Smartfon lub tablet...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Smartfon lub tablet z androidem i kamerą współpraca z domoticzem

8 Wpisów
2 Użytkownicy
1 Likes
2,406 Wyświetleń
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Autor tematu
 
wpf-cross-image

Widzę że odkąd pojawił się gotowy obraz do pobrania  wzrasta zainteresowanie domoticzem i jego możliwościami dlatego pomyślałem , że opiszę  jak sobie zorganizować tani monitoring przydatny w czasie urlopu , wyjazdu na weekend , lub po prostu jako kamerka nadzorująca pomieszczenie w którym na ścianie zamontowany jest tablet z domoticzem i dostępem do wifi.

Wstawiam filmik jak to działa na moim starym samsungu , gdzie kamera nie jest najlepszej jakości 

https://drive.google.com/open?id=1Y24My54LtpppsIN3WWow5vRp-fYs6-f_

Do tego projektu można wykorzystać stary smartfon , pobieramy ze sklepu Play aplikację IP Webcam , warto przeczytać opis dostępny tu https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pas.webcam&hl=pl

bo aplikacja ma naprawdę duże możliwości i ja nie będę omawiał wszystkich.

 W aplikacji pobieramy Wtyczki , które nas interesują , i przechodzimy do zakładki Ustawienia Połączenia , tu ustawiamy dowolną nazwę użytkownika , hasło i Port do komunikacji ja akurat wybrałem port 8888 , następnie trzeba sprawdzić czy ONVIF support jest aktywny.

Sprawdzamy logując się do routera jaki adres IP został przydzielony dla naszego telefonu i robimy rezerwację adresu żeby zawsze ten telefon miał ten konkretny adres, następnie ponownie uruchamiamy aplikację IP Webcam , przechodzimy na sam dół menu gdzie klikamy zakładkę Uruchom serwer , po chwili powinniście zobaczyć na ekranie smarfona obraz z kamery z podanymi na dole adresami do logowania przez przeglądarkę.

Po wpisaniu prawidłowego adresu wraz z portem pojawi się okno logowania gdzie wpisujemy dane utworzone na smartfonie .

po tym otworzy się okno z ustawieniami parametrów gdzie jest też dostępny podgląd na żywo. Jeżeli chcecie sprawdzić co należy wpisać w ustawieniach domoticza ( adres URL grafiki) , to trzeba zajrzeć w zakładkę Inne sposoby podglądu --> zaawansowane i pojawi się okno tak jak na foto poniżej i to co zaznaczyłem jest do wpisania w domoticzu.

Dla pewności wstawiam fotkę jak to wygląda przy dodawaniu kamery do domoticza 
 
Po wpisaniu swoich danych wciskamy test połączenia , jak obraz się nie pojawi to nic nie oznacza , u mnie nie pojawił się nigdy , ale po kliknięciu Update , po chwili będzie możliwy podgląd z kamery . 
Oczywiście po zamknięciu apki w telefonie połączenie zostanie utracone , ale jeżeli telefon będzie miał stały adres IP to po ponownym włączeniu aplikacji i uruchomieniu serwera , znów będziemy mogli zobaczyć obraz w domoticzu.
Nie będę opisywał jak dodać pasek z datą i stanem baterii , oraz jak skonfigurować detekcję ruchu , bo to zależy od waszych preferencji i warunków w jakich ma pracować kamera .
Jak ktoś ma pytania to śmiało pisać 
 
Dodane : 02/03/2019 9:08 pm
adrian reacted
(@bartolomeo)
Wpisów: 210
Pomocny Donator 2K22
 

Hej @isom, generalnie bardzo fajna apka i swoją funkcję spełnia jak trzeba. Przez przeglądarkę podgląd i inne funkcje działają bez zarzutu, nawet zdalnie... To moja pierwsza 'kamera' w Domoticzu i moim zdaniem ta funkcjonalność jest fatalna - na pewno nie działa to tak jak u Ciebie na filmiku. Obraz wyświetla się przez max. 2-3 sekundy, po czym się zatrzymuje i tyle z podglądu przez Domoticz... To w sumie i tak coś, bo w aplikacji Domoticz na smartfonie podgląd w ogóle nie jest dostępny... Planowałem zakup kamery zewnętrznej stricte pod Domoticz, ale jak to ma tak działać, to się zastanawiam czy brać w ogóle kryterium kompatybilności z Domoticz pod uwagę. Coś mogę zrobić, żeby to działało stabilnie? Próbowałem pogorszyć rozdzielczość i jakość obrazu i to nic nie pomogło, pomijając fakt, że to nie do tego się dąży w monitoringu..

 
Dodane : 29/01/2020 8:23 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Autor tematu
 

@bartolomeo nie wiem na czym masz domoticza ,  podgląd z kamer mam na bieżąco w aplikacjach na smartfonie ( domoticz i homehabit), przez przeglądarkę w miniaturach na pulpicie ( motyw Aurora ) i w pełnym oknie dostępnym w domoticz .

Domoticz stoi na RBPI 3B+ system na SSD 120GB Partycja system 30 GB reszta prywatne  dane foty itp. 

 
Dodane : 29/01/2020 10:41 pm
(@bartolomeo)
Wpisów: 210
Pomocny Donator 2K22
 

Domoticza mam na Raspberry Pi 4B+, 1GB RAM, karta SD 16GB, motyw machinon (nie odnajduję w nim pełnego okna do podglądu nawet)... I z tym homehabitem to mnie mocno zaskoczyłeś. Instalowałem ostatnio tę aplikację i łączyłem się z Domoticzem, który tam jest aktualnie w fazie eksperymentalnej i nie korzystam z niego, ze względu na słabe możliwości konfiguracji. Dodałem przełącznik, odczyty temperatury, ale już termostatu czy tym bardziej kamery.... ? 😲 Wyświetla się wtedy jedynie komunikat "no matching items".

 
Dodane : 30/01/2020 9:15 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Autor tematu
 

@bartolomeo tak powstają mity , że aplikacja jest do bani , słabo to coś Ty konfigurujesz a nie aplikacja homehabit jest winna  zobacz

HomeHabit
a kamera w mahinon to tak 
 mahinon kam
 
Dodane : 30/01/2020 10:04 am
(@bartolomeo)
Wpisów: 210
Pomocny Donator 2K22
 

Niech Ci będzie, że słabo konfiguruję, ale to nadal wina aplikacji. 😉 Gdyby była bardziej domyślna, to by działało. A tak serio, to w takim razie tę apkę na pewno będę musiał jeszcze zgłębić, bo termostatu tak na szybko teraz nadal nie umiem ogarnąć... Ale graficznie to jest to czego mi trzeba!

Kontynuując wątek kamery, to wrzuciłem właśnie na próbę tę kamerkę do HomeHabit'a i efekt jest dokładnie taki sam jak w Domoticzu. Pojawia się obraz z kamerki, po czym następuje odliczanie sprzed ilu sekund jest obraz i po chwili wyświetla się "image format error". Coś gdzieś się gubi...

Tak jak już wspominałem kiedyś. Jak komuś ma nie działać, to na pewno będzie to u mnie 😉 Powinienem być beta-testerem.

 

 
Dodane : 30/01/2020 11:47 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Autor tematu
 

@bartolomeo Twoja sytuacja z kamerą przypomina mi taki czas kiedy powiesiłem kamerę na domku ogrodowym i do routera po wifi było jakieś 15m + ściany domu, wtedy  i w domoticzu i w apce siłą rzeczy też zrywało połączenie. Przeniosłem kamerę na ścianę domu i problem się rozwiązał. Wiesz już co sprawdzić ?

 
Dodane : 30/01/2020 12:26 pm
(@bartolomeo)
Wpisów: 210
Pomocny Donator 2K22
 

Coś w tym może być. Mam router nad klatką schodową, ale faktycznie nie dawał rady ze względu na strop który wg. producenta "zapewnia komfort akustyczny – ogranicza przenikanie dźwięków uderzeniowych i powietrznych", moim zdaniem skutecznie blokuje również rozprzestrzenianie innych fal niż dźwiękowe, w tym tych na 2.4 GHz ;). Dałem wtedy repeater na parterze i generalnie nie mam problemów z zasięgiem. Na pewno to jeszcze sprawdzę - postawię kamerkę tuż obok routera, ale dopiero w przyszłym tygodniu... Chociaż to i tak trochę dziwne, skoro przez przeglądarkę mam płynny i ostry obraz. Aczkolwiek czytałem gdzieś zanim napisałem na tym forum, że Domoticz pracuje na pojedyńczych klatkach (shot.jpg) i sam skleja je jakby w film. Nie korzysta ze streamu video tak jak działający podgląd przez przeglądarkę. Obstawiam, że całość się tutaj wywala i dlatego to co sugerujesz ze zmniejszeniem odległości od routera może faktycznie przynosić skutek, bo dane szybciej docierają do celu.

Jak coś skutecznego zdziałam to się podzielę, a jeśli komuś się urodzi jakikolwiek inny pomysł i zechciałby się nim podzielić, to chętnie również wypróbuję.

 
Dodane : 30/01/2020 1:52 pm
Udostępnij: