Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Załączenie zabezpieczenia temperaturowego powoduje wysypywanie się programu

15 Wpisów
3 Użytkownicy
0 Likes
1,182 Wyświetleń
lodomir
Wpisów: 10
Autor tematu
(@lodomir)
Bywalec
Dołączył: 3 lata temu

@adrian

sprawdziłem na sowim urządzeniu (Sonoff TH16 z czujnikiem A2302) wersję oprogramowania T2 2.4.0 datowaną na 19.12.2020 (plik AFE.Firmware.T2.2.4.0.PL.ESP8266.DEBUG.1Mb w wersji standardowej PL). Wersja wybrana, bo nie korzystam z Domoticza itp., ale ze standardowego MQTT.

Wybrane wyposażenie- czujnik + 1 przekaźnik + 2 regulatory (T i zabezpieczenie) - szczegóły w załączonym pliku log.

Odczyt danych z czujnika i przesyłanie ich do brokera działało poprawnie dopóki nie zacząłem korzystać z regulatorów.
Zauważyłem następujące problemy:

1. Załączenie zabezpieczenia temperaturowego powoduje wysypywanie się programu 
2. Załączenie regulatora T nie daje w działaniu skutków (nie jest załączany przekaźnik,
3. W niektórych przypadkach (załączone zrzuty ekranu) Message wysyłany do topicu czujnika (DHT) składa się z "dziwnych znaków"

Na ten moment wydaje mi się, że opisywane usterki pojawiają się, w momencie gdy temperatura z czujnika przechodzi przez punkty, w których regulator lub zabezpieczenie powinno zadziałać (wartości parametrów ustawione w nastawach). Podobnie jest dla wartości wilgotności (od której zacząłem, bo jest dla mnie ważniejsza - zależy mi najbardziej właśnie na regulatorze wilgotności).

W logach pojawia się komunikat z ostrzeżeniem o zbyt małym buforze - może tu jest pies pogrzebany?

INFO: Opening file: cfg-device-mode.json ... success
INFO: JSON: {"mode":0}
INFO: JSON: Buffer size: 31, actual JSON size: 24
WARN: Too small buffer size

PS.

Dodałem jeszcze raz plik w formacie *.txt, bo format *.log nie został zaakceptowany przez oprogramowanie forum 😉

14 Odpowiedzi
1 Reply
adrian
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
(@adrian)
Dołączył: 10 lat temu

Szefu
Wpisów: 3973

dzięki @lodomir biorę na warsztat i analizuję. Dam znać. 

To ostrzeżenie z małym buforem jest pod moją kontrolą

Wywala się na regulatorze - dzięki za podesłanie log - profeska, bardzo mi pomoże w diagnozie. Podeślę Ci na priv kodzik do AFE Pro.

pzdr.

Odpowiedz
adrian
Wpisów: 3973
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
(@adrian)
Szefu
Dołączył: 10 lat temu

@lodomir poprawiona wersja jest dostępna

Wprowadziłem kilka dodatkowych zabezpieczeń pod konfigurację, którą zrobiłeś, a że była specyficzna nie wpadłem, żeby przetestować, czy wszystko zachowuję się OK. W Twojej konfiguracji nie wybrałeś przekaźnika który ma być sterowany zabezpieczeniem termicznym lub/i regulatorem. 

Po przekroczeniu temperatury AFE próbował sterować przekaźnikiem, który nie istnieje i to powodowało wywalenie firmware

- dodatkowo poprawiłem te krzaczki, które były w log'u

Nowa wersja do ściągnięcia: https://www.smartnydom.pl/download/afe-firmware-t2-2-4-1/

Potwierdź proszę, że działa

pozdrawiam, adrian

Odpowiedz
1 Reply
lodomir
(@lodomir)
Dołączył: 3 lata temu

Bywalec
Wpisów: 10

@adrian

Sprawdziłem działanie nowej wersji T2 2.4.1.
Przy ustawieniu jednego regulatora i braku zabezpieczenia termicznego regulator działa poprawnie.
Przy ustawieniu jednego zabezpieczenia i braku regulatora zabezpieczenie też działa poprawnie, ale jeśli zostaną ustawione regulator i zabezpieczenie, to zabezpieczenie nie działa mimo przekroczenia temperatury progowej.

Zauważyłem też, że podobnie zachowuje się funkcja wyłączenia przekaźnika po czasie - jeśli ustawi się tylko 1 przekaźnik, to funkcja działa, przy ustawieniu 2 już nie.

Sprawdzę to jeszcze dokładnie jutro, bo muszę trochę rozbudować układ (polutować a nie na kabelkach, żeby być pewnym) ale w logach nie widać podejrzanych wpisów.

Odpowiedz
adrian
Wpisów: 3973
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
(@adrian)
Szefu
Dołączył: 10 lat temu

podeślij screenshoty ustawień przekaźnika regulatorów, zabezpieczeń bo tutaj jest dużo zależności, jeden może włączać/wyłączać drugi itd.

Odpowiedz
1 Reply
lodomir
(@lodomir)
Dołączył: 3 lata temu

Bywalec
Wpisów: 10

@adrian

Czy to oznacza, że przekaźniki nie są niezależnie sterowane, a ustawienia regulatorów i zabezpieczeń wpływają na siebie?

Screeny oczywiście prześlę, ale dopiero rano (przed południem).

Odpowiedz
lodomir
Wpisów: 10
Autor tematu
(@lodomir)
Bywalec
Dołączył: 3 lata temu

Trochę dłużej to trwało, ale jak to w życiu - plany nie zawsze się udają 😉

Do tematu:
Polutowałem wszystko co było na kabelkach, sprawdziłem połączenia i działanie hardware'u najpierw miernikiem, a potem skonfigurowałem system do testów jak niżej:

D0 - przycisk SW1 (systemowy i do przekaźnika R1) + dioda LED (systemowa)
D2 - przycisk SW2 (do przekaźnika R2)
D4 - rezerwa dla i2c (SDA)
D5 - rezerwa dla i2c (SCL)
D12 - sterowanie przekaźnika R1 (poprzez tranzystor BC4547). Równolegle do cewki przekaźnika dioda LED potwierdzająca załączenie
D13 - sterowanie przekaźnika R2 (jw.)
D14 - wejście czujnika DHT (AM2301)
D15 - dioda LED (do testów)
D16 - dioda LED (do testów)
D17 - wejście analogowe (ADC) - podłączone napięcie zasilania 3,3V poprzez dzielnik 247k + 47k (realnie na wejściu ADC ok. 0,5V)

Dane wysyłane na serwer Mosquitto (mqtt) dla sprawdzenia działania podzespołów / danych z czujników.
Po załadowaniu takiej konfiguracji stwierdziłem, że wszystkie elementy można wysterować (przekaźniki za pomocą przycisków, diody z D15 i D16 jako potwierdzenie działania przekaźników). Wygląda na to, że sprzęt jest sprawny i zachowuje się przewidywalnie. 


1. Pierwszy test - tylko regulator T (lub H)

W załączonym pliku ustawienia dla testowanego regulatora (pracuje z przekaźnikiem R1).
Wszystko działa zgodnie z założeniami - stan R1 jest adekwatny do zmieniającej się temperatury.

2. Drugi test - tylko zabezpieczenie T

W załączonym pliku ustawienia dla testowanego zabezpieczenia (pracuje z przekaźnikiem R1).
Stan R1 jest od resetu załączony aż do momentu osiągnięcia temperatury granicznej. Wtedy R1 się wyłącza i już nie jest ponownie załączany pomimo obniżenia temperatury. Pytanie - czy zabezpieczenie ma funkcję resetu, czy ma zadziałać tylko 1 raz i wyłączyć przekaźnik do czasu resetu urządzenia?

3. Trzeci test - regulator i zabezpieczenie włączone jednocześnie

W załączonym pliku ustawienia dla testowanego przypadku. Regulator pracuje z przekaźnikiem R1, zabezpieczenie pracuje z przekaźnikiem R2.
O ile regulator działa zgodnie z oczekiwaniami, o tyle zabezpieczenie nie działa w ogóle.

--------------------

Dla sprawdzenia czy problemem nie jest numer przekaźnika (pinu DIO) przetestowałem regulator i zabezpieczenie na przekaźniku R2.
W przypadku pojedynczo działających regulatora lub zabezpieczenia wszystko jest tak jak opisano w testach 1 i 2, ale przy równoczesnym użyciu regulatora i zabezpieczenia to drugie nie działa.

Konfiguracje
 
 
Uzupełnienie:
Sprawdziłem też działanie 2 regulatorów (oba powiązane z 1 czujnikiem). Też działa tylko jeden.
Odpowiedz
1 Reply
adrian
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
(@adrian)
Dołączył: 10 lat temu

Szefu
Wpisów: 3973

@lodomir

Ad2. Zbezpieczenie termicze działa tak, że za każdym razem, jak przekroczy zadaną temperatuę to wyłącza przekażnik przypisany do zabezpieczenia. Zabezpieczne nie włącza ponownie przekaźnika, nawet jesli obniży się temperatura - do takich potrzeb najlepiej wykorzystać termostart 

Ad3. sprawdzę jutro

Odpowiedz
adrian
Wpisów: 3973
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
(@adrian)
Szefu
Dołączył: 10 lat temu

@lodomir

Zrobiłem taki test:

  • 2 przekaźniki
  • 1 DHT
  • 1 Regulator
  • 1 Zabezpieczenie termiczne

Regulator

  • Włącz przekaźnik 1 jeśli temp < 23
  • Wyłacz przkaźnik 1 jeśli temp > 24

Zabezpieczenie termiczne

  • wyłącz przekaźnik 2 jeśli temp > 26

Takie ustawienia zadziałały bez problemów

Możesz podesłać całego log'a od momentu uruchomienia, aż do przekroczenia temperatury zabezpieczenia?

 

 

 

Odpowiedz
Strona 1 / 2
Udostępnij: