Sterowanie roletami...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Sterowanie roletami - zupełnie zielony

7 Wpisów
2 Użytkownicy
0 Likes
3,198 Wyświetleń
(@piachu)
Wpisów: 4
Bywalec
Autor tematu
 

Witam wszystkich.

Bardzo prosił bym o nakierowanie czego i gdzie mam szukać bo temat wydaje się bardzo rozległy a ja akurat w tej dziedzinie całkiem zielony  🙂

A więc do rzeczy:

Zakupiłem taki przełącznik do sterowania roletami ( https://www.aliexpress.com/item/Smart-Home-WiFi-Electrical-touch-Blinds-curtain-switch-Ewelink-APP-Voice-Control-by-Alexa-Echo-for/32955124628.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.278d4c4d6YxkJp ). Sterowanie jest za pomocą aplikacji ewelink. Generalnie wszystko było by OK, gdyby nie to, że za pomocą aplikacji nie mogę ustawić aby o wybranej godzinie rolety otwarły się w pewnym procencie.

Podczas rozmowy ze szwagrem o tym sterowniku, ten rzucił tekstem abym rozeznał temat openHAB'a

No to staram się rozeznać 🙂

Oczywiście od razu zrodziło się w głowie milion pomysłów, jednakże zdaję sobie sprawę, że muszę zacząć od małych kroków.

Podstawowe moje pytanie jest takie, czy orientujecie się, czy tym przełącznikiem da się sterować z poziomu openHAB'a ?

Jeżeli da się sterować to poza nauką obsługi openHAB'a z jakimi tematami muszę się jeszcze zapoznać ?

Za pomocą jakiego rozszerzenia (coś tam doczytałem, ale pewny nie jestem czy dobrze) obsłużę ten przełącznik ?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelką udzieloną pomoc.

 
Dodane : 23/04/2019 8:46 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5079
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@piachu dużo zależny od tego czy planujesz dalszy rozwój instalacji w swoim domu , openHAB to serwer o bardzo dużych możliwościach wymagający jednocześnie sporej porcji wiedzy od użytkownika , może warto zacząć od innej strony tzn od nauczenia sie zmiany oprogramowania ewelink na np SUPLĘ , gdzie bez większego problemu mozna sterować roletami z procentowym otwarciem według harmonogramów. Oczywiście nie odwodzę od pomysłu okiełznania openHABa , ale z tym łatwo raczej nie będzie a bez zmiany softu samego modułu na alternatywny sam openHAB nie załatwi sprawy.      

 
Dodane : 23/04/2019 9:58 am
(@piachu)
Wpisów: 4
Bywalec
Autor tematu
 

Dzięki za info. Oczywiście mogę zacząć od SUPLI (cokolwiek to jest 🙂  ). Oczywiście doczytam sobie.

Generalnie od dawna chciałem sobie zrobić "inteligentny" dom. Miałem plany bawienia się w budowę pewnych modułów na arduino. Szło na razie to tak sobie. Po zakupie tego przełącznika i informacji od szwagra wyobraźnia zaczęła działać, więc na pewno zamierzam cały system rozbudować (zresztą już zamówiłem jeden moduł Sonoff który mnie interesuje 😀 ).

Co prawda jestem programistą, ale głównie C# (ciut Java) + bazy. W technikum miałem programowanie mikrokontrolera 8059 dlatego pomysł z arduino. Myślę, że dzięki temu jakoś uda mi się powoli ogarnąć tego openHAB'a, ale jeżeli można zacząć od czegoś prostszego to czemu nie 🙂

Powiedz mi jeszcze czy któraś z wersji AFE (bo to chyba jest alternatywny firmware jeżeli dobrze doczytałem) będzie pasowała do tego przełącznika ?

 
Dodane : 23/04/2019 10:13 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5079
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

SUPLA to taki nasz krajowy projekt , który pozwala na korzystanie z serwera w chmurze - podobnie jak ewelink ale znacznie lepiej zabezpieczony i przede wszystkim rodzimy 🙂 , ewentualnie można też postawić swój własny serwer i nie korzystać z chmury.

AFE do sterowania rolet jest dopiero w planach i raczej w pierwszej wersji nie będzie procentowego otwarcia/ zamknięcia .

Na dziś sensownie działa Shelly ,też chmura ale można spiąć z openHAB , Domoticz bez problemu, jednak to wymaga zmiany modułu , SUPLA , która może działać niezależnie lub być spięta do openHAB , Domoticz  wystarczy zmiana firmware w tym co już masz. 

 
Dodane : 23/04/2019 10:35 am
(@piachu)
Wpisów: 4
Bywalec
Autor tematu
 

OK. Na razie chyba wystarczy mi informacji. 

Widzę, że SUPLA jest również na QNAP'a więc już sobie stawiam 😀 😀 😀 a powinienem pracować 🙁

Jeszcze może jedno pytanie. Jeżeli nie ma jeszcze AFE do tych przełączników to jak najlepiej zrobić sterowanie roletami (tak żeby również było procentowe otwarcie) ?

Na dzisiaj to już chyba koniec pytań 😀

 
Dodane : 23/04/2019 10:44 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5079
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Jak już sobie zainstalujesz SUPLĘ na tym QNAP'ie najlepiej wersję dockerową , to do tego swojego sterownika wgrasz soft InCan -Easy, czyli supla z  dowolnym wyborem GPIO. W tej wersji softu jest opcja rolet, a obsługa procentowego otwarcia jest w standardzie 

Tu masz link do softu https://github.com/Espablo/SUPLA_Firmware

a nawet na tym forum znajdziesz poradnik co potrzeba żeby zmienić firmware w module 

 
Dodane : 23/04/2019 11:06 am
(@piachu)
Wpisów: 4
Bywalec
Autor tematu
 

Witam wszystkich ponownie po dość długiej przerwie.

W tym czasie postanowiłem pogłębić wiedzę i z tego co udało mi się zrobić to :

- postawić domoticz na QNAP'ie (jakoś z Suplą mi nie szło)

- wykonać własnoręcznie kilka czujników temperatury + wilgotności na ESP 8266 + zaprogramować espeasy

- wykonać sterowanie wentylatorami na podstawie pomiarów wilgotności z czujników

- wykonać stację pogodową (no może muszę tam jeszcze kilka poprawek wprowadzić, ale stacja jest)

Po tym wszystkich postanowiłem się zająć sterowaniem roletami. Przyszedł do mnie drugi sterownik taki jak z pierwszego postu więc mogę sobie na spokojnie eksperymentować. 

Najpierw był kwestia jak wejść w tryb programowania, udało się i wrzuciłem tam zwykłe espeasy.

No i jest zonk bo o ile widzę to urządzenie w sieci, mogę konfigurować itp itd to niestety nie wiem jak odczytać stan przycisków.

Z tego co wyczytałem klawisze obsługiwane są przed drugi mikrokontoler (nuvoton n76e003at20) no i teraz pytanie co wgrać do głównego mikrokontrolera żeby móc odczytywać stan przycisków, sterować roletami i mieć połączenie z domoticzem ?

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi 🙂

 
Dodane : 18/02/2020 9:51 am
Udostępnij: