Domoticz v 11666 be...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Domoticz v 11666 beta tylko na busterze

11 Wpisów
3 Użytkownicy
1 Likes
2,007 Wyświetleń
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5079
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Autor tematu
 

Od wersji jak w temacie domoticz będzie poprawnie działał tylko na wersji debian 10 , raspbian buster , jak ktoś chce aktualizować do najnowszej beta a jest jeszcze na Stretch to bez aktualizacji systemu nie polecam takiej aktualizacji domoticza nie uruchomi się na 99% .

 

 
Dodane : 16/02/2020 7:49 am
wojtek_gtx
(@wojtek_gtx)
Wpisów: 538
Ekspert Patron Strony Donator 2K19, Donator 2K20, Donator 2K21, Donator 2K22, Donator 2K24
 

muszę sprawdzić jak to się ma do Ubuntu bo  jest powiązany z Debianem ... 

Jakieś duże zmiany w Domoticzu ??

 
Dodane : 16/02/2020 10:33 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5079
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Autor tematu
 

Zrób kopię całego katalogu domoticz zanim zaczniesz sprawdzać , co do zmian nie wiem bo jestem na stabilnej a na testowej wersji smarticza jeszcze nie robiłem update do beta

polecam zobaczyć https://www.domoticz.com/forum/viewtopic.php?f=6&t=31157

 
Dodane : 16/02/2020 10:38 am
(@krzysztofch)
Wpisów: 490
Ekspert Donator 2K20 Zasłużony dla Forum, Donator 2K19
 

Mam domoticza na strecz beta wersja v4.11653 i chce przeniesc wszystkie urzadzenia na nowy system buster. Problem w tym ze gdy wezme kopie zapasowa ze starego systemu do bustera to domoticz of line. 

Albo gdy aktualizuje stary system aby potem sprobowac kopie ze starego aktualna dac do bustera to w starym systemie domoticz nie wstaje. 

Ktos ma pomysl jak to zrobic? 

Drugi domoticz wersja beta v4.10717 jeszcze starsza. Jak to przelozyc do bustera. ?

I czy z busterem wszystko wporzadku  ? Jakies problemy z nim?

 

 

 
Dodane : 21/02/2020 8:18 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5079
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Autor tematu
 

@krzysztofch zakładam że samodzielnie wgrywałeś bustera , więc pobierz sobie WinSCP  https://winscp.net/eng/download.php   skonfiguruj połączenie z maliną na której masz v 4.11653 ,zatrzymaj usługę domoticz 

sudo service domoticz stop

skopiuj cały folder domoticz na dysk komutera. Mam nadzieję że kopię bazy danych na wszelki wypadek masz zrobioną.

Na czystym raspbian buster instalujesz domoticza , sprawdz czy się uruchamia , jak działa to tak jak poprzednio zatrzymaj tego nowego domoticza

łączysz się z tą instalacją za pomocą WinSCP i podmieniasz cały katalog domoticz na ten który wcześniej skopiowałeś na dysk komputera . Jak miałeś inaczej skonfigurowane porty to odpalasz terminal i

sudo systemctl daemon-reload
sudo /etc/init.d/domoticz.sh restart

dodatkowo wyczyść dane przeglądania w przeglądarce . 

Po takiej podmianie powinien uruchomić się twój stary system , który możesz zaktualizować do najnowszej beta.

Co do bustera i domoticz v 4.11707 beta , działa bez problemów na nowym  obrazie smarticza 

 
Dodane : 21/02/2020 9:18 pm
Krzysztofch reacted
(@krzysztofch)
Wpisów: 490
Ekspert Donator 2K20 Zasłużony dla Forum, Donator 2K19
 

@isom

dziekuje bardzo.

Poprobuje. Czyli z tego wychodzi ze jak skopiuje to bede mnial zarazem wszystkie pluginy co poprzednio? Swietnie. Smarticz jest fajny i nawet go mam. Ale gryzlo mnie to jak samemu przejsc to wszystko jeszcze raz. Dla przypomnienia. 

Bustera mam ale po aktualizacji ze starego systemu z kopi zapasowej domoticz nie chce sie uruchomic  na wszelki wypadek zrobilem to na skopiowanej drugiej karcie . Po nieudanej probie system chodzi na pierwszej karcie  

 

 
Dodane : 22/02/2020 1:01 am
(@krzysztofch)
Wpisów: 490
Ekspert Donator 2K20 Zasłużony dla Forum, Donator 2K19
 

No i tyle sie cieszylem. Nie poszlo. Nie wiem czy problemem nie bylo przy kopiowaniu folderu domoticz przez WinSCP. Bo tam wszystko sie nie skopiowalo -brak dostepu do niektorych folerow  z tego co pamietam:

domoticz.db

pluginy jakies tam np brodlinka, SVT, airly  itd

moze jesze cos waznego co powoduje ze domoticz nie startuje  

a jak wklejam orginalny folder nowy z bustera z domoticzem z powrotem to domoticz startuje. Po komendzie sudo..... start 

moze cos ustawic podczas kopiowania  

I jeszcze slyszalem ze np brodlink na busterze nie chodzi-prawda?

 

 8216DA07 26C6 478B 9550 576AC9CC84C8
 
Dodane : 23/02/2020 1:47 am
(@krzysztofch)
Wpisów: 490
Ekspert Donator 2K20 Zasłużony dla Forum, Donator 2K19
 

Druga proba to ze starego systemu stecz skopiowalem folder domoticz na pendriva. 

Uruchomilem bustera ,domoticz stop, podmienilem foldery z pendriva  , domoticz start. 

Byly tylko dwa problemy sa na zdieciu. 

696468E9 6595 4C2B 9FDE 59C7926936D6
0844E6E3 82EF 499C 96B8 14058FA9FA98
 
i tez nie ruszyl. 
Tylko musze dodac ze akurat ta proba byla to ze na starym systemie domoticz byl zainstalowany w root-cie a buster domoticz w folderze Pi. 
Mysle ze to moglo miec znaczenie. 
 
Z drugiej maliny ktorej nie mam tam gdzie mieszkam domoticz jesy zainstalowany w folderze Pi. Sciagalem kopie domoticza przez teamwiever , ale on mi tez nie kopiowal wszystkich plikow poniewaz brak dostepu
 
 
Dodane : 23/02/2020 2:21 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5079
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Autor tematu
 

@krzysztofch jak masz stary system instalowany z poziomu root to nie ma sensu kopia całego katalogu domoticz ponieważ ma on inne uprawnienia i nie zadziała na systemie instalowanym z poziomu pi . Skoro nie możesz skopiować katalogu domoticz , to będziesz musiał zainstalować wszystkie dodatki ( wtyczki ) ręcznie . Jak masz czysty domoticz na buster to zrób aktualizację do beta 

cd domoticz
./updatebeta

sprawdz czy działa i  jeżeli tak to zatrzymaj usługę domoticz

za pomocą WinSCP podmień tylko plik domoticz.db ,  ważne żeby twoja kopia bazy danych była z wersji beta i miała dokładnie taką samą nazwę 

potem zrestartuj malinę i system musi wystartować ( robiłem to na wersjach testowych wiele razy ) 

A jeżeli nie dasz sobie rady to proponuję zainstalować Duplicati opis tu https://www.smartnydom.pl/forum/domoticz-obraz-dla-linux/latwe-tworzenie-kopii-zapasowych-domoticza-na-bazie-obrazu-smarticz-i-oprogramowania-duplicati/#post-12616

 

za pomocą tego zrobisz sobie  np na pendrive kopię folderów " plugins, www, scripts " i pliku bazy "domoticz. db" a potem sobie to odtworzysz na czystym domoticzu .

Większość wtyczek działa na najnowszej  wersji beta włącznie z Broadlink , jedynie z czym miałem trochę zgrzytów to współpraca airly z zigbee2mqtt, ale po aktualizacji do v 4.11724 już wszystko działa stabilnie 

PS 

Jestem po przesiadce z systemu który startował z karty a reszta była na SSD wszystko oparte na stretch , z pomocą Duplicati w bardzo krótkim czasie przeniosłem swój produkcyjny system na czystego buster z bootowaniem bezpośrednio z SSD , nie utraciłem przy tym nic oprócz kilku godzin danych z czujników.

 
Dodane : 23/02/2020 12:53 pm
(@krzysztofch)
Wpisów: 490
Ekspert Donator 2K20 Zasłużony dla Forum, Donator 2K19
 

@isom probowalem przeniesc domoticz.db przez WinSCP i tez pendriwem i nie ruszyl bo informuje mnie ze brak dostepu i mam dwie opcje pomin lub ponow(itak w kółko) , moze dlatego ze tam byl w roocie. Jak tego zrobie to potem za drugiego u mamy. Ale to internetowo musze.  

Dzieki isom. Mam przygotowane juz ze czteru swierze bustery to bede walczyl dalej.  

Edit

isom a jak ubdejtowac domoticz do wersji przed ta ktora juz nie dziala na strecz  na ta ktora jeszcze dzialala  

 

 

 
Dodane : 23/02/2020 1:46 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5079
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Autor tematu
 

@krzysztofch normalnie powrót do wcześniejszych wersji jak nie masz kopi to tylko kompilacja ze źródeł , ale na okoliczność tego problemu została przygotowana binarka w wersji v 4, 11665. Trzeba sobie pobrać na dysk z tego linku https://www.dropbox.com/sh/b7vyhd08oyf9r6s/AABD_NSqOe5ozv471qTXg0fda?dl=0

Rozpakować , za pomocą WinSCP przenieść rozpakowany plik do home/pi/domoticz.

Potem terminal i przechodzisz do folderu domoticz czyli 

cd domoticz 

i w zależności od wersji beta trzeba wpisać komendę zmieniającą nazwę starego pliku binarnego , przykład dla wersji jak na foto

1
 
mv domoticz domoticz_11724_nok
 
potem trzeba zmienić nazwę wklejonego pliku binarnego 
 
mv domoticzStretch.V4.11665 domoticz
 
nadajemy uprawnienia 
 
chmod +x domoticz
 
i zostaje zatrzymać i ponownie wystartować usługę 
 
sudo service domoticz.sh stop
sudo service domoticz.sh start
 
Jak się uda to powinieneś wrócić do tego 
 
 2
 
Dodane : 23/02/2020 3:39 pm
Udostępnij: