Powiadomienia
Wyczyść wszystko

[Rozwiązany] Błąd odczytu DHT11 - Sonoff Basic / 1.0.0 T2

17 Wpisów
4 Użytkownicy
0 Likes
5,876 Wyświetleń
Wpisów: 92
Autor tematu
(@radek)
Pomocny
Dołączył: 6 lat temu

 Witam.

Podłączyłem pod Sonoffa B. przełącznik pod GPIO 1, oraz DHT11 pod 14. Wyłącznik działa bez problemu, natomiast czujnik daje prawie same wartości NULL. Dawałem odczyt co 30/60/10 sec, jednak na OH i na MQTT.fx reszta czujników działa dobrze, natomiast ten o którym mowa zamiast co wskazane ileś tam sek. wysyła strasznie rzadko.

W załączniku log

Edit: Rezystor oczywiście 10k oraz dodatkowo kondensator 22u, ale bez niego tak samo się zachowuje. Gdzieś doczytałem że lepiej dodawać kondensatory jak jest jakiś dłuższy przewód.

t2
16 Odpowiedzi
1 Reply
adrian
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
(@adrian)
Dołączył: 10 lat temu

Szefu
Wpisów: 3973

a jak z wilgotnością to samo? to oprogramowanie odczytuje temperaturę co ile sekund tam w konfiguracji wpiszesz, ale przez mqtt wysyła wartości tylko wtedy kiedy temperatura / wilgotność zmieniła się od poprzedniego odczytu.

  • czy temperatura w ogóle jest wysyłana? tak zrozumiałem
  • jak ustawisz tak co 10sek i trzymasz ręką czujnik, żeby temperatura rosła to dostajesz co 10sek podnosząca się temperaturę?

 

Wpisów: 92
Autor tematu
(@radek)
Pomocny
Dołączył: 6 lat temu

Wysyła obydwa odczyty, tylko wydawało mi się że robi to zbyt rzadko. DHT11 ma małą czułość, więc zmian na zew o tej godzinie dużych nie ma, myślałem że wysyła dane jakiekolwiek by nie miał po mqtt co żadna jednostkę czasu. Teraz już wiem że to odczyt jest co daną jednostkę, a wysyła tylko przy zmianie. Więc problem pewnie nie istnieje.

Z testem z ręka będzie ciężko bo wisi 3 m nad ziemią czujnik, a sam sonoff ukryty pod elewacją. Jak rano słońce przyświeci koło niego to zmiany sprawdzę.

Jeszcze muszę rozszyfrować czemu przy odczycie temp/wilgotności (cmd get) tak często nie może odczytać danych z czujnika(null/nan). Przewód ma długość jakieś 1,5m linką 1,5mm (tylko taki miałem w weekend pod ręką).

Zresztą i tak zmienię czujnik na DHT22, bo 11 na zewnątrz się nie nadaje.

1 Reply
adrian
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
(@adrian)
Dołączył: 10 lat temu

Szefu
Wpisów: 3973

hm.... mam u siebie DH22 i tak wciskałem przed chwilą cmd/get jeden raz za drugim i chodzi. mam 10k bez kondensatora - na krótkim kabelku. 

1.5m, to nie jest jakiś długi kabel, ale gruby rzeczywiście jest - wg mnie za gruby. Ja na Twoim miejscu zmieniłbym czujnik na DH22 jest dokładniejszy. Jak testowałem DH11 to zmiany temperatury były o cały stopień, gdzie DH22 robi do drugiego (z tego co pamiętam) miejsca po przecinku

adrian
Wpisów: 3973
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
(@adrian)
Szefu
Dołączył: 10 lat temu

ale wiesz co teraz porównuje sobie odczyty z czujnikiem DH22 i DS18B20 - w tym samym okresie

DH22 to ten u góry, DS18B20 u dołu 

i rzeczywiście odczyty z DH22 są rzadkie. Zapisałem sobie to do analizy, bo słabe to jakoś

 

adrian
Wpisów: 3973
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
(@adrian)
Szefu
Dołączył: 10 lat temu

@radek jakie masz ustawione czasy odczytów temperatury i wilgotności?

1 Reply
(@kaliber78)
Dołączył: 6 lat temu

Świeżak
Wpisów: 2

Tu i tu po 10s

Tylko że w między czasie wgrałem kolejny soft ze stronki  sonoff_buton_dht22_1024_eagle , i niestety urządzenie nie dawało oznak życia , ale nadal działa bo miałem pod ręką soft sypki i działa czyli wydaje się mi że soft coś nie tak a ustawienia miałem jak w pliku txt.

adrian
Wpisów: 3973
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
(@adrian)
Szefu
Dołączył: 10 lat temu

jak będziesz miał chwilę to załączyłem tutaj trochę zmodyfikowaną wersję tego oprogramowania. Zmieniony jest sposób odczytów temperatury i wilgotności tzn. upewniam się, że odczyty nie występują częściej niż co 4 sek.

daj znać czy jest jakaś poprawa

Strona 1 / 3
Udostępnij: