Powiadomienia
Wyczyść wszystko

[Rozwiązany] Podłączenie czujników krańcowych

17 Wpisów
3 Użytkownicy
0 Likes
1,952 Wyświetleń
Wpisów: 68
Donator 2K19
Autor tematu
(@wielkim)
Kontrybutor
Dołączył: 5 lat temu

Chciałbym prosić o konsultację czy dobrze podłączam czujniki krańcowe do modułu Sterownik Bramy v.2 od lukas121.

Posiadam sterownik bramy Somfy elixo 500 3s rts. (skrócona instrukcja: https://www.somfy.pl/file.cfm/Elixo_500_3S_RTS_wersja_skr%C3%B3cona_PL.pdf?contentid=315445 )

Silnik mam po jednej stronie bramy, słupek z modułem i inną elektryką po drugiej stronie. Sygnały i zasilanie do modułu przesyłam po skrętce. (brama ma niecałe 4 m długości)

Zasilanie modułu działa, zamykanie i otwieranie także.

Po podłączeniu czujników krańcowych z pinów 29 (otwarcie) 30 (wspólny) 31 (zamknięcie) do modułu odpowiednio
29 - S1
30 - COM
31 - S2

Brama zgłasza mi błędy: Wykrycie przeszkody przy zamykaniu lub otwieraniu (symbole E4 i E5).
Po odpięciu skrętki, wszystko działa bez problemu.

Coś źle podłączyłem? Czy skrętka robi mnie w konia? (zastanawiam się nad umieszczeniem modułu w obudowie silnika od bramy, na krótkich, nieposkręcanych kabelkach).

Zdjęcia podłączenia: https://photos.app.goo.gl/AV5mN4c8bC4NeCnx9

16 Odpowiedzi
isom
Wpisów: 5079
 isom
Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
(@isom)
Szef wszystkich szefów
Dołączył: 6 lat temu

Moim zdaniem to nie jest wina skrętki . Ty musisz zastosować zewnętrzne ( własne czujniki otwarcia /zamknięcia ) na wejściach S1, S2   w module kolegi @lukas121 siedzą diody , które na 90% zakłócają pracę elektroniki somfy . Najprościej pisząc elektronika somfy wykrywa obecność tej diody a powinna nie wykrywać nic, aż do momentu dojechania bramy do pozycji zapamiętanej przez sterownik bramy . Polecam kupić nawet na aledrogo czujniki magnetyczne i dołożyć do całego systemu.

lukas121
Wpisów: 544
Zasłużony dla Forum Donator 2K19
(@lukas121)
Ekspert
Dołączył: 6 lat temu

Po pierwsze musimy ustalić jak sterowana jest krańcówka, jakie są napięcia. Odłącz mój moduł, ustaw przełącznik krańcowy w pozycji neutralnej (ani nie zamknięta ani otwarta brama). Następnie podaj mi napięcia na styku 30 w pozycji neutralnej i następnie odpowiednio napięcia na stykach 29, 30, 31 przy otwartej i zamkniętej bramie.

1 Reply
Donator 2K19
(@wielkim)
Dołączył: 5 lat temu

Kontrybutor
Wpisów: 68

Witam ponownie, musiałem zmienić baterię w mierniku.
Moduł od czujników został odłączony od razu, jak zaobserwowałem nieprawidłowe działanie.

Pozycja neutralna styków, czyli brama półotwarta
Na wszystkich stykach 0V

Pozycja otwarta bramy, czyli zwarte 29-30
pomiar styków 29-30 - 15,3 V
30-31- 0 V
29-31 - 15,3 V

Pozycja zamknięta bramy, czyli zwarte 30-31
pomiar styków 29-30 - 0 V
30-31- 15,5V
29-31 - 15,5V

Jak się obsługuje przełącznik In Set? (nie ruszałem po otrzymaniu modułu)

lukas121
Wpisów: 544
Zasłużony dla Forum Donator 2K19
(@lukas121)
Ekspert
Dołączył: 6 lat temu

Mierzysz napięcie między stykami czy do masy ?

Wpisów: 68
Donator 2K19
Autor tematu
(@wielkim)
Kontrybutor
Dołączył: 5 lat temu

Między stykami, możesz mi podpowiedzieć gdzie znaleźć masę? Czy będzie to styk 24?

Strona 1 / 4
Udostępnij: