Mały projekt mieszk...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Mały projekt mieszkania - podzielcie się opinią , sugestiami

10 Wpisów
4 Użytkownicy
0 Likes
1,168 Wyświetleń
(@oleevier)
Wpisów: 3
Bywalec
Autor tematu
 

W linku jest plik pdf z rysunkiem i opisem projektu jaki chce wdrożyć.

Temat dla mnie zupełnie nowy , mam przed sobą generalny remont mieszkania i musze już teraz podjąć decyzje o takim projekcie , żeby okablowanie zrobić i zakupić elementy.

Dajcie znać czy założenia są ok i podzielcie się odpowiedziami na pytania w linku.

 

https://drive.google.com/open?id=14Bl_Ry7F5R7QAxCFB1UGU7o0r6h8IXGL

 

p.s. chciałem wrzucić obrazki ale za każdym razem dostaje error że ten typ załacznika nie mogę wrzucić , dziwne jpg ok 700kb

 
Dodane : 28/08/2019 8:42 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3973
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

@oleevier przy pierwszych postach załączniki nie chodzą. Taka blokada anty-spam'owa. Nie mam, jak jej wyłączyć (niestety)

co do Twojego projektu - to po pierwsze gratuluję Ci podjęcia tematu i witamy w "smartnych domach".

Ja osobiście nie znam za bardzo produktów Xiaomi, ale obserwując jak się rozwijają to są ciekawe i warte spojrzenia. Na pewno ktoś na forum Ci odpowie doradzi, czy to co sobie wymyśliłeś ma sens i jak to ewentualnie spiąć

To co sugerowałbym Ci to zastanowić się, jak chcesz ten swój "system" dalej rozwijać. Jeśli jesteś przekonany, że to co sobie wymyśliłeś jest wystarczające to pewnie grupa produktów Xiaomi Ci wystarczy. Jeśli będziesz chciał wdrażać więcej automatyki to przy okazji remontu może warto dołożyć parę złociszy i puścić, jakieś dodatkowe kable itp., postawić na sprzęt bardziej otwarty na integrację, żeby to wszystko spiąć do "qpy" za jakiś czas.

Może, kiedyś będziesz chciał, żeby

  • TV sam się włączał jak wstajesz rano, albo
  • Twoja kamera wysłał Ci zdjęcie na komórkę, jak Ciebie nie będzie w domu i wykryje ruch
  • może ogrzewanie ma się zmniejszyć, jak wyjdziesz  domu, albo ma się podkręcić jak wyjdziesz z pracy
  • oświetlenie włączy/wyłączy się samo na podstawie tego jak Ty i Twoja rodzina funkcjonujecie.  

wszystko to bez absolutnie, żadnej Twojej ingerencji, bez żadnego smartfona, pilota itp. a na podstawie zachowań i preferencji mieszkańców.

3maj się

 
Dodane : 28/08/2019 9:12 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5079
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@oleevier

Na Twoje pytania nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi ale:

AD 1 Jeżeli w każdym pomieszczeniu będzie tylko jeden punkt świetlny ( pojedynczy włącznik) to trzy żyły wystarczą . Najlepiej montować głębokie puszki pod włączniki i w tych puszkach robić połączenia.

AD 2 Nie wiem o jakie połączenie chodzi, jeśli chcesz mieć pełną obsługę interfejsu dekodera to raczej nie, ale sterowanie po IR czyli wszystkie przyciski pilota jak najbardziej

AD 3 Każdy pilot IR tak , piloty RF 433 MHz kod stały – tak , kod zmienny –Nie.

A co się tyczy tego co napisał @adrian , to również polecam przemyśleć temat i rozłożyć trochę skrętki komputerowej.

Np. do każdego grzejnika ( sterowanie ogrzewaniem bez konieczności pamiętania o bateriach)

Przy każdym oknie i drzwiach wejściowych ( sterowanie ogrzewaniem i ewentualne sterowanie oświetleniem jak wracasz do domu)

Na zewnątrz pod czujnik natężenia oświetlenia ( sterowanie oświetleniem , ewentualnie roletami ).

I tak można mnożyć przykłady , przemyśl sobie temat , przewód w ścianie jeść nie woła , a nie wiadomo kiedy może się przydać

pozdrawiam  

 
Dodane : 29/08/2019 7:43 am
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3973
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

ja teraz robię remont u siebie w połowie chałupy i położyłem w dwa weekendy

280mb LAN i prawie 300mb kabelka technicznego 😉

do kaloryferów nie ciągnąłem muszę pomyśleć 😉 @isom

 
Dodane : 29/08/2019 7:59 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5079
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Ty kolego @adrian to dociągnij sobie do każdego grzejnika przewód linkę 2 x 1,5mm wtedy zamontujesz sobie takie siłowniki https://pl.aliexpress.com/item/32961189302.html?

np 24V i tak jak na przykładzie nawadniania jedno trafo 24V + wemos + OH i masz za cenę jednej głowicy wifi sterowanie kilkoma grzejnikami . a przewód przy oknie też się przyda pod kontaktron i czujnik temp . wietrzysz pokój grzejnik off.

Pozdrawiam

 
Dodane : 29/08/2019 8:41 am
adrian
(@adrian)
Wpisów: 3973
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

@isom, ma sens - jak widzę są 24v też -  wolałbym pociągnąć nie taki gruby kabel.

dzięki i przepraszamy za zaśmiecanie tematu @oleevier

 
Dodane : 29/08/2019 10:26 am
(@oleevier)
Wpisów: 3
Bywalec
Autor tematu
 

@isom , dziękuję za komentarz.

Dziękuje za przypomnienie o głębszych puszkach , zupełnie o tym nie pomyślałem.

Obsługa dekodera = obsługa pilota , czyli zmiana kanałów wystarczy.

Czy urządzenia ktore wymieniłem na planie obsłuże 1 aplikacją czy potrzebować będe kilku ?

Jak zamaskować niewykorzystane kable (skrętkę) ?

Koncówki zostawić w gniazkach ? , chyba skrętki się nie sztukuje ?!

 

 
Dodane : 01/09/2019 8:30 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5079
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@oleevier i znowu na twoje pierwsze pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi , bo to że założyłeś sobie obsługę oświetlenia przez wifi a obsługa audio RTV za pomocą IR Broadlink jeszcze nie mówi jakie urządzenia wykonawcze wifi chcesz zastosować . Czy to ma być coś co będzie korzystać z chmury np SUPLA , Shelly , czy możesz chcesz się pokusić o własny serwer automatyki i spiąć wszystko np na raspberry PI .

Przy chmurze albo dwie apki albo można to spinać przez aplikację google home , ale nie ma internetu nie ma obsługi . Przy własnym serwerze np domoticz , HA  itp. wszystko działa w wewnętrznej sieci lub /i z zewnątrz ( internet) polecał bym to drugie.

Na tym forum znajdziesz gotowy obraz domoticza i sporo tematów jak bez problemu zintegrować z domoticz Shelly czy Broadlinka.

Co do maskowania przewodów UTP , to proponuję takie puszki https://sklep.doko.pl/pl/p/Puszka-podtynkowa-kinkietowa-z-pokrywa-32mm-Z32-34010203-SIMET/14303

nawet delikatnie wpuszczona pod tynk będzie łatwa do znalezienia a w razie potrzeby wybijasz środek i masz dostęp do przewodu.

Do osprzętu ( wyłączniki ) polecam takie https://sklep.doko.pl/pl/p/Puszka-podtynkowa-ekstra-gleboka-60mm-S60GFw-33009008-SIMET/14360

lub jak ściany są cienkie to są wersje kieszeniowe 

 
Dodane : 02/09/2019 8:54 am
(@oleevier)
Wpisów: 3
Bywalec
Autor tematu
 

@isom , dziękuję 

muszę przysiąść i poczytać o domoticzu bo nie chce zarzucać pytaniami o coś czego zupełnie nie znam bo i odpowiedzi nie zrozumiem 😉

już zaczyna mi się podobać , majster się chyba nie ucieszy ile puszek będzie musiał wykuć ;P

 
Dodane : 02/09/2019 11:52 am
(@buldoggg)
Wpisów: 20
Praktykant
 

Hej,jeżeli chodzi o smart home od xiaomi to ja posiadam bardzo dużo tego.....mam nawet swój kanał na youtube, gdzie pokazuje jak to działa itp.

posiadam czujniki ruchu, kontaktrony drzwi,przyciski inteligentne, magic cube(kostki) czujniki temperatury i wilgotności, wagi łazienkowe, lampki na biurko  ,automatyczne perlatory do wody, automatyczne dozowniki do mydła, żarówki RGB, żarówki zwykłe,alarmy,kamery i to wszystko od firmy xiaomi, a dodatkowo amazon alexe,broadlinka rm pro+ plus przełączniki sonoff(i dzięki temu współpracuje mi to z tv,konsolą xbox one,głośnikami,projektorem,klimatyzacja)

i wiele więcej na moim kanale jak np inteligentny grill elektryczny,czy hulajnogi elektryczne od xiaomi

poniżej link po spacerowaniu po moim mieszkaniu

 

https://youtu.be/p-zZN5E2I34

 

Ale zapraszam na mój kanał o nazwie

 

SMART HOME PL

 

zapraszam

 
Dodane : 12/09/2019 5:49 am
Udostępnij: