JSONPATH($.pressure)]"}
Number t6_bme680_gasResistance "Gas Resistance [%.2f]" {mqtt="<[broker:/t6/bme680/all:state:JSONPATH($.gasResistance)]"}

Sitemap

Text item=t6_PM25
Text item=t6_PM10
Text item=t6_bme680_temperature
Text item=t6_bme680_humidity
Text item=t6_bme680_pressure
Text item=t6_bme680_gasResistance

To jest wersja Beta - wersja finalna może różnić się od tej

Jeśli używałeś/aś wersję 0.0.1 beta

  • są zmianny formatów MQTT
  • po aktualizacji z wersji 0.0.1 do 0.0.2 dobrze jest przywrócić wartości domyślne zaraz po aktualizacji. Potrzebne ze względy na zmianę struktury bazy danych. 

Wersja 0.0.2 Beta do pobrania

Teraz zabieram się za czujnik natężenia światła: BH1750. Chciałbym skończyć do końca tego roku.

Domoticz

OH2

adrian
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
(@adrian)
Dołączył: 10 lat temu

Szefu
Wpisów: 3981

Kolejna wersja 0.0.3 BETA (@isom sprawdzone wgranie do czystego ESP8266)

Zmiany w porównaniu z wersj 0.0.2 są wyróżnione

 

Wersja AFE T6 (Stacja pogody) 

  • czujnik: HONEYWELL HPMA115S0
    • można definiować interwał odczytów
    • można usypiać czujnik
  •  cyfrowy czujnik BME680: Temperatura, Wilgotność, Ciśnienie, Czujnik Gazów
    • definiowanie interwałów odczytów
  • (nowe) cyfrowy czujnik natężenia światła BH1750
  • wysyła dane po MQTT, HTTP i do Domoticz
    • w Domoticz trzeba zrobić CustomSensor dla PM2.5, PM10 oraz czujnika Gazów i jak w innych wersjach AFE należy dodać w konfiguracji IDX
    • w Domoticz trzeba dodać czujnik Temp+Wilg+Bar dla wartości wysyłanych z BME680. Nie jest wysyłana osobno temperatura, wilgotność, ciśnienie - wszystkie te parametery wysłane są za jednym "strzałem"
    • (nowe) Wartośc natężenia światła wysyłane do Domoticz jest do czujnika typu: Luksy
    • w OpenHab trzeba zainstalować JSONPATH (Paper-UI -> Addons -> Transformations)
  • Obsługuje 2x LED, 2xSwitch, 1xPrzelaźnik (ale nie wiem czy to zostanie w wersji finalnej)

 

  • Na TX, RX (GPIO1,3) wystawiony są komunikaty do debugowania.
  • UART do czujnika hpma115s0 najlepiej ustawić na innych GPIO niż 1,3. Ja mam sensor podłączony do RX - GPIO12, TX - GPIO14. Tak jest też ustawiona wartość domyślna od wersji 0.0.2
  • BME680 chodzi po I2C, na standardowym adresie dla tych czujników 0x77. 
  • (nowe) BH1750 chodzi po I2C, na standardowym adresie 0x76
  • Na większości ESP8266 I2C jest na GPIO4 (SDA), GPIO5 (SDC) - tak należy podłączyć. Jeśli Twój ESP8266 ma na innych GPIO domyślnie I2C to odpowiedno podłącz
  • BME680, BH1750 podłączone są o tej samej szyny I2C

 

Komendy żeby pobrać odczyt przez HTTP

 

Po MQTT dane wysyłane są na poniższych tematach wszystkie informacje przysyłane są jednym JSON'em

  • /mqtt-temat-z-konfiguracji/hpma115s0/all
  • /mqtt-temat-z-konfiguracji/bme680/all
  • /mqtt-temat-z-konfiguracji/bh1750/lux
  •  

 

OpenHab przykład items dla tematu w konfiguracji ustawionego na /t6/

Items:

Number t6_PM25 "PM2.5 [%.0f µg/m3]" {mqtt="<[broker:/t6/hpma115s0/all:state:JSONPATH($.PM25)]"}
Number t6_PM10 "PM10 [%.0f µg/m3]" {mqtt="<[broker:/t6/hpma115s0/all:state:JSONPATH($.PM10)]"}

Number t6_bme680_temperature "Temperature [%.2f C]" {mqtt="<[broker:/t6/bme680/all:state:JSONPATH($.temperature)]"}
Number t6_bme680_humidity "Humidity [%.2f %%]" {mqtt="<[broker:/t6/bme680/all:state:JSONPATH($.humidity)]"}
Number t6_bme680_pressure "Pressure [%.2f hPa]" {mqtt="<[broker:/t6/bme680/all:state:JSONPATH($.pressure)]"}
Number t6_bme680_gasResistance "Gas Resistance [%.2f]" {mqtt="<[broker:/t6/bme680/all:state:JSONPATH($.gasResistance)]"}

Number t6_bh1750_lux "Light lux [%.3f lx]" {mqtt="<[broker:/t6/bh1750/lux:state:default]"}

Sitemap

Text item=t6_PM25
Text item=t6_PM10
Text item=t6_bme680_temperature
Text item=t6_bme680_humidity
Text item=t6_bme680_pressure
Text item=t6_bme680_gasResistance
Text item=t6_bh1750_lux

 

To jest wersja Beta - wersja finalna może różnić się od tej

Jeśli używałeś/aś wersję 0.0.1 beta

  • są zmianny formatów MQTT
  • po aktualizacji z wersji 0.0.1 do 0.0.3 dobrze jest przywrócić wartości domyślne zaraz po aktualizacji. Potrzebne ze względy na zmianę struktury bazy danych. 

Wersja 0.0.3 Beta do pobrania

Teraz zabieram się za czujnik BME280.

Domoticz

OH2

Sprzęt

isom
Wpisów: 5084
 isom
Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
(@isom)
Szef wszystkich szefów
Dołączył: 6 lat temu

Widzę, że chwilę mnie nie było a tu już wersja BETA 🙂  Z domoticzem sobie poradziłeś zresztą @krzysztofch napisał prawdę nie ma dedykowanego dust sensora więc zostaje IDX i custom sensor

PS

Przejrzałem dokumentacje HONEYWELL i PMS5003  wychodzi z tego, że to praktycznie to samo jedyna różnica to PMS jest w stanie wykryć dodatkowo PM1 . Jak dojdzie  to sprawdzę go na tej wersji beta

1 Reply
adrian
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
(@adrian)
Dołączył: 10 lat temu

Szefu
Wpisów: 3981

jest jeszcze aspekt taki ze do tego PMS trzeba wysyłac po UART inne komendy niż do Honewell'a i odpowiedzi, które wracają też są inne.

isom
Wpisów: 5084
 isom
Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
(@isom)
Szef wszystkich szefów
Dołączył: 6 lat temu

No to mała lipa, bo czujnik już w drodze . Trudno uruchomię go na innym sofcie . Dzięki za info 

lukas121
Wpisów: 544
Zasłużony dla Forum Donator 2K19
(@lukas121)
Ekspert
Dołączył: 6 lat temu

Czujnik już u mnie, zaczynam testowanie i wstępny projekt stacji pogodowej.

lukas121
Wpisów: 544
Zasłużony dla Forum Donator 2K19
(@lukas121)
Ekspert
Dołączył: 6 lat temu

Czy zamiast BME680 można użyć BME280 ?

Strona 4 / 12
Udostępnij: