Bezpłatny i bezpiec...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Bezpłatny i bezpieczny dostęp do Domoticz przez Internet VPN Zerotier

72 Wpisów
18 Użytkownicy
5 Likes
21.5 K Wyświetleń
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Autor tematu
 

Jak w temacie.

 Zero-Tier  to usługa  SDN czyli trochę VPN ale jest to połaczenie per-to-peer a więc znika potrzeba otwierania portów,  publicznego IP , no i oczywiście większa wydajność niż przy tradycyjnych VPN .

Dlaczego  wydajność jest większa?, bo połączenie jest punkt do punkt i pakiety nie lecą przez zewnętrzne serwery

O wszystkich możliwościach tego serwera nie będę się tu rozpisywał bo mocno wykraczają poza zakres tematu , napiszę tylko że w darmowej wersji możemy obsłużyć do 100 hostów i mamy możliwość tworzenia nieograniczonej ilości sieci wirtualnych.

Żeby móc korzystać z tego rozwiązania wszystkie urządzenia w tworzonej sieci muszą mieć zainstalowanego klienta .

Czyli musimy na swoim sprzęcie gdzie mamy serwer np. Raspberry  zainstalować oprogramowanie klienta i na wszystkich telefonach , komputerach z których chcemy mieć dostęp do naszego serwera również taki klient musi być zainstalowany.

Być może brzmi to groźnie , ale tak naprawdę jest bardzo proste i intuicyjne.

Zaczynamy od zarejestrowania konta

Wejdź na https://my.zerotier.com/ i zarejestruj się. Po rejestracji stwórz swoją domową sieć wchodząc w NETWORKS.
Kliknij CREATE tak jak na poniższym foto .

Zero Tier 1

Po utworzeniu sieci nadaj jej swoją własną przyjazną nazwę , ustaw zakres adresacji inny niż w twojej wewnętrznej sieci LAN , najlepiej wybrać z gotowych propozycji tak jak widać na foto .

Zero Tier 2

Kolejny krok to skopiowanie NETWORK ID  będzie potrzebne przy instalacji klienta na malinie

Teraz przejdź do zakładki DOWLOAD i znajdź to co jest odpowiednie dla twojego serwera

Dla maliny mamy gotową komendę do wklejenia w terminalu

curl -s 'https://raw.githubusercontent.com/zerotier/download.zerotier.com/master/htdocs/contact%40zerotier.com.gpg' | gpg --import && \
if z=$(curl -s 'https://install.zerotier.com/' | gpg); then echo "$z" | sudo bash; fi

 

Teraz trzeba przejść do naszego serwera i zalogować się przez SSH ( terminal)

Po zalogowaniu wpisujemy ( wklejamy ) powyższą komendę i jeżeli wszystko przejdzie ok to trzeba uruchomić serwis komendą

sudo systemctl enable zerotier-one

Upewnij się że serwis działa prawidłowo wpisując

sudo zerotier-cli status    

Powinienieś dostać informację 200 info [ID] [version] ONLINE

Teraz  wykonaj podłączenie do sieci

sudo zerotier-cli join  xxxxxxxxxxxx

xxxxxxxxx – to Twoje ID , które wcześniej kopiowałeś

Teraz wróć na stronę my.zerotier.com w zakładkę NETWORKS kliknij swoją sieć i na dole będzie pokazane nowe urządzenie (malina) które próbuje się podłączyć .

Zaznacz pole Auth  tak jak na poniższym foto

Zero Tier 3

Po krótkiej chwili malina powinna dostać z przydziału IP i powinna być ONLINE .

Teraz wystarczy, ze podłączysz urządzenia z których chcesz mieć dostęp do Twojej maliny i np. jeżeli masz Domoticza na smartfonie , pobierz apkę ZERO TIER ONE , dodaj swoją sieć i na stronie my.zerotier.com sprawdź czy pojawił się nowy sprzęt i jaki IP dostał .

Od teraz możesz łączyć się z domoticzem z dowolnego miejsca wykorzystując przydzielone IP w sieci prywatnej .

 
Dodane : 23/06/2019 6:02 pm
adrian reacted
(@wenar)
Wpisów: 288
Weteran
 

czy rozwiązanie jest bezpieczne?

 
Dodane : 25/06/2019 9:43 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Autor tematu
 

@wenar znacznie bezpieczniejsze niż chociażby tylko jeden otwarty port , tu masz dostęp do wszystkich serwisów zainstalowanych na serwerze bez otwierania portów . Jak dołożysz do tego np Fail2Ban-a czyli banowanie IP z  nieudanymi próbami logowania , to możesz raczej spać spokojnie.

 
Dodane : 25/06/2019 5:48 pm
adrian reacted
(@on6222)
Wpisów: 40
Kontrybutor
 

@isom

Witam

A jeśli dostęp jest z androida to czy z aplikacji czy można z przeglądarki jeśli tak to jaki wpisywać adres w przeglądarce i jaki port.... Dzieki za odp pozdrawiam 

 
Dodane : 07/11/2019 3:08 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Autor tematu
 

Musisz mieć na androidzie aktywny Zero-Tier i wpisujesz adres przydzielony przez Zero-Tier dla serwera domoticz + port na którym pracuje domoticz

 
Dodane : 07/11/2019 4:24 pm
(@bandi)
Wpisów: 54
Kontrybutor
 

Pytanie do tych co używają ZeroTier.

Czy działa Wam cały czas połączenie VPN na telefonie? Na kompie jest OK. Zawsze mogę dostać się do swojego RPi ale na telefonie to loteria. Wczoraj udało mi się połączyć tylko raz. Najczęściej mam "nie można wyświetlić strony". ZeroTier działa, VPN się świeci w konfiguracji na telefonie pokazuje mi online, na stronie pokazuje, że telefon jest online. 

 
Dodane : 04/12/2019 12:02 pm
(@wenar)
Wpisów: 288
Weteran
 

@bandi

zero-tier jest wrażliwe na prędkość neta. przy pełnym (minimum 4/5 kreski) lte działa. Niestety przy słabszym zasięgu są już problemy. Jeśli chodzi o połączenie wifi z telefonu - wiadomo jak to wifi raz lepiej raz gorzej.

 
Dodane : 04/12/2019 12:49 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Autor tematu
 

@bandi ogólnie u mnie działa płynnie i cały czas , jedynie podczas przełączania z danych komórkowych na WIFI i odwrotnie jest chwila kiedy nie ma połączenia . Może spróbuj wersji beta na telefon , wystarczy zgłosić chęć bycia testerem do dewelopera aplikacji.  ( Ja mam wersję BETA)

 
Dodane : 04/12/2019 8:03 pm
(@bartolomeo)
Wpisów: 210
Pomocny Donator 2K22
 

Hej, ja przetestowałem ten zdalny dostęp w tych samych warunkach na dwóch telefonach i na iPhonie łączy się aż miło a na androidzie tylko mieli i mieli, pasek postępu dochodzi do około 60-70% i stoi. Oczywiście urządzenie jest online, ikona VPN aktywna i inne warunki brzegowe spełnione. Jakieś pomysły co można jeszcze ewentualnie zrobić [ wersji beta nie próbowałem]...

 
Dodane : 01/01/2020 3:27 am
wojtek_gtx
(@wojtek_gtx)
Wpisów: 538
Ekspert Patron Strony Donator 2K19, Donator 2K20, Donator 2K21, Donator 2K22, Donator 2K24
 

Witam
Zainstalowałem ZeroTier-one na ubuntu 18.04 no i na stronie Zero Tier Central w zakładce network, telefon i serwer mam on-line ale z telefonu nie otwiera mi się strona Domoticza, wchodzę na adres który przyznaje strona + port z domoticza

 
Dodane : 31/01/2020 9:44 am
wojtek_gtx
(@wojtek_gtx)
Wpisów: 538
Ekspert Patron Strony Donator 2K19, Donator 2K20, Donator 2K21, Donator 2K22, Donator 2K24
 

Aaaa jeszcze dodam że z serwera pinguje adres telefonu

 
Dodane : 31/01/2020 9:54 am
(@bandi)
Wpisów: 54
Kontrybutor
 

Ten serwis tak ma. Ja niestety najczęściej nie mogę się zalogować na telefonie. Najczęściej działa jak chcę napisać na forum, że znowu nie działa i sprawdzam. Wtedy działa zawsze 😀.

Wcześniej używałem Dataplicity i miałem dostęp zawsze. Zastanawiam się nad powrotem tylko trzeba otworzyć jeden port.

 
Dodane : 31/01/2020 10:28 am
wojtek_gtx
(@wojtek_gtx)
Wpisów: 538
Ekspert Patron Strony Donator 2K19, Donator 2K20, Donator 2K21, Donator 2K22, Donator 2K24
 
U mnie za każdym razem się łączy  
po icmp odpowiada a po www nic żaden port
Teraz przetestowałem i po ssh też działa.
 
Dodane : 31/01/2020 12:27 pm
mirusn
(@mirusn)
Wpisów: 31
Praktykant Donator 2K20
 

witam mam jak zwykle problem, nie moge z zewnatrz polaczyc sie przez ZeroTier z domoticzem, wszystko zrobilem zgodnie z instrucja , zaintalowalem rownierz na tunerze tv i smiga bezproblemu, a z domoticzem sie nie moge polaczyc. Mam przekierowany port to przez domene sie lacze bez problemu. Mam wgrany z tego forum smarticz wer.2020

 
Dodane : 07/02/2020 9:52 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Autor tematu
 

A jak jesteś w tej samej sieci co domoticz i próbujesz z IP przydzielonego przez Zerotier to jaki efekt ?

 
Dodane : 07/02/2020 10:42 am
mirusn
(@mirusn)
Wpisów: 31
Praktykant Donator 2K20
 

@isom

nie probowalem, bede w domu to zobacze

 
Dodane : 07/02/2020 11:45 am
(@waldi_r)
Wpisów: 17
Praktykant
 

Mam ten sam problem. Będąc w tej samej sieci ustawiając przydzielony adres oraz port 8084 nie mogę się połączyć.

 
Dodane : 27/02/2020 7:38 pm
wojtek_gtx
(@wojtek_gtx)
Wpisów: 538
Ekspert Patron Strony Donator 2K19, Donator 2K20, Donator 2K21, Donator 2K22, Donator 2K24
 

U mnie po dwóch dniach wszystko działa, samo zaczęło działać.

 
Dodane : 27/02/2020 8:43 pm
(@waldi_r)
Wpisów: 17
Praktykant
 

Czy na telefonie podczas uruchamianie domoticza musi być włączony Zerotier?

Do domoticza w telefonie wpisuję zaznaczone IP, ustawiam HTTP, ustawiam port 8084.

Malinka oraz telefon na stronie są online.

dt1
 
Dodane : 27/02/2020 9:06 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5084
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Autor tematu
 

@waldi_r przy konfiguracji aplikacji domoticz ( telefon) bez aktywnego połączenia z zerotier nie przejdzie weryfikacja połączenia, czyli zerotier musi być aktywny i na telefonie i na raspberry . Jak wcześniej korzystałeś z apki domoticz z innymi ustawieniami to najlepiej wyczyścić pamięć  i dane aplikacji i skonfigurować od nowa w telefonie musisz mieć połączenie z zerotier tak jak na tym foto 

 Screenshot 20200227 202043
 
Dodane : 27/02/2020 9:34 pm
Strona 1 / 4
Udostępnij: