Gpio jako wskaznik ...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Gpio jako wskaznik poziomu wody lub wsaznik fazy czy zamkniecia -otwarcia drzwi.

5 Wpisów
2 Użytkownicy
0 Likes
1,094 Wyświetleń
(@krzysztofch)
Wpisów: 490
Ekspert Donator 2K20 Zasłużony dla Forum, Donator 2K19
Autor tematu
 

Myslalem ,ze to bedzie latwe, ale narazie nie wiem jak to zrobic. Musze to przemyslec , chyba ze ktos pomoze  

Wgralem do wemos Afe T0 .I chce podpiac do wemosa trzy czujniki takie jak na zdieciu aby mnie informowaly o stanie wody w zbiorniku wyrownawczym.(z domoticzem).  

Podobny problem wystapil by gdy podepniemy kontraktron czyli czujnik otwarcia zamkniecia drzwi. No ale wersja do bramy mi jakos pokazuje. Teraz tak pomyslalem. Nie analizowalem tego jeszcze. 

Ale wracam do tematu . Podpiolem te czujniki jako przelacznik w afe . Wczoraj krotko testowalem na gpio 1,3,4. Wszysko dziala ok. Pokazuje mi stany dla kazdego z czujnika osobno jako wirtualny switch, kiedy jest wlaczony a kiedy wylaczony.

Gdy to testowalem Problem jest w tym ,ze np gdy w zbiorniku mam pelno wody czyli trzy wskazuja  mi  ze sa wlaczone.Narazie wszystko ok. A teraz zakladam ze brak pradu.I miedzy czasie ubylo wody w zbiorniku np do zera. 

Nagle przychodzi prad wemos wstaje i co pokazuje mi domoticz? Pokazuje mi poprzedni stan. A ja moge o tym nie wiedziec bo jestem na drugim koncu swiata naprzyklad. Dopiero jak ten stan sie zmieni podczas uruchomionego juz wemosa to wtedy wemos wysle poprawny stan. Ale dopoki sie nie zmieni stan  to pokazuje porzedni stan. Nie wiem jak to rozwiazac  

Podobny problem okazalo sie ze mam z informacji o  braku  fazy. Wemos podpiety pod akumulator awaryjnego oswietlenia. Gdy przy braku pradu  akumulator rozladuje sie i wemos sie wylaczy a potem wlaczy sie ,gdy przyjdzie prad , to   wemos wstaje ,wraz z wstaniem przekaznik poinformowal gpio o stanie fazy ale wemos jeszcze w pelni sie nie uruchomil. A gdy juz sie uruchomil wemos,  potem, nic nie zmienia stanu gpio i on pokazuje w domoticzu stan poprzedni. Po uruchomieniu nie jest wysylany aktualny stan  

Nie wiem jak to rozwiazac. Przychodzi mi do glowy tylko aby dac cos,do  czujnikow aby poinformowaly w wemosie  gpio wtedy jak wemos bedzie juz w pelni na chodzie .I po np 15 sek jakis uklad ktory z opoznieniem wlaczy czujnik do gpio.Wtedy gpio w wemosie dostanie faktyczny sygnal i wemos wysle prawidlowy stan do domoticza. 

A moze ktos ma inny pomysl jak to rozwiazac. 

 

 

 32847B2F CB17 4A02 BF64 FC791FB7CCA2
 
Dodane : 18/12/2019 1:53 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5079
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 
Dodane przez: @krzysztofch

 Przychodzi mi do glowy tylko aby dac cos,do  czujnikow aby poinformowaly w wemosie  gpio wtedy jak wemos bedzie juz w pelni na chodzie .I po np 15 sek jakis uklad ktory z opoznieniem wlaczy czujnik do gpio.Wtedy gpio w wemosie dostanie faktyczny sygnal i wemos wysle prawidlowy stan do domoticza. 

A moze ktos ma inny pomysl jak to rozwiazac. 

A dlaczego nie wykorzystasz do tych czujników wejścia ADC ? Do każdego czujnika równolegle rezystor , czujniki połączone szeregowo i jak obniży się poziom wody o jeden czujnik zmieni to wypadkową rezystancję dzielnika i wskazania np % się zmienią w domoticz . Zalety - Jeden czujnik w domoticz , zamiast trzech przełączników , wysyłanie danych co określony czas a nie tylko na zmianę stanu . 

 
 
Dodane : 18/12/2019 9:14 pm
(@krzysztofch)
Wpisów: 490
Ekspert Donator 2K20 Zasłużony dla Forum, Donator 2K19
Autor tematu
 

Dzieki isom za odpowiedz. Masz racje i nawet o tym myslalem. Tak jak mowisz wykorzystal bym tylko jedno wejscie. Tylko problem w tym ze to wejscie potrzebuje na mierzenie napiecia w akumulatorze. 

I dalej mysle jak wykorzystac normalne gpio do powiadomien. Czy zgadzasz sie ze mna ze to nie tak proste rozwiazanie jak by sie wydawalo.  

Z tym informowaniem fazy to juz dawno to odkrylem. Myslalem o takim ukladzie gotowym ktory mnialem w szufladzie. On jest na 12v ale po podlaczeniu do aku byly jakies problemy tak jakby dostawal za male napiecie i nie chcial za bardzo dzialac. Niepamietam dokladnie bo to bylo prawie rok temu. Ten uklad jest na zdieciu  

A masz moze pomysl lub naprowadzic mnie jak to rozwiazac  . Napewno sie jakos da. Chodzi o to zeby rozwiazanie bylo jak sie da proste i tanie aby moc to powielac w przyszlosci jak zajdzie taka potrzeba

 

image
edit:
zapomnialem dodac. To co ty isom mi zaproponowales myslalem o takim czyms.Tylko to troche kosztuje w porownaniu to potrzeby. Tzn przydalo by sie wiedziec czy tam woda nie wyparowala ale to nie az takie pilne zeby wydac ponad 50zl na tylko jeden  czujnik.  
Wiec  dalej szukam rozwiazania na gpio, ale jak nic nie znajde lub nie wymysle to pewnie to zastosuje.
Dzieki isom. Twoje porady sa zawsze niezastapione. 
 2B79B698 868E 4E2E 955C 8DE7F14346F0
 
Dodane : 18/12/2019 10:07 pm
(@krzysztofch)
Wpisów: 490
Ekspert Donator 2K20 Zasłużony dla Forum, Donator 2K19
Autor tematu
 

Jeszcze raz ja isom. Na aliexpres wyczytalem ze gotowe te czujniki sa: euro-0-199Om. Na Usa 33-240 Om.

Ale mysle gdybym je kupil to moze byc problem z wyskalowaniem , poniewaz one dzialaja na 9-33v , a ja uzyje 5V. I nie wiem jak oni porozmieszczali te kontraktony w srodku i ile . A gdybym sam taka rurke zbudowal i porozmieszczal tak kontraktrony zeby mi procentowo wskazywalo odpowiednio do zbiornika. 

Zrobilem na szybko rysunek . Czy takie rezystancje uzyte do dzielnika beda ok. Pytam bo bo nie wiem czy te 0.25W max i 0.08W jako skrajne to bedzie ok jako stale obciazenie dodatkowe dla tego wemosa. Wiem ze to zalezy jaka chce dokladnosc.

Nie wiem tez jakie obciazenia moge stosowac maxymalnie i na jakie napiecia.  

 image
 
Dodane : 19/12/2019 1:14 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5079
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@krzysztofch moduł z fotki , którą wstawiłeś to przekaźnik czasowy oparty na NE 555 działa to tak że po podaniu zasilania załączenie przekaźnika następuje z opóźnieniem  regulowanym potencjometrem. Ja nie chciałem narażać cię na koszty , proponowałem wykorzystanie czujników które już masz , wystarczy tylko dodać rezystory i odpowiednio połączyć. Swoją drogą gdybym miał robić taki wskaźnik poziomu wody w naczyniu , pojechał bym na szrot i kupił najtańszy pływak ze zbiornika paliwa.

Masz gotowy potencjometr do dzielnika i na bank dłużej to pożyje w takich mało sprzyjających warunkach jak woda z instalacji CO.  

 
Dodane : 19/12/2019 8:11 am
Udostępnij: