Trochę zimy w lecie
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Trochę zimy w lecie

3 Wpisów
2 Użytkownicy
3 Likes
2,494 Wyświetleń
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5079
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Autor tematu
 

Mamy gorące lato, ale ono nie będzie trwać wiecznie , mając trochę wolnego czasu chcę opisać swój fragment automatyzacji mojego domu, który dotyczy kominka.

Każdy kominek powinien posiadać dopływ świeżego powietrza , potrzebny do prawidłowego procesu spalania. Rozwiązań jest tyle ilu producentów tych salonowych źródeł ciepła.

Ja jakiś czas temu pomyślałem , że dlaczego mam kupować drogi sterownik z przepustnicą sterowaną elektrycznie, skoro to samo zrobi mój domoticz + zwykła przepustnica za 25 zł doposażona o serwo stosowane w modelach dużych samochodzików.

Serwo kosztowało mnie o zgrozo 50 zł J więc musiałem to jakoś ogarnąć.

Montaż serwa do przepustnicy okazał się banalnie prosty ( akcesoria które dokładają do takich serwomechanizmów są bardzo pomocne).

Poczytałem trochę o sterownikach kominkowych i nie podobało mi się , że albo otwierają taką przepustnicę na max , albo jak temperatura już mocno wzrośnie to zamykają całkowicie  dopływ powietrza.

Doszedłem do wniosku,  że u mnie będzie to działać tak, żeby stopniowo przymykać dopływ powietrza w miarę wzrostu temperatury.

ESPEasy i jego panel konfigu daje sporo możliwości.

Projekt : Jeden Wemos D1 mini + z lenistwa moduł z przekaźnikiem, do tego dwa DS18B20 czujniki temp. Do tego zasilacz 12V/5V , 12 V potrzebne do wiatraka , który robi turbo jak rozpalam wilgotnymi kawałkami brzozy.

Dwa czujniki temperatury , są dlatego bo to kominek z płaszczem wodnym i wykorzystuję różnicę temperatur , żeby wiedzieć czy kominek się dopiero rozpala czy już wygasa.

Do tego niezależne zabezpieczenie w postaci elektrozaworu sterowanego stycznikiem termicznym , żeby wyeliminować zagrożenia wynikające z możliwości zawieszenia się domoticza. ( Tego producenci sterowników kominkowych nie przewidują), a jest to bimetal , który otwiera zawór spustowy przy kominku (do kanalizacji) , elektrozawór jak i cały kominek ma podtrzymanie na wypadek braku prądu.

To co zostanie wywalone zaworem spustowym , jest uzupełniane przez naczynie automatyczne na strychu ( grawitacja).

Trochę o Bezpieczeństwie użytkowników nie zaszkodzi nikomu myślę.

No i sedno sprawy

Kominek się rozpala jak temp nie wzrasta przez 5 min to do roboty przechodzi wiatrak ze starego PC , jak temperatura wzrośnie do 45 stopni wiatrak stop , przepustnica o której zapomniałem wspomnieć jest otwarta na max.

Przy 55 stopniach przepustnica zamyka się w 50% i jeżeli przez 30 minut temperatura nie wzrośnie do 60 to tak zostaje .

Jak temp wzrośnie powyżej 60 stopni to przepustnica zamyka się do 25% prześwitu i czeka 15 min.

Jak dalej rośnie temperatura to  przepustnica zamyka się  najpierw na 5% a potem całkiem, dusząc płomień.

Granicą kiedy przepustnica nie otworzy się nigdy jest 68- 85 stopni.

Po spadku temperatury poniżej 65 , przepustnica sprawdza stan drugiego czujnika , który jest zamontowany na rurze powrotu z kominka, jeżeli ten powrót jest na określonym poziomie to następuje powolne otwarcie przepustnicy . itd.

Jeżeli przepustnica się otwiera a powrót nie rośnie , znaczy że kominek wygasł i trzeba zamknąć dopływ powietrza , żeby nie wpuszczać zimnego powietrza do zagrzanego domu, co robi serwomechanizm przepustnicy.

Całością steruje serwer domoticz , we współpracy z jednym modułem wifi .

 

 
Dodane : 24/08/2018 1:39 pm
alvaro and adrian reacted
(@booster)
Wpisów: 234
Weteran
 

No i fajnie 😉 masz zdjęcia?

 
Dodane : 25/08/2018 8:06 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5079
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Autor tematu
 

@booster jak robiłem to sterowanie kominkiem nie robiłem fotek , a teraz teoretyczne mogę bo mam dostęp do tej przepustnicy , ale wszystkiego nie dam rady ofotkować. 

 
Dodane : 26/08/2018 12:42 pm
adrian reacted
Udostępnij: