Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Wbudowany Termostat

11 Wpisów
4 Użytkownicy
1 Likes
1,542 Wyświetleń
isom
Wpisów: 5079
 isom
Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Autor tematu
(@isom)
Szef wszystkich szefów
Dołączył: 6 lat temu

Myślałem że już całkiem dobrze znam firmware AFE , ale dziś zaskoczył mnie fakt że przy braku połączenia z siecią WIFI wbudowany termostat nie działa , a raczej chyba odczyt z czujnika bo led go nie sygnalizuje tak jak ma to miejsce przy połączeniu z siecią . Czy @adrian możesz mi łopatologicznie wyjaśnić dlaczego tak jest ?

10 Odpowiedzi
adrian
Wpisów: 3973
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
(@adrian)
Szefu
Dołączył: 10 lat temu

hey, zarknąłem w kod bo nie pamiętałem co tam, jak zrobiłem.

Sprawdziłem. Zrobione jest tak, że obsługa czujnika jest procesowania tylko, jak urządzenie ma połączenie do WiFi - nie komentuje, czy to jest dobre, czy złe - tak tam jest 😉

Tylko obsługa przycisku z powiązanym z nim przekaźnikiem jest obsługiwana bez połączenia do WiFI

Chyba robiąc to pomyślałem sobie, że jak do urządzenia nie da się dostać, bo nie jest podłączone do WiFi, to nie ma sensu, żeby urządzenie dalej kontynuowało odczyty temperatury.

Ale czytaj to co napisałeś, to rzeczywiście, może miałoby sens, żeby termostat działał autonomicznie.

Jak będę robił wersję 2.0.0 to zrobić tak ? - nie wiem jeszcze jakie to może mieć konsekwencje??? Czyli czy to groźne, że będzie działać autonomicznie, bez informowania systemu do automatyki, że włącza/wyłącza podłączone urządzenie.

Tak sobie myślę, że jak ktoś będzie poza domem, a system do automatyki będzie w sieci LAN, urządzenie z jakiegoś powodu nie będzie to, to co się fizycznie będzie się działo, nie będzie miało odzwierciedlenia w systemie do automatyki.

Nie wiem czy to jest groźne, czy nie - wszystko pewnie zależy co się takim termostatem steruje

Odpowiedz
isom
Wpisów: 5079
 isom
Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Autor tematu
(@isom)
Szef wszystkich szefów
Dołączył: 6 lat temu

Nie sądzę żeby ktoś wykorzystał to jako jedyny termostat do regulacji np ogrzewania , ale taka praca tego termostatu jaka jest obecnie dyskwalifikuje go jak dla mnie . Ja chciałem wykorzystać go do przełączania dwóch zasobników z ciepłą wodą , tzn przekaźnik załącza elektrozawór 1 jeżeli woda w zasobniku 1 jest cieplejsza niż w 2 i odwrotnie . Zasadniczo mam to zrobione w domoticz ( skrypt ) , ale jak klęknie wifi to i skrypt nie przełączy , gdyby działało autonomicznie ( jak myślałem ) to mogę zdublować skrypt z tym wewnętrznym termostatem i mam pewność że zawsze przełączy mi wodę na cieplejszą. Ja jestem za autonomią termostatu w wersji 2.0.0 . jak są głosy sprzeciwu to pisać 

PS napisałem to mało czytelnie i ktoś może pomyśleć że chcę termostat różnicowy a mi chodzi tylko o to że jak słońce nagrzeje wodę z zasobniku 1 to zawór ma odciąć zasobnik grzany paliwem stałym (pellet) i korzystamy ze słonecznej wody , a jak ją zużyjemy to znów włącza się zasobnik 2 

PS2 Może w wersji 2.0.0 zrobić termostat autonomiczny tak/nie czyli wybiera user

Odpowiedz
adrian
Wpisów: 3973
Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
(@adrian)
Szefu
Dołączył: 10 lat temu

@isom tutaj wgrałe wersję, którą na szybko przerobiłem.

Przeniosłem kod dot. czujnika, termostatu, przekaźnika w miejsce w firmware, które nie wymaga połączenia WiFi

Wgrałem do jednego ze swoich Sonoff'a / Sonoff działa - ale nie mam chwili, żeby przetestować, czy wszystko działa jak powinno.

Jak będziesz miał chwilę / czas to popróbuj. 

Jest to wersja 1.x która nie modyfikuje zapisanej w urządzeniu konfiguracji - aktualizacja i powinno działać

Odpowiedz
isom
Wpisów: 5079
 isom
Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
Autor tematu
(@isom)
Szef wszystkich szefów
Dołączył: 6 lat temu

@adrian przede wszystkim Dzięki za błyskawiczną przeróbkę , tak na szybko sprawdziłem najpierw przy aktywnym połączeniu z siecią i działa tak jak wcześniej , potem zmieniłem w konfigu hasło do wifi i termostat działa z jednym mankamentem , jak próbuje się łączyć to na ułamek sekundy resetuje załączony przekaźnik , jest to tak krótkie że żarówka LED czasem nawet nie mrugnie tylko słychać klepnięcie . Sprawdzę jeszcze dokładnie jutro i dam znać . 

Odpowiedz
Strona 1 / 2
Udostępnij: