Rolety w Domoticz t...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Rolety w Domoticz trochę nietypowo

18 Wpisów
6 Użytkownicy
4 Likes
5,082 Wyświetleń
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5079
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Autor tematu
 

Dziś tak na szybko wgrałem do modułu Wemos d1 mini soft Multiboard dla Shelly 2 z obsługą rolet .

Wykorzystując Supla –script , tworząc tam 4 sceny ( Pełne otwarcie, Pełne zasłonięcie,  pozycja 40% i 80% )wykorzystałem gotowe adresy  url  do sterowania roletą z poziomu Domoticza.

Po krótce jak to działa , zacznijmy od przycisków ściennych,  przyciśnięcie klawisza góra uruchamia przekaźnik , kolejne naciśnięcie to stop , jeżeli naciśniemy tylko raz to przekaźnik zostanie załączony na ustawiony czas ( czas pełnego otwarcia ) , to samo przy klawiszu dół .

Czasy zamknięcia i otwarcia trzeba sobie zmierzyć i wpisać przy kalibracji – konfiguracji  modułu.

Z ważnych rzeczy , nie ma możliwości uruchomienia obu przekaźników jednocześnie , nawet jak z poziomu domoticza włączymy „Odsłoń”  i w tym samym czasie ktoś wciśnie przycisk „Zasłoń” to co najwyżej roleta się zatrzyma , ale nie dojdzie do podania fazy na oba kierunki jednocześnie.

W  Domoticzu wystarczy  stworzyć  wirtualny przełącznik wyboru ( selektor). Cztery proste skrypty w bashu , które uruchamiają  gotowe już 4 sceny utworzone na Supla script.

Mankamenty – komunikacja jednostronna , czyli jeżeli używamy przycisków ściennych nie mamy tego odzwierciedlonego w Domoticzu.

Dla mnie to akurat mało istotny mankament , bo i tak zamierzam  zautomatyzować to w pełni, czyli wieczorem roleta sama się zasłania ,  rano się odsłania ,jak jest ostre słońce to zasłania się w 80% , itd.

Kolejna sprawa to korzystamy częściowo z chmury, więc jak coś klęknie po tamtej stronie to nie mamy na to wpływu . Można oczywiście doinstalować na swój serwer suple i suple- script i wtedy jesteśmy niezależni, ale ja się na razie powstrzymam bo mam nadzieję na podobny soft AFE i wtedy to wszystko przestanie być potrzebne.

Shelly 2 już zamówiłem , wiec jak tylko przesyłka dotrze, to będę rozbierał obudowę, wgrywał i podłączał.

Wybrałem Shelly 2, bo jest to gotowiec , nie trzeba nic dolutowywać , a mam nadzieję że Adrian może do wiosny napisze swoją wersję rolet do tego modułu i wtedy wystarczy wgrać , bez przerabiania instalacji.

Na koniec krótki i mało profesjonalny filmik prezentujący wersję demo.

https://drive.google.com/file/d/1L7KqWf8lBq_QIjYztCRBDHdiTr3SQVz9/view?usp=sharing

 

 

 
Dodane : 27/10/2018 5:39 pm
adrian reacted
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3973
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

Dzięki za opis i filmik 

- AFE do rolet do wiosny zrobię 😉

 
Dodane : 27/10/2018 5:45 pm
czupyt, Krzysztofch and isom reacted
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5079
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Autor tematu
 

Z góry dziękuję 🙂

 
Dodane : 27/10/2018 5:50 pm
(@czupyt)
Wpisów: 4
Świeżak Donator 2K19 Donator 2K18
 

Uda się z tym AFE do rolet do wiosny :)? Bo właśnie przechodze na na openhab, w modułach też siedzi supla i nie wiem czy wyciągać i przeprogamowywać i pisać samemu reguły czy poczekać, a jak tak to ile 🙂

 
Dodane : 12/02/2019 9:06 am
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3973
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

nie uda się - brakuje mi doby

 
Dodane : 12/02/2019 9:13 am
(@czupyt)
Wpisów: 4
Świeżak Donator 2K19 Donator 2K18
 

Oj szkoda, no ale trudno 🙂 I tak robisz robotę! Dzięki za odpowiedź!

 
Dodane : 12/02/2019 9:30 am
(@wielkim)
Wpisów: 68
Kontrybutor Donator 2K19
 

czupyt, jeśli masz Shelly, to jest już obsługa przez MQTT.

Shelly 1 u mnie ładnie współpracuje z Domoticzem 😉

 
Dodane : 15/02/2019 4:18 pm
(@czupyt)
Wpisów: 4
Świeżak Donator 2K19 Donator 2K18
 
Dodane przez: wielkim

czupyt, jeśli masz Shelly, to jest już obsługa przez MQTT.

Shelly 1 u mnie ładnie współpracuje z Domoticzem 😉

No właśnie, gdybym miał Shelly...a ja mam 11 modułów gdzie można sobie wgrać Suple, AFE, Tasmote, Easy ESP itp...

 
Dodane : 15/02/2019 6:22 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5079
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Autor tematu
 

Też po cichu liczyłem na ten soft , ale nie chcę poganiać będzie to będzie , na razie chcę zamówić Shelly 2,5 i zobaczę jak będzie działać obsługa rolet na oryginalnym sofcie . Docelowo pewnie AFE , bo im mniej różnych softów w modułach , tym łatwiej to ogarnąć. 

 
Dodane : 15/02/2019 9:40 pm
(@kamaz8)
Wpisów: 5
Bywalec
 

Witam, pytanko w tym temacie by nie zaśmiecać forum, jaki soft wgrać do modułu ESP8266 do rolet zewnętrznych aby działało z Domoticzem? Moduł do puszki wyjścia GPIO5 i GPIO13, przyciski bistabilne GPIO12 i GPIO14

 
Dodane : 27/09/2019 2:30 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5079
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Autor tematu
 

Możesz wgrać Tasmotę i tworzyć zależności między przekaźnikami , EspEasy i reguły , ale nie będzie to taki wypas jak z shelly 2,5 na oryginalnym sofcie . Tu masz procentowe otwarcie ,indywidualną kalibrację dla każdej rolety,  zabezpieczenie przed przeciążeniem silników i to co musisz sobie dokomponować w powyższych softach jest już w standardzie.

 

 
Dodane : 27/09/2019 7:26 pm
(@kamaz8)
Wpisów: 5
Bywalec
 

modułów nie zmienię bo za duży koszt (na razie 7 a docelowo 18 rolet), może znasz jakiś link do reguł espeasy aby działały na przycisk dzwonkowy przez określony czas? i nie załączały się 2 przekaźniki, dopiero zaczynam zabawę z Domoticzem i nie bardzo ogarniam co gdzie ustawiać 

 
Dodane : 28/09/2019 1:38 pm
(@bartolomeo)
Wpisów: 210
Pomocny Donator 2K22
 

Podczepie się pod ten temat z moim pytaniem. Jakis czas temu kiedy nie wiedziałem, że rzeczy opisywane na tym forum w ogóle istnieją zrobiłem sterowanie rolet lokalne i centralne w oparciu o moduły dopuszkowe zamel srp-01. ( https://zamel.com/pl-PL/produkty/exta-automatyka-budynkowa/sterowniki-rolet/srp01 ). Działa to tak, że pojedyncze naciśnięcie wlacznika zamyka lub otwiera roletę, natomiast przytrzymanie otwiera lub zamyka do zadanej pozycji komfortowej dolnej lub górnej w zależności od wczesniejszego położenia rolety (musi być wcześniej całkowicie otwarta luz całkowicie zamknięta). Oprócz tego mam centralny przycisk który zamyka lub otwiera wszystkie rolety w całym domu.

Generalnie mógłbym teraz do puszki włącznika centralnego dorzucić jakis przekaźnik dwukanalowy i zdalnie sterować całkowitym otwarciem lub całkowitym zamknięciem wszystkich rolet w domu naraz... Pewnie na tym poprzestanę. Ale zalozmy, że gdybym chciał sterować tymi roletami bardziej niezaleznie, to czy lepiej byloby wyrzucić te srp-01 i wstawić tam inne wifi-moduły, czy mógłbym "po prostu" dołożyć przekaźniki wifi, lub np. zmajstrowac coś na bazie wemosa, tak aby ten istniejący sterownik dostał sygnał, dzięki czemu zachowałbym aktualna funkcjonalność...

Jak mógłbym to zrobić najmniejszym kosztem?

 
Dodane : 15/01/2020 10:31 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5079
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Autor tematu
 

@bartolomeo możesz kombinować na modułach z przekaźnikami, ale znając życie i widząc jak Twoja świadomość wzrasta przypuszczam, że prędzej czy później zaczniesz wymieniać te moduły na np shelly 2,5 i cała zabawa z wemosem, przekaźnikami , łączeniem tego w sensowną całość będzie zmarnowanym czasem . Sorki za szczerość, ale wiem jak to działa 🙂 Jak masz świadomość, że możesz dokładając zwykły fotorezystor  albo BH 1750 z softem AFE , zrobić sobie procentowe zamknięcie tych rolet w zależności od natężenia oświetlenia to wybacz ale długo nie wytrzymasz .

 
Dodane : 16/01/2020 7:55 pm
(@bartolomeo)
Wpisów: 210
Pomocny Donator 2K22
 

Hehehe. Dzięki @isom jeśli z twojej klawiatury wychodzą takie słowa, to czuję się naprawdę doceniony 🙂, jednak dużo przede mną.

To jest teraz pytanie typu czy ja naprawdę tego potrzebuje... Same rolety el. to już trochę bajer, sterowanie centralne - wow, samoczynne zamykanie wybranych rolet w zależności od natężenia swiatla i sterowanie tym zdalnie ?!?!... no właśnie ... ?

Shelly 2.5 trochę niestety kosztują... jest jakiś godny zamiennik? Znalazłem kilka dni temu coś takiego : https://m.olx.pl/oferta/sterownik-2ch-puszka-potrafi-dzialac-z-supla-zamiennik-zamel-row-02-CID99-IDv63Hn.html Wydaje się to funkcjonalne, ale nie wiem jak by się sprawdziło... Ktoś używał?

 
Dodane : 16/01/2020 8:23 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5079
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Autor tematu
 

@bartolomeo ten moduł z linku oczywiście umożliwia sterowanie roletami , ale żeby uzyskać procentowe otwarcie, zabezpieczenie przed przeciążeniem silnika będziesz musiał kombinować. Dodatkowo ten moduł to goła elektronika i ja bym jej w takim stanie do puszki nie włożył razem z przewodami od silnika i zasilaniem. Dodatkowo różnica w cenie przy ilości np 5 szt robi się kosmetyczna bo przy 5 sztukach shelly wychodzi 95 zł za sztukę z darmową wysyłką, a ten goły moduł  69 + wysyłka .  Jak dodasz jakąś obudowę nawet z druku 3D wyjdzie praktycznie to samo.

 
Dodane : 16/01/2020 9:04 pm
(@bartolomeo)
Wpisów: 210
Pomocny Donator 2K22
 

Modułów potrzebowałbym maksymalnie 9... No to wychodzi faktycznie ok ~250 zł różnicy. W sumie to moze 10, bo inaczej stracilbym funkcje centralnego przycisku (?)... Gdybym mial kupca na te używane dotychczas przewodowe sterowniki, to może bym się pokusił na wymianę... Szkoda, że nie ma jakiegoś sonoffa 2ch mini w cenie zbliżonej do zwykłego mini 🙂

Na razie odkładam temat do dalszego przemyślenia, ale dzięk, że jesteście i można to z kimś obgadac...

 
Dodane : 16/01/2020 9:32 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5079
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Autor tematu
 

Moim zdaniem tak czy siak potrzebujesz 9, bo to centralne możesz zrobić na wemos + czujnik natężenia ośw + przycisk, a przy 9 szt shelly wychodzi jeszcze odrobinę taniej , ale nie namawiam 🙂

 
Dodane : 16/01/2020 9:48 pm
Udostępnij: